اختلال وسواس کودکان و درمان وسواس کودکان
اختلال وسواس کودکان و درمان وسواس کودکان

اختلال وسواس کودکان و درمان وسواس کودکان

اختلال وسواس یک اختلال زیستی، عصبی، شناختی و رفتاری است که با رفتار و افکار تکرار شونده همراه است و در کارکرد روزانه فرد مشکل ایجاد می کند. اختلال وسواس کودکان می تواند علت های مختلفی داشته باشد مانند: وراثت، شیوه تربیتی والدین، نابهنجاری های سیستم عصبی و غیره.

تحقیقات نشان داده است که فعالیت قسمت پیشانی مغز در افراد مبتلا به OCD نسبت به افرادی که این اختلال را ندارند، افزایش می یابد. نسبت ابتلا به وسواس در زنان بزرگسال بیشتر از مردان بزرگسال است در حالی که این نسبت در کودکان برعکس می باشد و در پسران بیشتر از دختران می باشد.

در بسیاری از موارد OCD در کودکان و نوجوانان همانند بزرگسالان می باشد. اگر وسواس در کودکان درمان نشود، نه تنها باعث ناراحتی و استرس بیشتر شده بلکه باعث اختلالات در زمینه های تحصیلی، روابط اجتماعی و ارتباطات بین فردی و نیز رشد عاطفی کودک می شود. زمانی که اختلال وسواس کودک بسیار شدید باشد، ممکن است دوستان و همکلاسی های وی این نشانه ها و علائم را به تمسخر گرفته و باعث آزار و اذیت کودک شوند. در نتیجه این شرایط کودک منزوی شده و از محیط مدرسه یا اجتماع گریزان خواهد شد.

اختلال وسواس در اثر گذشت زمان تغییر می کند یعنی از موضوعی به موضوع دیگر تغییر شکل می دهد. بهتر است بدانید که بیش از نیمی از افراد بزرگسال مبتلا به OCD، این اختلال را از زمان کودکی داشته اند. OCD معمولا با یک سری اختلالات دیگر همراه می باشد. مانند: اضطراب، افسردگی، اختلال سلوک (رفتار های ضد اجتماعی)، اختلالات یادگیری و عدم تمرکز و در کودکان با بیش فعالی همراه می باشد.

 

اختلال وسواس کودکان و درمان وسواس کودکان
اختلال وسواس کودکان و درمان وسواس کودکان

اختلال وسواس کودکان 

بیشتر افکار و رفتاری که در کودکان و نوجوانان وسواسی دیده می شود، تکرار یک موضوع است. یعنی یک موضوع را وقتی می خواهند توضیح دهند، آن را مدام و به اشکال مختلف بیان می کنند. کارها را با تشریفات خاص و مدت زمان زیادی انجام می دهند. این کارها و رفتارها معمولا والدین را عصبی، نگران و ناراحت می کند که چرا انجام کارها اینقدر طول می کشد.

نگرانی در مورد خانواده، تغییر لباس یا ظاهر مداوم، اصرار برای معاینات پزشکی برای چک کردن سلامت بدن، نگرانی بابت از دست دادن والدین یا نزدیکان و یا نگرانی در مورد سلامت آنها، شستشوی زیاد که در حمام و دستشویی یا خارج از آنها، در انجام تکالیف مدام در حال پاک کردن هستند و یا در نقطه گزاری بیش از حد حساس هستند بطوری که کودک بر اثر نوشتن بیش از حد به سرعت نیاز به مداد یا پاک کن جدید پیدا می کند و این درحالی است که والدین معمولا تنها از این موضوع که چرا کودک خیلی زود مداد یا پاکن جدیدی نیاز دارد ناراحت هستند.

والدین باید اگر هرکدام از این علائم را در فرزند خود مشاهده کردند باید هرچه زودتر برای تشخیص گذاری با یک روانشناس متخصص در این زمینه صحبت کنند. والدین این نکته بسیار مهم را باید همیشه به یاد داشته باشند که تشخیص گذاری باید حتما زیر نظر فردی متخصص انجام گیرد و از برچسب زدن به کودک تحت هر شرایطی باید پرهیز نمود. اگر کودک دچار اختلال وسواس بود باید بدانیم که این اختلال و رفتارها کاملا غیر ارادی بوده و با تشخیص گذاری اولیه و شروع روند درمانی این علائم کاهش یافته و حذف خواهد شد.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   روانشناس خوب در تهران کیست ؟ آیا درمان قطعی در روان درمانی وجود دارد؟
اختلال وسواس کودکان و درمان وسواس کودکان
اختلال وسواس کودکان و درمان وسواس کودکان

سوالات رایج در مورد وسواس

سوالی که والدین در این شرایط می پرسند این است که: حال که ما یک کودک وسواسی داریم چه کاری می توانیم انجام دهیم و چگونه به فرزندمان کمک کنیم؟ بهترین کمک این است که محیط خانه را به دور از هرگونه اضطراب نگه داریم چرا که اضطراب رابطه مستقیمی با وسواس دارد. هر اندازه که یک محیط، محیطی اضطرابی و استرسی باشد شدت افکار و رفتار وسواسی بیشتر می شود.

سوال دیگر این است که آیا وسواس می تواند ارثی باشد؟ وسواس ممکن است ژنتیکی و یا حاصل از اضطراب های موجود در شرایط مختلف زندگی باشند و در واقع گاهی می توانند بر روی افراد خانواده هم تاثیر بزارد. گاهی افرادی را می بینیم که دچار وسواس هستند و زمانی که پیشینه این افراد را بررسی می کنیم می بینیم که در خانواده آنها، فردی دچار اختلال وسواس نیز وجود دارد.

 

نیاز به یک درمانگر خوب دارید؟ همین حالا شماره های صدای زندگی را بگیرید و مشاور خود را انتخاب کنید.

 

 


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید