نوروفیدبک

نوروفیدبک چیست ؟

هرگونه فعالیتی که در بدن ما اتفاق می افتد از حوزه ی آگاهی ما خارج می باشد. برای مثال: ما به اینکه چگونه نفس میکشیم، ضربان قلب ما چگونه می باشد و …. هیچگونه اشرافی نداریم. نوروفیدبک روشی است برای اینکه فعالیت های مغزی خود را در قالب امواج مغزی از طریق کامپیوتر مشاهده و توسط فیدبکی که از فعالیت های بدنی دریافت می کنیم تغییر دهیم.

در واقع نوروفیدبک یک نوع خود تنظیمی است که از طریق فرایند شرطی سازی اصلاح رفتار و مکانیزم های سازگاری به خودتنظیمی این فعالیت بدنی می پردازیم. از این تکنیک های خودتنظیمی فرد می تواند یاد بگیرد تا پاسخ های خاص بدن مانند رهایی از تنش های ماهیچه ای و … را تغییر دهد .

موارد قابل درمان توسط نورفیدبک :

 • بیش فعالی / کمبود توجه
 • استرس و اضطراب
 • افسردگی
 • اختلالات یادگیری
 • کمبود انرژی
 • اختلالات خواب
 • آشفتگی های هیجانی
 • پرخاشگری
 • طیف اتیسم
 • سوء مصرف مواد
 • دردهای مزمن و سردردهای میگرنی
 • و ……

برخی مراجعین در مورد مصرف داروها سوال میکنند که نوروفیدبک همراه با استفاده از داروها چگونه خواهد بود؟

باید بگویم که استفاده ی دارو با نوروفیدبک نه تنها عوارض جانبی بدنی ندارد بلکه باعث افزایش تأثیر دارو نیز میشود؛ پیشنهاد می شود که روانپزشک خود را در جریان استفاده از نوروفیدبک قرار دهید زیرا ممکن است پس از مدتی استفاده موفق از نوروفیدبک لازم باشد دوز دارو کاهش یابد و باید پزشک از این موضوع اطلاع یابد.

حال این سوال پیش می آید که نوروفیدبک چگونه کار می کند؟

در نوروفیدبک سنسورهایی که الکترود نامیده می‌شوند بر روی پوست سر بیمار قرارمی‌گیرند. این سنسورها فعالیت الکتریکی مغز فرد را ثبت و در غالب امواج مغزی (دراغلب موارد به شکل شبیه‌سازی شده در قالب یک بازی کامپیوتری یا فیلم ویدئویی) به اونشان می‌دهند. در این حالت پخش فیلم یا هدایت بازی کامپیوتری بدون استفاده از دست وتنها با امواج مغزی شخص انجام می‌شود. ازطریق کامپیوتر سیگنال های مغز دیده می شوند و به مراجع ارائه می شود. وقتی به مغز اطلاعاتی در مورد خودش و نحوه کارکردش داده شود، توانایی بسیار زیادی برای تغییر کردن پیدا می کند (همه فرکانس های امواج مغزی با یکدیگر هماهنگ هستند، ولی برخی دیگر هماهنگ تر هستند) با این روش، بالا و پایین رفتن امواج مغزی به مراجع ارائه می شود و او سعی می کند سطح فعالیت مغز خود را تغییر دهد تا عملکرد امواج مغزی مراجع به فرم دلخواه یعنی هماهنگ تر شکل می گیرد.

به این شکل فرد با دیدن پیشرفت یا توقف بازی و گرفتن پاداش یا از دست دادن امتیاز و یا تغییراتی که در صدا یا پخش فیلم به وجود می‌آید، پی به شرایط مطلوب یا نامطلوب امواج مغزی خود برده و سعی می‌کند تا با هدایت بازی یا فیلم، وضعیت تولید امواج مغزی خود را اصلاح کند.

آیا این روش علمی است؟

روش نوروفیدبک توسط اداره غذا و داروی آمریکا ( معتبرترین سازمان جهانی پزشکی) جهت درمان اضطراب، استرس، افسردگی، بیش فعالی کم توجهی، سردرد (میگرن)، دردهای مزمن، اختلالات خواب، سوء مصرف مواد، وسواس، صرع (تشنج) و بازتوانی سکته مغزی مورد تایید قرار گرفته است.

عوارض جانبی این روش چیست؟ نوروفیدبک عوارض جانبی دارو درمانی را ندارد و اثرات درمانی پایدارتری نیز دارد،فعالیت های کل مغز را کنترل می کند وبهبودی پایدار بیماری را شامل می شود.

آیا نوروفیدبک در مورد همه بیماری ها کاربرد دارد؟

خیر، نوروفیدبک و بیوفیدبک فقط در مورد بعضی اختلالات کاربرد دارد و تشخیص این موضوع نیز به عهده پزشک معالج می باشد.

&nsbp;

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   ۶ عاملی که می‌تواند زندگی را برای شما ناخوشایند کند - عوامل افسردگی

 

برای رزرو نوبت کلیک کنید

 


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید