خانواده موفق

یک خانواده موفق چطور خانواده ای می باشد ؟

تا به حال به اینکه یک خانواده موفق داشته باشید فکر کرده اید؟ به نظرتان برای یک خانواده موفق داشتن چه عواملی واقعا موفق ساز هست؟ برای داشتن یک خانواده موفق شما حتما لازم نیست که والدینتان شما را خوب تربیت کرده باشند یا در کودکی الگوی خوبی داشته باشید یا منتظر جواب تایید از طرف فرزندتان باشید که مامان یا بابا چه کار خوبی می شه این کار رو انجام بدیم نه! بلکه باید تصمیم بگیرید که خانواده موفقی داشته باشید و بدانید چه عواملی باعث بوجود آمدن یک خانواده موفق می شود. اگر می خواهیم متفاوت باشیم باید تصمیم به متفاوت بودن بگیریم.منظور از یک خانواده موفق این می باشد که همه اعضا  از موقعیتی که در خانواده دارند احساس رضایت می کنند .

زندگی سرشار از شادی و امید و انرژی است در این چنین خانواده ای تو از استعدادهای خودت استفاده می کنی. نوعی پیوستگی و اتحاد بین اعضای یک خانواده است ، در یک خانواده موفق شما احساس می کنید که جزئی از یک کل هستید زن خانواده احساس تعلق می کند و مرد خانواده به خوبی تکیه گاه میشود و به فرزندانش هم یاد می دهد که چطور تکیه گاه باشند اعضا ی خانواده بههمدیگر احترام می گذارند و پشت یکدیگر هستند.در یک خانواده اعضا مورد علاقه و مورد احترام و قابل ارزش برای همدیگر هستند.همه ما انسانها تا حدودی این تعریف را می شناسیم و می دانیم اما تا حالا به خودتان گفتین چطور و چرا ما طبق تعاریفی که خودمان با آنها آشنا هستیم عمل نمی کنیم؟ تا به حال به اینکه چی شد ,چرا نظام خانوادگی مان بهم خورد فکر کردیم؟ شاید علت را پیدا کردیم اما نمی دانستیم چه باید کنیم ؛ به تعبیری گاهی ما آدمها به غیر از آن چیزی که بلد هستیم چیز دیگری نمی دانیم حتی گاهی نمی توانیم علت را پیدا کنیم این دقیقا همان مسائلی است که شما را به داخل اتاق مشاوره می کشاند و مشاوران به شما نگاه دیگری می دهند نگاهی که شاید هیچ وقت اینطور به مسائل زندگیتان نگاه نکرده اید.من اینجا به پنج عامل برای داشتن یک خانواده موفق اشاره می کنم:

 

عامل اول :

یک خانواده موفق دارای پذیرش و محبت است . نظامی که همه ما آدمها به آن نیاز داریم پذیرش می باشد چون ما آدمها از پذیرش احساس امنیت می کنیم و این امنیت به ما تعلق می بخشد مساله ای که جنس مونث  مخصوصا به آن نیاز دارد پدری که باید این احساس تعلق  را به فرزندان دختر خود مخصوصا ببخشد ؛ یادمان باشد نیاز افراد خانواده باید داخل خانواده تامین شود جون دست آخر به جایی خارج از خانواده می کشد این مساله حتی در مورد خیانت زناشویی هم صدق می کند.

 

عامل دوم :

سعی کنید زندگی خانودگی تان آهنگ مشخصی داشته باشد. یک خانواده موفق برنامه منظم و برنامه ریزی روزانه و دقیقی داشته باشد ، یک خانواده موفق زمان مناسبی برای غذا خوردن دارند مثل برخی از خانواده های نظامی که راس یک ساعتی عادت به خوردن غذا دارند آنها می دانند که آخر هفته هایشان چطور میگذرد معمولا چه تفریحاتی دارند کارهای داوطلبانه ای که انجام میدهند چه کارهایی است.

 

عامل سوم :

یک خانواده موفق رسم و رسوم وسنت هایی را برای خودش برقرار می سازد. مثل دور هم بودن در شب یلدا ، مراسم آتش بازی در چهار شنبه سوری ، مراسم آش رشته خوردن در جمعه آخر هر ماه ، کسب اجازه گرفتن از بزرگهای فامیل برای ازدواج و آداب خاص سر سفره شام که همه دور هم جمع هستند.

 

عامل چهارم :

اعضای یک خانواده موفق در روابطشان نقش فعال دارند امشب شام نوبت تو هست که درست کنی حتی اگر یک چیز ساده باشد در حد توانایی و استعداد فرزندتان یا همسرتان ، در حد مسائل جزئی هم با هم صحبت کنید مثل اتفاقهایی که در طول یک روز می افتد و یادمان باشد که نباید همدیگر را مورد سرزنش یا انتقاد قرار دهیم ما نباید کسی را در کل مورد قضاوت خودمان قرار دهیم.

 

عامل پنجم :

چگونگی مقابله با بحران ها را یاد بگیریم این همان چالش بزرگی است که افراد برای دست و پنجه نرم کردن با آن نزد ما مشاوران می ایند و ما به انها کمک میکنیم یادمان باشد کمک یک متخصص همیشه بهترین کمک می باشد خانواده موفق با بروز مشکلات نمی هراسند پشت یکدیگر را خالی نمی کنند و به یکدیگر وفادارند و توانایی حل مسائل را با هم پیدا می کنند.

یادمان باشد سر زندگی درک تفاوت ها و قدر شباهت ها است

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   چه کنیم که دیرتر پیر شویم؟

 


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید