چاله های زناشویی

آیا می دانستید ما پنجاه و چهار دام در ارتباط زناشویی داریم که من نام آن را چاله های زناشویی میگذارم؟

به طور متدوال ما به دام برخی از این چاله ها به همراه همسرمان می افتیم که البته تمام اینها از روی نا آگاهی و بازی های ما در زندگی بوجود می آید. بازی های روانی ما که مخصوص خودمان است. این چاله ها به طور قطع در ارتباط ما با همسرمان آسیب زا است و نه تنها احساس نا خوشایندی در بین ما به وجود می اورد بلکه جلوی رشد و بهبودی ارتباط زناشویی ما را می گیرد.  گاهی انجام این اعمال نا مناسب تبدیل به عادات مخرب در ما می شود که گاهی هم خودمان را خسته می کند و به طور کامل همسرمان را که کار از خستگی می گذرد و تبدیل به شکایت و بحث و در نهایت دعوا می گردد. 

اینجا زنگ خطر ما به صدا در می اید ، زنگ خطری که به معنای سوت پایان ما نیست بلکه تنها هشدار به پایان و نزدیکی به سوت  آخر هست.

حتما تا اینجا کنجکاو شدید ! این چاله های  زناشویی چیست و آیا شما در ارتباط با همسرتان اسیر این چاله ها که برخاسته از عادات مخرب شما و رفتارهای نامناسب هست شده اید.

تجربه با کار در ارتباط با مراجعین زناشویی به من ثابت کرده که تمام زن و شوهر ها اسیر این چاله ها شده اند که خودش قسمتی از بازی های روانی  هر فرد هست که متاسفانه گریبانگیر هر دو نفر در ارتباط می شود که اینجا نباید فرزند را فراموش کنیم چون او را هم داخل بازی برده ایم . می دانید چطوری؟ 

قبل از هر فردی شما الگوی فرزندان خودتان هستید و به آنها یاد می دهید چطور در آینده با همسر خودش رفتار کنند یادتان نرود شما اولین نقش را در یادگیری این مسائل دارید.

به عملکرد خود در ارتباط با همسرتان خوب نگاه کنید کمی متمرکز شوید آنچه شما در ارتباط با همسرتون انجام میدهید درست هست؟ اگر درست بوده تا کنون فایده ای هم داشته؟ دوست دارم شما را نسبت به برخی از رفتاری که شما انجام می دهید آگاه تر کنم هرچند این آگاهی اگر به طور موثر نقشی در ارتباط شما و همسرتان داشته باشد توسط اتاق مشاوره و مشاور انجام پذیر است اما کمی آگاهی هم خیلی وقتها بهتر از هیچ ندانستن است می توانید کمی شناخت نسبت به خودتان پیدا کنید. البته در این مقاله به چند  چاله که در بسیاری از زن و شوهر ها دیده ام اشاره می کنم.

بازگویی گله و شکایت های گذشته:

ای وای تا کجا حرف از عروسی و مادرت در عروسی این کار را کرد و برایم حلقه ارزان خریدید و خواهرت مرا جلوی فامیل کوچک کرد و از همان اول به من علاقه نداشته اند و دختر خاله اش را دوست داشتند برایش بگیرند هیچ وقت یادم نمیره چطور با پدرم حرف زدی و…. تا کجا باید بگم بازگویی اینها تنها کار ناخوشایندی است که شما در قبال همسرتان انجام می دهید و می دانید من به تکرار آن چه می گویم روضه خوانی بله در حق خودتان … انچه در گذشته رخ داده یا فراموش کنید یا در صدد درمان باشد که راه حل هایی برای حل این  مشکل در ارتباط با همسرتان وجود دارد.

سرزنش دیگری و موجه جلوه دادن خود:

این یک بازی روانی خیلی قشنگ هست که جز بازی زندگی خیلی از زوجین شده در کلاس بازی ها نام آن را ( ببین مجبورم کردی چه کار کنم؟ ) اسم می بریم میدانید به  چه چیزی اشاره میکند من استرس دارم چون تو آن روز شروع به حرف زدن درمورد جن و … کردی من اگه الان حال و روزم اینه فقط تقصیر تو هست.. تو اصلا پس انداز کردن بلد نیستی .. ببین تقصیر تو بود من مسیر را اشتباه رفتم … من به شما می گویم شما نه تنها مسئولیت پذیر نیستین بلکه مدام مثل یک بچه اتفاقهایی که برایتان می ا فتد گردن اطرافیان می اندازید و این بازی در رابطه با همسرتان تبدیل به سرزنش می شود که در این رابطه ما پیشنهادات مفیدی داریم.

در آینده درباره تعداد دیگری از چاله های زناشویی صحبت خواهم کرد …

 

جهت اطلاع و رزرو وقت مشاوره حضوری به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید

جهت اطلاع و ثبت نام کارگاه های آموزشی کلیک نمایید


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید