واکنش به سوء استفاده جنسی شدن کودک
واکنش به سوء استفاده جنسی شدن کودک

واکنش به سوء استفاده جنسی شدن کودک

اگر کودکتان گزارش کرد که مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفته است، دانستن اینکه چه واکنشی نشان بدهید دشوار است. این مقاله به شما کمک می‌کند که در چنین شرایطی بهترین اقدام را انجام دهید. سعی کنید این نکته‌ها را قبل از وقوع حادثه تمرین کنید، زیرا در آن لحظه سخت است که بتوانید خود را کنترل کنید و به خاطر آورید که چه واکنشی مناسب است. از این رو بهتر است این نکته‌ها را به خوبی در ذهن خود تمرین کنید.

 

نفس عمیق بکشید.

اولین نکته مهم این است که آرامش خودتان را حفظ کنید تا بتوانید به فرزند خود کمک کنید. اگر نتوانید آرامش خود را حفظ کنید نمی‌توانید به به حرف‌های کودک گوش کنید و نمی‌توانید از او حمایت کنید و حتی ممکن است که شرایط را بدتر کنید. علی‌رغم احساسات بدی که در درونتان به غلیان آمده است باید سعی کنید که خود را آرام نشان دهید. این به کودک کمک می‌کند آرام شود.

احساسات خشم، قضاوت و بی‌ایمانی خود را کنترل کنید. این کارها کودک را می‌ترساند و ممکن است از درمیان گذاشتن واقعه اجتناب کند.

 

خیلی صمیمانه به حرف‌های کودک گوش کنید.

واکنش به سوء استفاده جنسی شدن کودک | به او اطمینان بدهید که در امان است
واکنش به سوء استفاده جنسی شدن کودک | به او اطمینان بدهید که در امان است

تماس چشمی خود را با او حفظ کنید، موبایل خود را جواب ندهید، و توجه خود را کامل به کودک معطوف کنید. کودکتان نیاز دارد بداند که شما به او گوش می‌دهید و او را جدی می‌گیرید. به وی اطمینان بدهید که حرفش را باور می‌کنید، حتی اگر حرف‌های او را نفهمیدید یا مطمئن نبودید که قصه درست است یا نه.

به او فرصت بدهید. مجبورش نکنید که حرف بزند، و بگویید اگر حس خوبی نداردنیازی نیست که تمام جزئیات را اکنون بیان کند. در حال حاضر او احساس کنترل خود را از دست داده است بنابراین به او کمک کنید تا احساس خود را جمع و جور کند.

 

هر چه کودک می‌گوید را مو به مو یادداشت کنید.

از کلمات خودتان استفاده نکنید، آنچه را کودک می‌گوید یادداشت کنید، زیرا این یادداشت به کار مراجع قانونی خواهد آمد. در حالیکه یادداشت می‌کنید به کودک بگویید که دارید به او گوش می‌کنید و این کار را برای پیگیری و کمک به او انجام می‌دهید.

این جمله را به کودک بگویید: هر چیزی که بگی خیلی برای من اهمیت داره. من می‌خوام حرفاتو بنویسم. الان قلم و کاغذ میارم تا بتونم حرفاتو بنویسم، خب؟

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   لیست و تلفن دکتر روانشناس زن خوب در تهران

به او بگویید آنچه انجام داده درست است.

ممکن است کودک گیج و آشفته باشد، بنابراین به او اطمینان بدهید که بهترین کار این بوده که الان دارد با شما راجع به آن حرف می‌زند.

«خیلی خوبه که داری به من می‌گی. این نشون می‌ده که تو خیلی شجاعی. حالا که به من گفتی من می‌تونم بهت کمک کنم تا در امان باشی، و می‌تونیم با هم از پلیس کمک بگیریم تا مطمئن بشیم که دیگه بهت صدمه نمی‌زنه. ممنون که بهم گفتی».

 

به او اطمینان بدهید که در امان است

به او اطمینان بدهید که در امان است، و شما شدیداً تلاش می‌کنید تا او را از سوء استفاده‌گر دور نگه دارید.

تهدید نکنید که سوءاستفاده‌گر را می‌کشید، این کودک را بیشتر می‌ترساند.

 

اطمینان بدهید که گناه او (کودک) نیست.

واکنش به سوء استفاده جنسی شدن کودک | کودک خود را سرزنش نکنید
واکنش به سوء استفاده جنسی شدن کودک | کودک خود را سرزنش نکنید

کودک ممکن است احساس گناه داشته باشد. اگر متوجه احساس گناه شدید، بگویید که هیچ کسی در این زمینه مقصر نیست، تنها مقصر کسی است که سوء استفاده کرده است.

دختران نوجوان ممکن است خود را مقصر بدانند به خاطر نوع لباسی که پوشیده‌اند و یا به این خاطر که احتمالاً از سن خود بیشتر به نظر می‌رسند. معمولاً جامعه، آنها را مقصر می‌داند، اما شما باید به او بگویید که این موضوع ۱۰۰ درصد غلط است.

 

با مراجع قدرت تماس بگیرید و دستوالعل‌های آنها را پیگیری کنید.

مراجع قدرت می‌توانند از شما حمایت کنند و سوءاستفاده‌گر را از همه دور نگه دارند تا به کسی آسیب وارد نکند. برای کودک توضیح بدهید که چه چیزی در جریان است تا احساس سردرگمی نکند.

برای آنها توضیح بدهید که نیاز است تا قصه‌اش را برای پلیس تعریف کند تا پلیس از او حمایت کند. به او بگویید که تمام وقت پیشش می‎مانید.

 

از کودک خود حمایت کنید.

عشق و دلسوزی شما بهترین کمک برای احساس ایمنی و دوست داشته شدن در کودک است. زمان بیشتری را با او سپری کنید و صبور باشید. آنها زمان سختی را سپری می‌کنند و ممکن است بعضی را رفتارهای کودکانه‌ی قبلی خود را انجام دهند. روشن کنید که از دستش عصبانی نیستید و کنار او هستید.

 


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید