همسرم اختلال شخصیت دارد ؟

همسرم اختلال شخصیت دارد ؟

تا حالا شده با کسی که در ارتباط  عاطفی هستید دارای اختلال شخصیت باشه؟ می دانید چرا می گوییم مشاوره پیش از ازدواج؟

جنبه هایی از اختلال شخصیت وجود دارد که مانع شناخت ما در همان اوایل آشنایی می شود.  افراد دارای اختلا ل شخصیت معمولا در ابتدای آشنایی از خود تصویر مناسب و مثبتی ارائه می دهند .آنها ممکن است در حیطه های کاری  یا فعالیت های اجتماعی افراد خوب و شایسته ای جلوه کنند و فرد دچار اختلال شخصیت مثل همه انسانهای دیگر زیبا و باهوش می باشد.خودتان را به خاطر اینکه جذب این افراد می شوید سرزنش نکنید چون خیلی از انسانها مانند شما جذب این افراد می شوند.

معمولا برای شناسایی افرادی که دارای اختلال شخصیت هستند باید به طور دقیق از روابط گذشته , الگوهای رفتاری, روابط ناخوشایند او با دیگران و مشکلات رفتاری او اطلاع کافی داشت. معمولا شناخت افراد دارای اختلال شخصیت کار آسانی نیست و این را بدانید که زمانی که ما عاشق فردی می شویم غالبا همان رفتارهای اختلال شخصیت او به نظر ما رفتارهای جذاب و پسندیده ای جلوه می کندو همان علائم اختلال شخصیت را از ویژگی های جذاب دوست داشتنی و هیجان انگیز او می شماریم.

شنیدن این نکته جالب است که بدانیم که بسیاری از ما دارای گرایش درونی هستیم که به سمت افراد نابهنجار جذب شویم. افراد دارای اختلال شخصیت معمولا دارای مشکلات روانی،اجتماعی و شغلی هستند به طور مثال احتمال بیشتری دارد به مصرف مواد مخدر و اعتیاد روی بیاورند یا احتمال بیشتری است تا افسرده شوند یا حتی احتمال بیشتری دارد با نامزدشان یا همکارشان وارد بحث و دعوا بشوند.

اختلال شخصیت معمولا در مقابل هر گونه بهبودی مقاومت می کند به شما توصیه می کنم که در مورد ایجاد هر گونه تغییرات چشمگیر و معنی دار در فرد محبوبتان که دارای اختلال شخصیت است این اصل را به یاد بسپارید : تلاش شما به صورت غیر آگاهانه و غیر علمی هیچ سودی نخواهد داشت. تلاش چشمگیر و همکار زیادی لازم است تا بتوان برخی از خصوصیات افراد دارای اختلال شخصیت را تغییر داد .

 همه ما  در آغاز یک  رابطه به ویژه  رابطه با جنس مخالف سعی می کنیم  که به بهترین نحو عمل کنیم  و از خودمون یقینا تصویر خوشایندی  به نمایش می گزاریم  و عادات بد خود را پنهان می کنیم  … درست نیست؟

فرد دارای اختلال شخصیت هم همین کار را می کند بله !  همه ما آدمها جذب  جنبه هایی از ظاهر و شخصیت یا رفتار های جنس مخالف خود میشویم که همزمان از دیدن برخی از خصوصیات  تامل برانگیز او  چشمانمان را می بندیم. ممکن است شما فریفته  توجه بی دریغ فردی با اختلال شخصیت وابسته بشوید و همین مانع  خواهد شد  که شما  متوجه شوید که در آینده چسبیدن بیش از حد این آدم به شما اسباب آزار و اذیت شما بشود  یا همچنان تحت تاثیر موفقیت های فردی با اختلال شخصیت  خودشیفته قرار بگیرید که اصلا بزرگ بینی های او را نبینید  و یا مثال هایی از این دست …..

اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که مجذوب افراد دارای اختلال شخصیت می شوید از خودتان بپرسید چه چیزی  در مرحله اول آشنایی  قوه ارزیابی شما را از  فرد مقابلتان  تحت تاثیر می گزارد و اینکه با وجود بسیاری از کم و کاستی و ناراحتی ها چطور هنوز محبوب  خودتان را نگه داشته اید ، محبوبی که به شما آسیب می زند؟!

بسیاری از افرادی که برای مشاوره های پیش از ازدواج می آیند معمولا چشمشان بر روی خصوصیاتی باز می شود که یا ندیده یا اگر دیده اند برایشان خوشایند بوده است ما معمولا به آنها دید دیگری می دهیم شاید لازم باشد همیشه با آن عینکی که مسائل را می بینید نگاه نکنید. بهتر است همیشه نه تنها چند قدم بلکه بیشتر از آن را ببینیم  در مشاوره پیش ا زادواج معمولا شناختمان را تکمیل می کنیم با نکاتی برخورد می کنیم که تا به حال به آن توجه نکرده بودیم مثل شناخت سطح هیجانات و سازگاری و حتی سازگاری در روابط جنسی زناشویی حتما می تواند به شما کمک بزرگی بکند که نه تنها محبوبتان و رابطه  دونفره ، بلکه شناختی هم نسبت به خود پیدا کنید.

جهت اطلاع و ثبت نام کلاس و کارگاه های آموزشی کلیک کنید


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید