بی اعتمادی همسر

چگونه با همسر بی‌اعتماد رفتار کنم؟

فاطمه رضایی‌نسب کارشناس ارشد روانشناسی گفت: اغلب کسانی که در گذشته عذاب بدرفتاری و بی اعتمادی را چشیده‌اند، مجموعه پیچیده‌ای از احساساتی مثل درد، ترس،‌ غضب و سوگ را تجربه کرده‌اند. در نتیجه روابط فعلی‌شان هم دردآفرین و تحت تاثیر گذشته است. در چنین شرایطی باید از راهکارهایی برای رفتار با همسران بدبین استفاده کرد.

خانم رضایی‌نسب افزود: با توجه به اینکه فرد بی‌اعتماد احتمالا در دوران کودکی مورد بدرفتاری قرار گرفته است، در بزرگسالی نیز از نزدیک شدن به دیگران و ایجاد رابطه صمیمانه با آنان هراس دارد.

وی در ادامه گفت: این افراد در روابط خود احساس راحتی نمی‌کنند. دیگران به جای این که برایشان اطمینان آفرین و شادی بخش باشند، پیش بینی ناپذیر و خطرناک جلوه می‌کنند. چنین افرادی فکر می‌کنند که دیگران به آنها صدمه می‌زنند، خیانت و از آنان سوء استفاده می‌کنند. پس باید در برابر دیگران همیشه حالت دفاعی داشته باشند. اعتماد کردن حتی به نزدیکان برای این افراد سخت است.

این روانشناس اضافه کرد: افراد شکاک گمان می‌کنند که دیگران مخفیانه قصد دارند به آنان آسیب بزنند حتی اگر رفتار فردی با افراد شکاک خوب، انسانی و احترام آمیز باشد در ذهنشان به دنبال این مساله می‌گردند که انگار کاسه‌ای زیر نیم کاسه است. این افراد اعتقاد راسخ دارند که سلام گرگ بی طمع نیست. علاوه بر آن این افراد به خودشان و توانایی‌ها و دوست داشتنی بودن خودشان هم اعتماد ندارند. آن‌ها شک دارند به این که آنقدر خوب باشند که طرف مقابلشان حاضر باشد با آنها بماند. بنابراین دائم به دنبال نشانه‌های برای این مقصود طرف مقابلشان هستند.

وی درباره راه‌های زندگی با افراد بی‌اعتماد گفت:‌ هرچند زندگی با یک فرد بی اعتماد به نظر مشکل می‌رسد، اما اگر یک همسر بی اعتماد دارید ،از او توقعات غیرواقعی نداشته باشید. در صورتی که بی‌اعتمادی و بدرفتاری همسرتان تحت تاثیر دوران کودکی اوست،‌ نباید انتظار داشته باشید که این مشکل به سرعت رفع شود. گاهی به نظر می‌رسد که تلاش شما به منظور ایجاد اعتماد و خوش بینی، نه تنها ثمری ندارد، بلکه موجب افزایش خصومت همسر نسبت به شما می‌شود.اگر قادر به پذیرش همسر بی اعتماد خود هستید و همزمان امید به درمان دارید، شرایط بهتری برای تحمل بدرفتاری‌های ناشی از بی اعتمادی خواهید داشت.

 

صبورانه اعتمادش را جلب کنید

این روانشناس با بیان اینکه برقراری رابطه با چنین فردی و جلب اعتماد او مستلزم عملکرد سنجیده و شکیبایی بسیار است، اظهارکرد: به‌تدریج و بدون هیچ‌گونه فشار و یا اجباری وارد رابطه با او شوید و اجازه دهید که او اندک اندک به شما اعتماد کند. به یاد داشته باشید که به همسر خود در مورد اعتماد فرصت لازم را بدهید و اصرار زودهنگام در این باره نداشته باشید. برای مثال نگویید: «چرا تو نمی‌توانی به من اعتماد کنی؟» اگر چنین کنید فرضیه همسرتان مبنی بر این که شما فردی انتقادگر هستید،‌ به اثبات خواهد رسید و در نتیجه با شما مقابله خواهد کرد.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   ۱۰ تفاوت کلیدی گروه و تیم: چگونه یک تیم مولد و فعال بسازیم

از او خشمگین نشوید

رضایی‌نسب افزود: طبیعی است که شما در برابر بدبینی، اتهامات، سرزنش‌ها و بدرفتاری‌های همسر بی‌اعتماد با خشم و ناراحتی از خود واکنش نشان می‌دهید. اما این فرد از آنجایی که به شما بی اعتماد است، دقیقا انتظار همین رفتار را از سوی شما دارد.

 

لجبازی نکنید

وی تاکید کرد: لجبازی کردن شاید روشی برای تخلیه هیجان‌های منفی نسبت به همسر بدرفتار و بی اعتماد باشد اما پژوهش‌ها نشان داده است که لجبازی و اصرار بر تکرار رفتار نمی‌تواند چنین مشکلی را حل کند. رفتارهای تلافی‌جویانه سبب می‌شود که یک بار دیگر همسرتان به این نتیجه برسد که مثل همه افراد دیگر به شما نیز نمی‌تواند اعتماد کند بنابراین از چنین واکنش‌هایی خودداری کنید. فکر این که یک فرد بی اعتماد،‌مانند کودکی زخمی و هراسان است، می‌تواند شما را در کنترل خشمتان نسبت به او یاری کند.

 

همسرتان را مقصر ندانید

این روانشناس اضافه کرد: به هسرتان نشان دهید که او در گذشته مستحق بدرفتاری و سوء استفاده شدن نبوده است. افرادی که در گذشته به همسرتان بدرفتاری کرده‌اند،‌به احتمال زیاد او را مستحق این بدرفتاری‌ها و بی‌اعتمادی‌ها می‌دانسته‌اند. رسیدن به این نتیجه که بدرفتاری در گذشته به خاطر بد بودن او رخ نداده است، می‌تواند به عزت نفس بیشتر او کمک کند.

 

رفتارهای شک برانگیز نکنید

وی تاکیدکرد: رفتار مبهم، شک برانگیز و یا غیر صادقانه می‌تواند موجب افزایش بی‌اعتمادی همسر شود. برای مثال اگر به دلایل مختلف که برای خودتان موجه است ترجیح بدهید تماس‌های تلفنی اعضای خانواده،‌ دوستان و یا همکارانتان را در حضور همسر پاسخ ندهید؛ بدون این که برای او توضیح دهید که این کار را از روی عادت و یا به خاطر خجالت انجام می‌دهید، می‌توانید زمینه ایجاد شک و بی اعتمادی را در همسرتان فراهم کنید.

 

از یک روان درمانگر کمک بگیرید

رضایی‌نسب در پایان مطلب خود در مجله سپیده دانایی گفت: اگر بی‌اعتمادی و بدرفتاری همسرتان شدید است،‌ به ویژه اگر تجارب بد رفتاری در گذشته آسیب جدی به او زده است، به تنهایی با این رفتارها روبرو نشوید،‌ در صورت امکان بدون این که همسرتان را متهم به بدبینی کنید و یا او را مقصر بدانید،‌ از درمانگری صاحب صلاحیت برای تغییر این ویژگی‌ کمک بگیرید.

 


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید