مشاور انتخاب رشته کنکور
مشاور انتخاب رشته کنکور

چگونه انتخاب رشته کنیم که پشیمان نشویم؟

انتخاب رشته مانند هر انتخاب هوشمندانه ی دیگری نیاز به معیارهای درست و روشن دارد و یکی از دلایل مهمی که افراد در انتخاب های خود اشتباه می کنند، نداشتن معیارهای درست و روشن است.

 

ملاک هایی که جوانان برای انتخاب رشته دارند، مواردی مثل بازار کار، درآمد خوب، و پرستیژ اجتماعی رشته است. اما این معیارها، معیارهای درست و کاملی نیستند، و اغلب باعث پشیمانی می شوند.

وقتی به مشاورین انتخاب رشته مراجعه می کنید، آنها ملاک هایی مثل “علاقه ” و نمره های امتحان نهایی را هم در نظر می گیرند، اما این معیارها، معیارهای درست و کاملی نیستند و اغلب باعث پشیمانی می شوند. ظاهراً از روی نمره های شما در درس های مختلف، استعداد و علاقه ی شما را کشف می کنند، اما این معیارها هم مشکلی را حل نمی کنند.

 

مشاور انتخاب رشته کنکور
مشاور انتخاب رشته کنکور

پس چه باید کرد؟

۱٫ چشم انداز فردی تان را کشف کنید.

چشم انداز فردی شما نشان می دهد که شما می خواهید در زندگی چه کاره شوید و در حرفه ی خود به چه جایگاهی برسید.(چشم انداز فردی شما حداقل ده ساله است.)

 

۲٫ “عشق شغلی” خودتان را کشف کنید.

عشق شغلی شما همان کاری است که برای آن ساخته شده اید. این کار بیشترین شور و شوق را در شما بر می انگیزد و شما در آن خلاق تر از هر کار دیگری هستید.

 

۳٫ استعداد طلایی تان را کشف کنید.

هر یک از ما دو گونه استعداد دارد. برتر از همه، “استعداد منحصر به فرد ” ما است که ما آن را استعداد طلایی فرد می نامیم. رشته شما باید با استعداد منحصر به فرد شما هماهنگ باشد تا بیشترین موفقیت تحصیلی را کسب کنید.

 

۴٫ رشته ها، شغل ها، و کسب و کارهای “خوش آتیه” را بشناسید.

با توجه به اینکه ما، در یک دنیای به شدت متغیر زندگی می کنیم، خیلی از رشته ها و شغل هایی که امروز به اصطلاح توی بورس هستند، آینده ی خوبی ندارند.

در واقع شما برای انتخاب رشته باید:

۱٫ چشم انداز فردی تان را کشف کنید.

۲٫ عشق شغلی تان را بشناسید.

۳٫ استعداد منحصر به فردتان را پیدا کنید. (به علاوه ی سایر استعدادهای مهم تان!)

۴٫ رشته ها، شغل ها، و کسب و کارهای “خوش آتیه” را بشناسید.

 

برای مشاهده آدرس و تلفن بهترین روانشناسان و مشاوران انتخاب رشته کنکور سراسری و آزاد اینجا کلیک کنید.


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید