وقتی مغزتان در خودرو تصور می‌کند مسموم شده‌اید!

وقتی مغزتان در خودرو تصور می‌کند مسموم شده‌اید!

تهوع در اتومبیل برای برخی افراد بسیار اتفاق می‌افتد و آنها همیشه به دنبال راه‌ حلی برای از بین بردن این حالت هستند. دین برنت، عصب‌ شناس سرشناس اظهار کرد: این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که مغز تصور می‌کند بدن با مواد سمی آلوده شده و حالت تهوع پاسخی برای خارج کردن مواد سمی است.

این نتایج حاکی از آن است که بیماری‌های این چنینی مثل ماشین‌ گرفتگی، دریا زدگی و غیره به علت عدم تطابق حسی اتفاق می‌افتد.

 

زمانی که سوار بر اتومبیل، اتوبوس و یا کشتی هستید، از لحاظ فیزیکی بدنتان ثابت است، اما مغز تصور می‌ کند که حرکت می‌ کنید و همین موضوع منجر به ایجاد حالت ضد و نقیض شده و تهوع ایجاد می‌ شود.

محققان اظهار کردند: چشم‌ها، عضلات و اعصاب در حال حرکت نیستند، اما مایع گوش در حال حرکت به عقب و جلوست و به مغز پیغام حرکت می‌ دهد که این عدم تطابق منجر به حالت تهوع می‌ شود. در حال حاضر، کارشناسان در حال تلاش برای کشف راهی در از بین بردن این حالت و درمان آن هستند.

توصیه‌ ها برای این حالت، خوردن وعده غذایی سبک با پروتئین بالا قبل از سفر وگوش دادن به موسیقی مورد علاقه است.

 

۸ نکته برای جلوگیری از ماشین زدگی

حتما تا حالا با کسانی که به محض نشستن در ماشین در حال حرکت حالشان بد می شود یا اینکه نمی توانند در صندلی های برعکس اتوبوس یا مترو بنشینند روبه رو شده اید.

همانطور که خیلی ها وقتی سوار هواپیما می شوند حالشان بد می شود و یا اینکه روی دریا دچار دریا زدگی می شوند اما ماشین زدگی یا بیماری حرکت، می تواند به سرعت باعث خراب شدن تعطیلاتی که مدت ها در انتظارش بودید یا سفر کاری شما شود. بیماری حرکت باعث اختلالات گوش داخلی بر حس تعادل و حفظ تعادل، اثر می گذارند و به سرگیجه، تهوع و استفراغ می انجامند اما دانستن این نکات راهنما می تواند به شما کمک کند تا از بیماری حرکت در امان بمانید:

 

  1. اگر به ماشین زدگی حساس هستید، در یک وسیله نقلیه در حال حرکت چیزی نخوانید.
  2. پیش از مسافرت به اندازه کافی بخوابید.
  3. از خوردن غذاهای ترش یا چرب خودداری کنید.
  4. در طول سفر مقدار زیادی آب بنوشید، اما از نوشیدنی های گازدار پرهیز کنید.
  5. از سیگار و استنشاق دود سیگار محیطی اجتناب کنید و در نزدیکی افراد دیگری که ماشین زدگی دارند، ننشینید.
  6. سرتان را به پشتی صندلی تان تکیه دهید.
  7. اگر مسافر ماشین هستید، به مناظر دور دست نگاه کنید؛ اگر راننده هستید بر جاده تمرکز داشته باشید، اما چشم هایتان را اندکی جابه جا کنید تا همیشه بر یک نقطه متمرکز نباشید.
  8. اگر احساس کردید حالتان بد شده و پنجره ماشین را پایین کشیده و چند نفس عمیق بکشید و سعی کنید حواستان را به چیزی غیر از حرکت ماشین معطوف کنید.

 


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید