چرا به هنگام حمله پانیک قفسه سینه درد می گیرد؟
چرا به هنگام حمله پانیک قفسه سینه درد می گیرد؟

چرا به هنگام حمله پانیک قفسه سینه درد می گیرد؟

درد قفسه سینه اتفاق جسمی و شدیدی است که شباهت بسیاری به حمله قلبی دارد. حمله پانیک به سادگی اضطراب شدید نیست و حتی بعضی از حمله ها آنقدر پیشرفته اند که باعث بستری شدن فرد می شوند، زیرا حتی پزشکان هم تا زمانی که آزمایشات فرد کامل نشده باشد، نمی­ توانند تشخیص حمله قلبی بدهند.

درد قفسه سینه شباهت زیادی به حمله قلبی دارد و از نشانه های اصلی حمله پانیک است. در این مقاله حمله پانیک و درد قفسه سینه مورد بررسی قرار داده شده و تفاوت درد قفسه سینه ناشی از حمله عصبی آن با حمله قلبی بیان می شود. به علاوه با خواندن این مقاله شما یاد می­ گیرید که  چطور حمله پانیک را تحت کنترل قرار بدهید.

 

چرا به هنگام حمله پانیک قفسه سینه درد می گیرد؟

با متخصص قلب صحبت کنید.

با وجود اینکه که حمله قلبی در افراد سالم و جوان بسیار نادر ولی در مقابل حمله پانیک در افراد سالم و جوان و حتی ورزشکار بسیار متداول است، باز هم بهتر است که فقط یک بار به دکتر قلب مراجعه کنید و مطمئن شوید که حمله ای که به شما دست داد، پانیک بوده است.

به جزء درد قفسه سینه نشانه های دیگری هم هستند که بین حمله قلبی و پانیک مشترک هستند:

 

  • سخت نفس کشیدن
  • سبکی سر
  • ضربان تند قلب
  • مشکل در فکر کردن و تمرکز
  • ضعف مفصل

 

تفاوت بین حمله پانیک و حمله قلبی

چرا به هنگام حمله پانیک قفسه سینه درد می گیرد؟
چرا به هنگام حمله پانیک قفسه سینه درد می گیرد؟

حمله پانیک شدیدتر از حمله قلبی است و در این حالت مرکز قفسه سینه درد می گیرد، درد نزدیک قلب اتفاق می­افتد و در موارد نادری بسیار شدید است. اما در حمله قلبی درد قفسه سینه در اطراف شانه ­ها نیز پخش می­شود. این درد می تواند شدید باشد و در دو حالت درد سینه طوری است که انگار قلب را تحت فشار قرار می­دهند ولی در حالت حمله قلبی فشار بیشتری در قلب احساس می شود. تفاوت های دیگری بین دو نوع حمله وجود دارد:

 

  • استفراغ کردن: حمله قلبی باعث استفراغ می شود.
  • از هوش رفتن: در حمله پانیک تنها احساس غش کردن به فرد دست می دهد اما فرد به ندرت بیهوش می­شود.
  • آسیب های قلبی: در حمله قلبی به قلب فرد آسیب های دائمی وارد می شود.

 

استفراغ، بیهوش شدن وحتی پخش شدن درد در موارد نادر در حمله پانیک نیز رخ می دهد ولی بسیار نادر است. در حمله قلبی احتمال مرگ وجود دارد، ولی خطرات طولانی مدت، زندگی افرادی که حمله پانیک به آنها دست داده است را تهدید نمی کند. بنابراین هرچقدر هم که حمله سخت باشد فرد در هر حال در پانیک زنده می ماند.

 

حمله قلبی نادر است.

چرا به هنگام حمله پانیک قفسه سینه درد می گیرد؟
چرا به هنگام حمله پانیک قفسه سینه درد می گیرد؟

اگرچه حمله قلبی از دلایل متداول مرگ و میر است، ولی رخ دادن آن در فردی که مشکلات شناخته شده قلبی نداشته باشد بسیار نادر است. به همین علت یک بار ملاقات با پزشک متخصص قلب از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر شما در سنی نیستید که حمله قلبی در آن متداول است یا درسلامت جسمی کامل به سرمی برید، احتمال اینکه حمله به خاطر اضطراب در شما اتفاق افتاده باشد زیاد است و حمله قلبی برایتان در اولویت کمتری قرار دارد مخصوصا اگر اخیرا تحت استرس بوده اید.

 

چرا در حمله پانیک در قفسه سینه درد احساس می شود؟

حملات پانیک موجب دردهای قفسه سینه می شود که در نتیجه بازدم های سریع است. علی رغم آنچه شما ممکن است یاد گرفته باشید، وقتی شما جوان تر هستید، بازدم های سریع زمانی اتفاق می افتد که شما دی اکسید کربن خیلی کمی در بدنتان داشته باشید. آن زمانی رخ می دهد که تنفس شما خیلی سریع یا غیر مفید باشد. بدن شما به زمان نیاز دارد تا دی کسید کربن ایجاد کند (که ایجاد آن نیاز به کارکرد بدن دارد). وقتی شما خیلی سریع نفس می کشید، بدن شما دی اکسید کربن را سریع تر از آنچه تولید می شود بیرون می کند.

چرا به هنگام حمله پانیک قفسه سینه درد می گیرد؟
چرا به هنگام حمله پانیک قفسه سینه درد می گیرد؟

بسیاری از مردم فکر می کنند دی اکسید کربن در بدن آنها بد است و یقینا مقدار زیاد آن می تواند مضر باشد (مانند وقتی که شما خفه می شوید) اما در عملکردهای مختلف بدن، دی اکسید کربن نقشی بازی می کند. مثلا وقتی که شما غلط نفس می کشید (به علت آدرنالین بالا در هنگام اضطراب و مهارت های تنفسی غیر مفید) شما کلا دی اکسید کربن را خارج می کنید تا نفس تان تعدیل شود. شما همه دی اکسید کربن را به زور خارج نموده و بدن شما به منظور رسیدن به تنفس منظم تقلا می کند.

یکی از نشانه های بازدم شدید تنفسی به “تاثیر متناقض” مشهور است. بازدم شدید موجب می شود اگرچه که شما اکسیژن کافی دریافت نمی کنید ولی احساس کنید خلاف آن صحیح بوده، یعنی اکسیژن کافی دریافت می کنید. این احساس موجب می شود افراد سعی کنند بیشتر و سریع تر نفس بکشند و آنرا ادامه دهند تا اکسیژن بیشتر در خون جاری شود. اما این موضوع آنها را به بازدم غلط سوق می دهد. بازدم های شدید باعث منقبض شدن رگ های خونی شده و موجب دردهای قفسه سینه ای می شود که در ادامه عملکرد قلب را مشکل تر ساخته و موجب درد اطراف قلب می گردد. با این مفروضات حمله پانیک گرایشی است به شروع تنفس غلط حتی وقتی که اضطراب بالا ندارید که می تواند بطور نامساعد فرد را به درد های قفسه و شروع حمله پانیک هدایت کند.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   کدام دارو ها ضد افسردگی هستند؟

چطور درد قفسه سینه را در حمله پانیک کاهش دهیم؟

چرا به هنگام حمله پانیک قفسه سینه درد می گیرد؟
چرا به هنگام حمله پانیک قفسه سینه درد می گیرد؟

در حمله پانیک فرد متاسفانه نمی تواند بلافاصله بازدم سریع را متوقف کند. نگه داشتن نفس برای جلوگیری از بازدم سریع تنها باعث احساس سرگیجه می شود. به جای آن، کارهای زیر را انجام دهید تا سطح دی اکسید کربن در بدن تان نرمال شود.

 

  • قدم زدن:

قدم زدن باعث می شود که سطح دی اکسید کربن سریع تر نرمال شود و سرعت تنفس شما بهبود پیدا کند. علاوه بر این با قدم زدن دستگاه گردش خون بهتر کار می کند و درد قفسه سینه کمتر می شود.

 

  • کنترل تنفس

تنفس خود را کنترل کنید تا عمیق تر نفس بکشید ولی سعی نکنید که تنفس را متوقف کنید. برای اینکار ۵ ثانیه هوا را به داخل ریه ها کنید یعنی عمل دم ۵ ثانیه طول بکشد، سپس ۳ ثانیه نفس تان را نگه دارید و ۷ ثانیه نیز بازدم طول بکشد. با این کار در اکسید کربن در بدن به صورت طبیعی کنترل می شود.

اضطراب دلیل اصلی تنفس سریع است. زمانی که مضطرب می شوید به علت آزاد شدن آدرنالین تنفس شما سخت تر انجام می­شود. بنابراین ابتدا و قبل از هرچیزی سعی کنید که اضطراب خود را کنترل کنید.

امیدوارم که این مقاله باعث شده باشد که افراد بتوانند فرق بین حمله قلبی و حمله پانیک را تشخیص دهند.

 

منبع

 

 


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید