هالوپریدول یک داروی ضد روانپریشی نیست
هالوپریدول یک داروی ضد روانپریشی نیست

هالوپریدول فقط یک داروی ضد روان پریشی نیست

یکی از تجویزهای شایع روانپزشکان (متخصصین اعصاب و روان) برای مراجعین سرپایی که دچار مشکلات عصبی ملایم (روان رنجوری Neurosis) مانند اضطراب، وسواس، خود بیمارانگاری و یا تیک هستند، قرص هالوپریدول نیم میلی گرم می باشد.

با توجه به اینکه امروزه بیشتر مردم اطلاعات عمومی خود را از فضای اینترنت کسب می کنند، بعد از خرید دارو از داروخانه، در گوگل یا ویکی پدیا دست به تحقیق میزنند و بجای گرفتن اعتماد به تجویز پزشک ِ خود، به مطالب درج شده در فضای سایبری اعتماد کامل می کنند و از مصرف دارو سرباز می زنند. غافل از اینکه بسیاری از مطالب اینترنتی جامع و کامل نیست و توسط افراد غیر متخصص به نگارش درآمده است و یا حداقل اینکه همه ی موارد مصرف یک دارو در آنها ذکر نشده است.

 

بیماران وقتی می خوانند که قرص هالوپریدول یکی از داروهای اصلی در درمان شیزوفرنی و دو قطبی و سایر حالات روانپریشی است دچار ترس و نگرانی شدید می شوند و دارو را به کناری می اندازند و از خوردن آن اجتناب می کنند و در دل ِ خود از تجویز روانپزشک شان دچار دلخوری می شوند و یا بطور ضمنی در تشخیص و دانش او شک می کنند. و این شبهات برایشان ایجاد می شود که: مگر من حالم خیلی بد است؟ نکند من دچار بیماری روانی شده ام و خودم خبر ندارم؟ نکند دکترم تشخیص اشتباهی داده باشد؟ نکند داروخانه داروی اشتباهی به من داده است؟ نکند با خوردن این قرصها دچار حالات روان پریشی گردم؟

بهرحال نتیجه ی همه ی این شبهات و تردیدها (که شاید ما روانپزشکان نیز به خاطر عدم توضیح چرایی تجویز خود، در ایجاد آنها سهم داشته باشیم!) این است که در اغلب موارد، بیمار بخاطر شوکه شدن ناشی از اطلاعات غلطی که به او رسیده است، دارو را به گوشه ای پرتاب می کند و دیگر برای بار دوم مراجعه نمی کند.
برای رفع این سوتفاهمات باید بگویم: که قرص هالوپریدول در دو فُرمت پنج میلی گرمی و نیم میلی گرمی در داروخانه های ایران موجود است. درست است که دوز بالاترِ این دارو در درمان انواع اختلالات روانپریشی و اختلالات خلقی (مشهور به دو قطبی) مصرف می گردد اما نوع نیم ملی گرم این قرص در درمان اختلالات ملایم عصبی مانند وسواس (OCD)، اضطراب منتشر و تیکهای حرکتی و صوتی و نیز برای توقف افکار مزاحم (ترافیک ذهنی) و کاهش تشویش بیمار بنابر تشخیص روانپزشک مصرف می گردند. بعبارتی همه ی داروهای روانپریشی در دوز کم بعنوان یک ضد اضطراب خوب می توانند عمل کنند.

توجه داشته باشید که تمام داروهای روانپزشکی فقط بنابر تشخیص یک روانپزشک که از مکانیسم اثر آنها و از نحوه ی تعامل نروترانسمیترها و رسپتورها در سلولهای عصبی آگاهی کامل داشته و برآنها مسلط است قابل تجویز است و مصرف خودسرانه ی داروها آن هم فقط با کسب اطلاعات سرسری از صفحات اینترنتی و یا توصیه های ناقص دانشجویی و یا با الگو گرفتن از نسخه ی سایر بیماران و تهیه آنها از مراکز غیر مجاز خیابانی، بسیار خطرناک است و عواقب آن قابل پیش بینی نیست.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   هر آنچه که درباره قرص گاباپنتین می خواهید بدانید؟

شرایطی که معمولا باید از مصرف این دارو اجتناب شود:

  • آلرژی به هالوپریدول: شرایط خاص پزشکی مانند کما، بیماری پارکینسون، و یا اختلال شدید سیستم اعصاب مرکزی (به عنوان مثال خواب آلودگی شدید و یا تنفس کم عمق و آرام )
  • سطح  پایین گلبول های سفید خون (نوتروفیل ها)
  • اگر یکی از این داروها را همزمان مصرف می کنید:  astemizole ،dofetilide، درونیدروناتnilotinib ،propafenone ، oxybate سدیم ( GHB )، ترفنادین و یا tetrabenazine

این دارو با بسیاری داروهای دیگر نیز تداخل دارد که جهت جلوگیری از مفصل شدن بحث از آوردن آنها در اینجا خودداری کردیم.

 

دقت نمایید که این دارو به هیچ عنوان نباید بدون نسخه پزشک مصرف شود.

 

نکات مهم مصرف دارو هالوپریدل :

  • هالوپریدول ممکن است باعث خواب آلودگی، سرگیجه، و یا تاری دید شود. که این اثرات ممکن است با مصرف همزمان الکل یا برخی از داروها تشدید شود.
  • دوز دارو را بطور سرخود زیاد نکنید و همچنین برای قطع کردن دارو حتما با پزشک خود مشورت کنید و خودتان به تنهایی تصمیم به قطع دارو نگیرید.
  • هالوپریدول ممکن است در مبتلایان به قند خون بالا (دیابت) باعث تغییراتی در سطح قند خون شود.
  • هالوپریدول ممکن است مقدار هورمون خاصی (پرولاکتین) را در خون شما افزایش دهد. علایم آن ممکن است شامل سینه های بزرگ، قاعدگی نامنظم، کاهش توانایی جنسی، و یا ترشح از نوک پستان باشد.
  • Haldol باید با احتیاط شدید در کودکان استفاده می شود، کارآیی و ایمنی هالوپریدول در کودکان تایید نشده است.
  • عوارض جانبی زیر گاهی در بعضی افراد مشکل زا می شوند. لذا در صورتیکه هریک از آنها را داشتید با دکترتان مشورت کنید: یبوست، اسهال، سرگیجه، خواب آلودگی، خشکی دهان، سردرد، از دست دادن اشتها، تهوع، بی قراری، اختلال مزاج، مشکلات خواب.

 

 

نیاز به یک روانشناس خوب برای درمان اضطراب بدون دارو و عوارض جانبی آن دارید؟ همین حالا روانشناس خود را انتخاب و با ما تماس بگیرید.

مشاهده بهترین روانشناسان تهران

 


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید