کودک‌ آزاری‌ جنسی چیست ؟ اطلاعاتی که همه باید در این مورد بدانیم

کودک‌ آزاری‌ جنسی چیست ؟ اطلاعاتی که همه باید در این مورد بدانیم

۷۰ درصد کودک‌ آزاری‌ جنسی در خانواده‌ها اتفاق می‌افتد؛ این تازه‌ترین آماری است که از آزار جنسی کودکان ارائه شده است. بخش قابل‌ توجهی از این جرایم جنسی به‌ وسیله محارم صورت می‌گیرد و در بررسی‌های صورت‌گرفته برای ریشه‌یابی این معضل، جای خالی آموزش به‌ چشم می‌خورد. درواقع پدر و مادر برای دستیابی به بلوغ جنسی، باید آموزش ببینند تا بتوانند آن را به کودکانشان منتقل کنند.

علاوه‌ بر این خلأ‌های قانونی بسیاری در این مسئله وجود دارد؛ البته انجمن حمایت از حقوق کودکان در سال ۷۷ لایحه‌ای را تدوین کرد که از سال ۸۱ به صورت قانون درآمد و کودک‌ آزاری به‌ عنوان جرمی عمومی تلقی شد که نیاز به شاکی خصوصی ندارد اما مهم‌ترین انتقاد به این قانون، این است که جرایم و مجازات‌هایی که در این قانون پیش‌بینی شده با هم تناسب ندارند؛ به این صورت، مجازات‌های کمی تعیین شده‌اند که بسیاری از آنها هم ممکن است مورد تخفیف قرار بگیرند، بنابراین مجرم، مجازات متناسبی ندارد و ممکن است باعث شود باز هم به این کار دست بزند. زمان طلایی برای نمونه‌گیری آزار جنسی کودک‌آزاری و آزارهای جنسی از مسائلی است که در صورت وقوع، می‌تواند کل خانوده را دچار تنش کند و به‌تبع‌آن، مشکلات دیگری به وجود بیاورد؛ البته این امر در صورتی است که آزارهای جنسی داخل خانواده صورت نگرفته باشد و اگر داخل خانه و توسط اعضای آن باشد، پیگیری و بررسی آن به‌مراتب سخت‌تر خواهد بود که در بسیاری موارد هم امکان اثبات آزار جنسی وجود ندارد.

 

کودک‌ آزاری‌ جنسی چیست ؟ اطلاعاتی که همه باید در این مورد بدانیم
کودک‌ آزاری‌ جنسی چیست ؟ اطلاعاتی که همه باید در این مورد بدانیم

درحال حاضر سازمان پزشکی قانونی در رابطه با آزارهای جنسی سرویس ۲۴ ساعته دارد و اگر در هر ساعتی از شبانه‌ روز برای آزارهای جنسی مراجعه کنند، می‌توانند معاینه شوند و نمونه‌ برداری انجام شود، البته انجام معاینات و نمونه‌برداری در صورتی است که دستور قضائی داشته باشند؛ زیرا آیین دادرسی کشوری، تفحص در امور جنسی را حتی برای ضابطان قضائی ممنوع کرده است و فقط اجازه داده در صورت وجود شکایت، وارد شوند. در کشور ما برای شروع این کار و نمونه‌ گیری حتما نیاز به دستور قضائی است، بنابراین اگر فردی به بیمارستان مراجعه کند و نمونه‌گیری انجام شود، احتمال اینکه آن نمونه به‌ عنوان مستندی برای آزار جنسی مورد پذیرش قرار بگیرد، بسیار کم است.

البته این مسئله در تمام کشورها به همین شکل است و تنها تفاوت آن با کشور ما، این است که تعدادی مرکز وجود دارد که زیر نظر سیستم قضائی فعالیت می‌کنند و پذیرفته‌ شده هستند و می‌توانند به‌طور اتوماتیک کار را شروع کنند؛ البته در کشور ما هم دادگاه‌ها کشیک دارند و ما قاضی کشیک داریم. در صورتی که این جرم اتفاق افتاده باشد، نامه می‌گیرند و به پزشکی قانونی مراجعه می‌کنند که سرویس ۲۴‌ ساعته دارد و نمونه‌گیری انجام می‌شود.

 

چه وقت باید شکایت کنیم؟

برای رسیدگی به آزارهای جنسی و اثبات جرم و هویت متجاوز نیاز به نمونه‌گیری داریم و این نمونه‌گیری، زمانی طلایی دارد. معمولا عامه مردم به‌دلیل اینکه از این زمان طلایی اطلاعی ندارند و صبر می‌کنند تا بحران‌ های روانی‌ شان حل شود. به همین دلیل، مهم است که حتما در این زمان طلایی مراجعه کنند که مستندات فیزیکی و آزمایشگاهی انجام شود. اگر شخصی مورد آزار دهانی قرار گرفته باشد، ۶ ساعت وقت داریم و بعد از این زمان مستندات از بین می‌رود. در آزارهای مقعدی تا ۲۴ ساعت فرصت داریم و اگر دفع مدفوع صورت گیرد، دیگر فایده‌ای ندارد. در آزارهای واژینال هم تا ۷۲ ساعت فرصت داریم ولی تا ۲۴ ساعت اول بهترین زمان است، بنابراین اگر کسی دیر مراجعه کند، فقط آزارهای فیزیکی مثل کبودی و زخم را می‌توانیم گزارش کنیم و عملا نمی‌توانیم نمونه‌ای بگیریم تا هویت متجاوز مشخص شود.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   از انحراف جنسی پدوفیلی چه می دانید؟

کودک‌ آزاری‌ جنسی چیست ؟ اطلاعاتی که همه باید در این مورد بدانیم

البته تجاوز به فرد مشخص می‌شود ولی فایده‌ای برای خانواده ندارد و موضوع مهم که تشخیص هویت متجاوز است، به دست نخواهد آمد. علاوه‌ بر این، مسئله دیگری که به‌ عنوان نمونه از بدن افراد می‌گیریم، البسه آنهاست؛ لباسی که شسته نشده باشد تا سال‌ها قابل استفاده است و سطح بدنی که شسته نشده باشد، تا زمانی که نمونه روی آن وجود دارد، نمونه‌گیری انجام می‌شود.

 

ازدواج کودکان

مصلحت در ازدواج کودکان برای زمان ما نیست ازدواج کودکان زیر مجموعه خشونت علیه کودکان است و تبعات جبران‌ ناپذیر بسیاری دارد. کودک قبل از ازدواج هیچ‌ گونه آمادگی‌ ای چه از نظر جسمی و فیزیکی و چه از لحاظ روانی ندارد و فشار زیادی به فرد تحمیل می‌کند؛ به‌ ویژه رابطه‌ای که زودرس است تبعات منفی بسیاری دارد. البته سن ازدواج در چند سال گذشته در قوانین ما ٩ سال بود که خوشبختانه با همکاری مراجع به ١٣ سال رسید و باز هم محل صحبت و گفت‌وگو است، زیرا در جامعه ما کودک ١٣٣ ساله آمادگی شروع زندگی مشترک و ازدواج را ندارد.

آموزش‌ های جنسی در ذهن بسیاری از ما به‌عنوان تابو است و اکثر والدین دوست دارند تصور کنند کودکان چیزی از این مسائل نمی‌دانند. علاوه بر این در کشور هیچ‌ گونه بانک اطلاعاتی از متجاوزان جنسی نداریم و این مسئله باعث شده است بسیاری از متجاوزان برای چندمین بار دستگیر شوند و ناآگاهی پلیس در ‌این ‌زمینه موجب رها‌شدن بزه‌ دیده‌ها و بی‌ توجهی به آنها می‌شود که پیامدهای روحی و روانی بسیاری را به دنبال دارد. مهم‌ترین کار از منظر حقوقی، آموزش است. متأسفانه برای پدر و مادر‌شدن هیچ آموزشی وجود ندارد. جای این مورد خیلی خالی است. قرار است انسانی تربیت شود با میلیاردها دکمه که پدر و مادر ندانسته آنها را می‌زنند و آسیب‌های زیادی به کودکان وارد می‌شود. پدر و مادر باید صلاحیت داشته باشند و رشد کنند که به سطح مناسب روانی برسند تا وقتی با ناملایمات کودکشان مواجه می‌شوند، خودشان فرو نریزند. اولین سؤال از پدر و مادرها این است که چقدر آموزش دیده‌اید؟

 

کودک‌ آزاری‌ جنسی چیست ؟ اطلاعاتی که همه باید در این مورد بدانیم
کودک‌ آزاری‌ جنسی چیست ؟ اطلاعاتی که همه باید

در بحث کودک‌ آزاری علاوه‌ بر آزار جنسی، موارد دیگری هم وجود دارد که کودک را آزار می‌دهد. به‌ عنوان مثال، درد دل‌ کردن مادر با کودک و تعریف از مشکلات خانوادگی و مسائل مالی، فشاری معادل با آزار جنسی به کودک وارد می‌کند. ۷۰ درصد کسانی که طبق آمارها متجاوز بودند، نفرات اول خانواده بودند که در رأس آنها دایی قرار دارد. ۲۰ درصد از اینها کسانی بودند که حداقل یکبار آن فرد را دیده بودند و فقط ۱۰ درصد کسانی که تجاوز کردند غریبه بودند. حالا جامعه تمام تلاشش را می‌کند که کودک بیرون از خانه نرود. در واقع پدر و مادر برای دستیابی به بلوغ جنسی باید آموزش ببینند تا بتوانند آن را به کودکانشان منتقل کنند. 

امنین روانی کودک در خانواده

اول این که کودک هر احساسی دارد به خانواده‌اش بگوید

دوم این که بتواند تمام اتفاقاتی را که برایش می‌افتد، بازگو کند

سوم اینکه تمام سؤالاتش را بتواند بپرسد

اگر کودک بتواند تمام این سه مورد را انجام دهد در خانه امنیت دارد، ولی ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که وقتی کودک لیوانی را می‌شکند می‌ترسد به خانواده‌اش بگوید، آن وقت انتظار داریم در مسائلی مثل آزارهای جنسی، خانواده را در جریان بگذارد.

در حال‌ حاضر به بچه‌ها آموزش می‌دهند اعضای خصوصی‌شان را به کسی نشان ندهند اما این مسئله بسیار زمانبر است و با گفتن یک جمله که اعضای خصوصی‌ات را به کسی نشان نده، کودک آموزش نمی‌بیند. 

 


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید