آنچه والدین درباره ورود فرزندشان به کلاس اول باید بدانند

آنچه والدین درباره ورود فرزندشان به کلاس اول باید بدانند

بسیاری از کودکانی که قصد ورود به کلاس اول دبستان رادارند، مبتلا به به اضطراب ، بیقراری، ترس شدید از مدرسه می باشند .این حالت ها گاه تا آن اندازه شدید می باشد که گاه موجب تهوع ،سرگیجه ،مشکلات گوارشی  درکودک ویا امتناع از رفتن به مدرسه می شود.
درزیربرخی موارد برای والدین شرح داده می شود :


یکی ازدلایل ترس کودک از مدرسه تا اند ازه ای طبیعی به نظر می رسد، چرا که رفتن از یک موقعیت به موقعیت دیگر حتی گاه برای بزرگترها نیز ممکنه اضطراب درپی داشته باشد. چنانچه دلیل کودک برای ترس ازمدرسه، تغییر موقعیت ومواجه شدن  وی با آدم ها ی دیگر، معلمان وکودکان دیگر باشد، بهتر است والدین از مدتی قبل، کودک را با این فضاها ومعلمان از نزدیک آشنا بکنند، با نشان دادن عکس ها و فیلم های جذاب از مدرسه وکلاس اول به کودک، بخش زیادی از اضطرابش کاهش پیدا می کند. البته این نوع ترس و اضطراب درکودکانی که تجربه رفتن به مقطع پیش دبستانی راداشتند و یا برادر و خواهر بزرگتری دارند که به مدرسه می رود، کمتر مشاهده می شود.
یکی ازدلایل ترس کودکان ازمدرسه، اطلاعا ت اشتباه و یا ناقصی هست که او درباره مدرسه، معلم، همکلاسی ها ومقررات وقوانین مدرسه دارد. والدین ودیگراعضای خانواده گاهی اولین منابعی  هستند که این اطلاعات ناقص واشتباه را به کودک می دهند. آنها باید ازطریق صحبت با کودک  پی به این نوع اطلاعات اوببرند وسپس آن را تصحیح کنند. ممکنه فکرکنند کودکان دیگر آنها را اذیت خواهند کرد. یا معلم اورا تنبیه خواهد کرد. این برداشت های غلط باید اصلاح گردد و احساس امنیت به آنها داده شود.
کمال طلبی والدین در طی سالهای قبل ازمدرسه کودک می تواند موجب ترس کودک از مدرسه شود. به عبارتی کودک خیلی خوب ازانتظار والدین درباره خودش آگاه می شود . بنابراین نگران است که با ورود به مدرسه نتواند آن دختر یا پسرخوبه ای باشد که آنها انتظارش رادارند .همچنین ممکن است ترس کودک از یک ترس دیگری که همان ارزیابی شدن توسط والدین ودیگران  است باشد. باید سعی کنیم کودکان را ازیر نگاه ارزیابی وقضاوت خود دورنگه داریم. زمان زیادی لازم است تا آنها به رشد استعداد های تحصیلیشان برسند. هم اکنون برای قضاوت زود است. سعی کنید جنبه های مثبت و تواناییهای کودک  را پیدا کنید و آنها را مورد توجه قرار دهید وکودک را نیز تشویق کنید. به دلیل برخورداری از تواناییهای خوبی که دارد ، به او امنیت بدهید. برای مثال چقدر ریاضیات خوبی داری، فکر می کنم بتونی به همکلاسی هات که ضعیف ترند کمک کنی. یا همیشه درمنزل به من خیلی خوب کمک کردی، فکر می کنم به معلمت هم بتونی درکنترل کلاس کمک کنی.

ترس از کلاس
بسیاری ازکودکانی که ترس از ورود به مدرسه دارند ، معمولا والدینی دارند که بسیار نگران نسبت به وضعیت آنها وحساس به موقعیت های آنها ، وحتی  نگران بهداشت، تغذیه وتعاملات اجتماعی وپیشرفت ها و موفقیت های آنها هستند. کودکان ازمدت ها قبل از مدرسه از والدین آموخته اند که آنها نیز باید نگران حال ووضعیت خود باشند. این تاثیر ناشی ازحال والدین درکودک ،ترس واضطراب نسبت به موقعیت های اجتماعی، انسان ها، همسالان، تعاملات  ورقابت ها با دیگران را درآنها به وجود می آورد.

تحقیقت بسیاری نشان داده است که احساسات کودکان از هرنوعش(اضطراب، خجالت،ترس،خشم و…) وابسته به احساسات والدین وبه خصوص مادر هست.  برای مثال مادری که اعتقاد دارد فرزندش نمی تواند درمقابل دیگر همسالانش از خوددفاع کند، وبه همین دلیل نگران هست واضطراب دارد، فرزندش نیز این اضطراب راپیدا می کند ودرواقع نمی تواند از خودش مراقبت ودفاع بکند. بنابر این والدین خود در ابتدا باید مراقب باشند که اضظراب وترس از ورود کودک به مدرسه وموقعیت جدید راند اشته باشند، تا کودک نیز اینگونه باشد.
شاید مهم ترین عاملی که موجب ترس کودک از مدرسه می شود، اضطراب جدایی باشد. کودکان مبتلا به این نوع اضطراب ، دوست دارند همیشه درکناروالدین باشند.آنها نسبت به هر عاملی که بخواهد بین آنها ووالدینشان جدایی بیندازد واکنش ترس نشان می دهند. البته دروهله اول والدین خود به دلیل حمایت های افراطی از کودک وی را به خود وابسته کردند. اینها ممکن است درزمان رفتن به مدرسه شکایت های جسمانی از تهوع،دل درد وسرگیجه داشته باشند. همچنین ممکن است کابوس هایی مبنی بر جداشدن از والدین یا ازدست دادنشان راداشته باشند. دراین شرایط علاوه براینکه والدین بهتر است از یک مشاورحاذق کمک بگیرند، معلم کودک را درجریان مسئله وی قراردهند. بسیاری ازمعلمان بسیار ظریف این وابستگی به والدین را ازکودک گرفته وعلاقه وتوجهش را معطوف مدرسه نمودند.

نوشته شده توسط :

خانم طلیعت رافعی – کارشناس ارشد روانشناسی طلیعت رافعی

جهت اطلاع و رزرو وقت مشاوره حضوری بر روی گزینه تماس با ما کلیک کنید

جهت اطلاع و ثبت نام کارگاه های آموزشی – درمانی  ثبت نام نمایید


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید