پانیک اتک یا حملات هراس را بهتر بشناسیم و درمان کنیم
پانیک اتک یا حملات هراس را بهتر بشناسیم و درمان کنیم

پانیک اتک یا حملات هراس را بهتر بشناسیم و درمان کنیم

برای درک پانیک اتک یا حملات هراس باید ابتدا مفهوم ترس را بدانیم. ترس مثل یک پیام هشدار خودکار هست که زمانی که خطری ما را تهدید می کند، فعال می شود. فکر کنید زمانی که حیوان خطرناکی به شما نزدیک می شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟ برای اکثر مردم مثل یک ایستگاه وحشت هست.

شما و تقریبا همه مردم یک سری از تغییرات جسمانی را مثل پمپاژ سریع خون، نفس کشیدن سریع و عرق کردن را تجربه خواهید کرد. همه اینها به منظور واکنش به خطر پیش روی شماست. این عکس العمل هشدار آمیز شما را به یکی از این سه راه حل هدایت می کند. یا برای نجات زندگیتان فرار کنید و یا بصورت فیزیکی از خودتان دفاع کنید یا در غیر این صورت خود را مخفی کنید. این واکنش هشداری، مکانیزم مهم بدن برای زنده ماندن است که واکنش جنگ و گریز نامیده می شود.

 

پانیک اتک یا حملات هراس را بهتر بشناسیم و درمان کنیم
پانیک اتک یا حملات هراس را بهتر بشناسیم و درمان کنیم

گاهی هنگامی که خطری وجود ندارد احتمال آن هست که واکنش ترس شدید رخ بدهد. وقتی این پیام هشدار اشتباهی، زمانی که انتظارش را نداری اتفاق می افتد مثل این است که یکی زنگ اعلام حریق را بزند درحالی که آتش سوزی رخ نداده است. اساسا حملات هراس یا پانیک اتک همین هشدار اشتباه است.

عده زیادی از مردم بعضی احساسات خفیف را زمانی تجربه می کنند که درباره موضوعی احساس اضطراب می کنند. اما حملات هراس خیلی شدیدتر از حد معمول هستند. حملات هراس معمولا بصورت هجوم ناگهانی و شدیدی از ترس توصیف می شوند. برخی مردم تجربه پانیک اتک را به عنوان وحشت مطلق توصیف می کنند.

 

علائم حملات هراس یا پانیک اتک

 • افزایش یا تپش ضربان قلب
 • عرق کردن
 • لرزش بدن
 • تنگی نفس یا مشکل تنفس
 • احساس خفگی
 • درد یا احساس فشار و ناراحتی در قفسه سینه
 • تهوع، مشکلات معده یا برون روی ناگهانی
 • سرگیجه
 • گر گرفتن یا سردی
 • احساس اینکه در اطراف شما چیزهایی عجیب، غیر واقعی، نا آشنا هست و یا احساس اینکه از بدنتان جدا شده اید
 • فکرکردن به از دست دادن کنترل خود یا دیوانه شدن
 • ترس از روز یا شب

 

همانطور که در بالا می توانید مشاهده کنید، اکثر این نشانه ها، بیشتر به چیزهایی شباهت دارد و ممکن است زمانی تجربه کنید که در شر

ایط خطرناک واقعی باشید. یک حمله هراس میتونه خیلی ترسناک باشد و شما تمایل شدیدی به ترک آن موقعیت داشته باشید. اکثر این علائم ها برای نشان دادن ضرورت شرایط مداخله درمانی ظاهر می شوند و برخی مردم بدنبال کمک های اضطراری می گردند.

پانیک اتک یا حملات هراس را بهتر بشناسیم و درمان کنیم
پانیک اتک یا حملات هراس را بهتر بشناسیم و درمان کنیم

ویژگی های حملات هراس

 • به سرعت در عرض ۱ تا ۱۰ دقیقه به حد نهایی خود می رسد.
 • اوج این حملات حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می کشد. (مگر اینکه بصورت مکرر تکرار شود)
 • حمله اولیه معمولا بصورت غیر منتظره و بدون هشدار اتفاق می افتد. بطور پیوسته حملات هراس با شرایط خاصی مرتبط نیست ولی با گذشت زمان می تواند با شرایط خاصی مرتبط شود.
 • پانیک اتک به فعالیت های شدید بدنی خاصی وابسته نیستند.
 • این حملات بطور مکرر در طول زمان رخ می دهد.
 • در طول حمله، فرد میل شدیدی به فرار به سمت جایی امن را تجربه می کند.

بسیاری از مردم معتقد هستند که ممکن هست هنگام حملات هراس غش کنند. این موضوع خیلی بعید هست چرا که سیستم بدن حملات هراس را در مقابل ترس به وجود آمده، ایجاد می کند.

گاهی اوقات مردم در طول شب زمانی که در خواب هستند، دچار پانیک اتک می شوند. از خواب درحالی که هنوز در شرایط حمله هراس هستند بیدار می شوند. این وضعیت می تواند خیلی ترسناک باشد زیرا بدون هیچ هشدار آشکاری رخ می دهد.

پانیک اتک خودش وضعیت روانپزشکی نیست. حملات هراس جزو ترکیبی اختلال هراس را تشکیل می دهد، اگر فردی حداقل ۴ نشانه که قبلا گفته شده را تجربه کرده باشد. اوج حملات ۱۰ دقیقه طول می کشد و فرد ترس مداوم از حمله دیگر دارد.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   آگورافوبیا یا ترس از فضای باز چیست و درباره آن چه می دانید؟
پانیک اتک یا حملات هراس را بهتر بشناسیم و درمان کنیم
پانیک اتک یا حملات هراس را بهتر بشناسیم و درمان کنیم

اختلال هراس و ترس از مکان های شلوغ

کسی که مبتلا به اختلال هراس است، از اینکه دچار حمله دیگری شود ترس مدام دارد و یا در مورد پیامدهای این حمله نگرانی دارد. بسیاری از مردم برای اینکه سعی کنند از حملات هراس اجتناب کنند رفتار خود را تغییر می دهند. بعضی از افراد سعی دارند از جاهایی که احتمالا دریافت کمک یا فرار از آن موقعیت دشوار باشد اجتناب کنند، و زندگی آنها به شدت تحت تاثیر این موضوع قرار می گیرند. هنگامی که این اجتناب شدید باشد به آن ترس از مکان شلوغ گفته می شود.

اختلال هراس شایع تر از آن چیزی هست که شما فکر می کنید. مطالعات اخیر نشان داده است که ۲۲٫۷ درصد از مردم در طول زندگی خود تجربه حملات هراس دارند. ۳٫۷ درصد مبتلا به اختلال هراس شده اند و ۱٫۱ درصد مبتلا به اختلال هراس به همراه ترس از مکان های شلوغ بوده اند. این اعداد برابر با میلیون ها نفر از مردم جهان است. اگر پانیک اتک درمان نشود، اختلال هراس ممکن است منجر به افسردگی، اختلالات اضطرابی دیگر، وابستگی به الکل یا مواد مخدر شود و همچنین ممکن است منجر به اختلال در فعالیت های اجتماعی و شغلی شود.

 

منبع

 


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید