وسواس موکنی - راهنمای کلی درمان اختلال کندن موها
وسواس موکنی - راهنمای کلی درمان اختلال کندن موها

وسواس موکنی – راهنمای کلی درمان اختلال کندن موها

روان درمانی موثرترین راه برای درمان و تغییر رفتار مبتلایان به وسواس موکنی می باشد. این درمان باید با شبکه ای از حمایت های احساسی ترکیب شود. به هر حال مدرکی در اینکه نشان دهد دارو درمانی در درمان اختلال موکنی موثر است وجود ندارد. در ادامه با ما برای برسی این اختلال همراه باشید.

وسواس موکنی - راهنمای کلی درمان اختلال کندن موها
وسواس موکنی – راهنمای کلی درمان اختلال کندن موها

روان درمانی برای وسواس موکنی:

صحبت کردن یا روان درمانگر معمولا برای درمان مشکلات روحی و شرایط روانی به کار برده می شود. رفتار درمانی شناختی (CBT) نوعی از رواندرمانی می باشد که پیشنهاد می شود. این روش به اینکه افکارتان در مورد خودتان بدانید و چگونه با دیگران و با دنیای اطراف خود ارتباط برقرار بکنید به شما کمک می کند.

CBT شامل رفتار درمانی هم می باشد و هدف کمک به تغییر روش رفتاری شما می باشد مثلا کمک به اینکه رفتار کندن موهای خودتان را کاهش بدهید. همچنین روشی به نام درمان معکوس عادت HRT شناخته شده است که شامل :

 • آگاهی در مورد شرایط و نحوه ی درمان
 • آکاهی در مورد اینکه کی و به چه علت موهای خود را می کشید.
 • آموزش پاسخ جدید زمانی که وسوسه می شوید که موهای خود را بکشید مثل مشت کردن دستانتان
 • موانعی برای جلوگیری از کندن موهایتان ایجاد بکنید برای مثال پوشیدن کلاه
 • خانواده خود را در درمانتان شریک کنید برای مثال زمانی که شما موهای خود را نمی کنید می توانند با جایزه تشویقتان بکنند.

وسواس موکنی - راهنمای کلی درمان اختلال کندن موها
وسواس موکنی – راهنمای کلی درمان اختلال کندن موها

حمایت های احساسی:

اگر از این اختلال وسواس موکنی رنج می برید، مثل این است که دچار درد احساسی مانند خود بیزاری یا گناه هستید. این خیلی مهم است که برای کنار اومدن با این احساسات، پشتیبان و تکیه گاه داشته باشید.

درمان خانواده:

این اختلال برای خانواده هایی که کودکان و یا نوجوان آنها درگیر این مسئله است می تواند ناراحت کننده باشد. رواندرمانگر تمام خانواده را می بیند و راجع به عقاید و ارتباط آنها صحبت می کند و تلاش می کنند مشکلات دیگری که آن خانواده ممکن است داشته باشد را درک می کنند. به اعضای خانواده کمک می کند که بهتر با هم ارتباط برقرار بکنند. اعضای خانواده با یکدیگر در مورد مشکلاتشان کار می کنند تا دلیل اینکه چرا مو های خود را می کشید مشخص بشود.

دارو:

یک سری دارو برای درمان این اختلال وسواس موکنی به کار می رود البته آزمایش های بالینی در مقیاس بزرگ روی آن ها صورت نگرفته است. اگر رواندرمانگر شما دارو توصیه می کند بایستی شما را در مورد تمام اثرات جانبی دارو آگاه بکند.

• مهارکننده های انتخابی سروتونین (SSRIs)

در گذشته SSRIs برای درمان کندن موها به کار برده میشد اما مدارک دال بر این است که SSRIs موثر نیستند. SSRIs معمولا برای درمان افسردگی و اضطراب به کار می روند.

برای کودکان زیر ۱۸ سال سرترالین و فلوکسیتین پیشنهاد می شود. که حتما بایستی زیر نظر متخصص هایی مانند متخصص کودکان و یا روانپزشک نوجوانان تجویز بشود.

• کلومیپرامین

کلومیپرامین دارویی دیگر که ممکن است برای درمان این اختلال توصیه بشود، که معمولا برای درمان افسردگی و وسواس به کار میرود. در مورد کودکان زیر ۱۸ سال بایستی زیر نظر متخصص کودکان و یا روانپزشک نوجوانان مصرف بشود.

کلومیپرامین برای درمان اختلال کندن موها آزمایش شده است و در کاهش رفتارهای کندن موها موثر شناخته شده است.

• دیگر داروها

درمان های کوچک با دیگر داروها انجام می شود اما در مورد موثر بودنشان شناختی وجود ندارد. به طور کلی تحقیقاتی در مورد درمان دارویی کودکان وجود ندارد.

کلاه گیس و راهنمایی هایی در مورد ظاهر

اگر در مورد قسمت های کچلی سرتان نگرانی دارید می توانید کلاه گیس هایی با موی واقعی یا شبیه به موهای واقعی خود بخرید و استفاده بکنید. البته کلاه گیس های با موهای واقعی کمی گران می باشند.

اگر موهای ابروی خود را می کنید می توانید از مداد ابرو استفاده بکنید یا ابروی خودتان را تتو بکنید. در صورتی که مژه های خود را می کنید از مژه مصنوعی استفاده بکنید.

منبع :  y-esmaili.com


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

۲ دیدگاه

 1. رز ریاحی

  سلام خسته نباشید
  دختر م وسواس کندن مو داره .من کلی تحقیق کردم و الان می خواستم با دکتر یعقوب اسماعیلی وقت مشاوره بگیرم .میخوام بدونم شما ایشون تایید میکنین ؟
  درضمن بگین چطوری میتونم وقت بگیرم