موسیقی درمانگر کیست

موسیقی درمانگر کیست

نوشته شده توسط :

شیما ستاری – کارشناس ارشد روانشناسی عمومی

موسیقی درمانگرها افرادی متخصص و آموزش دیده ی رشته ی موسیقی درمانی هستند که دروس مرتبط با موسیقی،روان شناسی و علوم رفتاری را گذرانده و تجربه های عملی را در استفاده از موسیقی در درمان کسب کرده اند.موسیقی درمانگر با توجه به شرح حال بیمار و نوع نیاز و ناتوانی او برای درمان برنامه ریزی می کنند.او با استفاده از مکاتب مختلف موسیقی درمانی ، تکنیک ها و روش هایی را ایجاد کرده و تمرین ها و برنامه ها توسط موسیقی درمانگر تغییر،اصلاح ویا توسعه می یابد تا اهداف درمانی و نتایج واقعی عملی شود.

فواید موسیقی درمانی

موسیقی و افزایش توان یادگیری

محققان هنگ کنگی هم با مطالعه ای به مقایسه کودکانی که تحت آموزش موسیقی قرار داشتند با دیگر کودکان پرداختند و به این نتیجه رسیدند که در گذشته تحت آموزش موسیقی قرار گرفته بودند حافظه شفاهی بسیار قویتری دارند و می توانند لغات بیشتری را از فهرست خوانده شده بیاد آورند و در هر سنجش بهتر از سنجش قبل عمل کنند      

تداوم آموزش موسیقی به افزایش حافظه می انجامد

محققان عقیده دارند آموزش موسیقی نیمکره ی چپ مغز را تحریک می کند و یادگیری شفاهی نیز توسط همین قسمت از مغز انسان کنترل می شود. و نشان داده اند بهبود حافظه انسان با ادامه یادگیری موسیقی، ادامه پیدا می کند و با توقف آموزش موسیقی، متوقف می شود. یک محقق دانشگاه علوم پزشکی تبریز می گوید که موسیقی، دقت، هوش، حس مشاهده، استنباط و عواطف روحی انسان را تقویت می کند.

موسیقی و افزایش تحمل درد

ثابت شده است موسیقی می تواند میزان تحمل درد در کودکان را به هنگام بیماری یا موقعیت های استرس زا افزایش دهد.نتایج تحقیقی در خرم آباد انجام شده نشان می دهد که استفاده از موسیقی های کودکان باعث انحراف ذهن آن ها نسبت به درد ناشی از اقدام رگ گیری می شود. رگ گیری یکی از شایع ترین اقدامات دردناک پزشکی است و به صورت مکرر به عنوان لازمه و مقدمه تشخیص یا درمان بیماریها مورد استفاده قرار می گیرد. این تحقیق که بر روی ۳۰ کودک ۶ تا ۱۲ ساله مبتلا به تالاسمی انجام شده نشان می دهد که شدت درد رگ گیری در کودکان که فکرشان در زمان رگ گیری به سمت موسیقی کودکان معطوف شده به طور معنی داری کمتر از سایر روشها بوده است.                

تاثیر موسیقی بر روابط اجتماعی

موسیقی می تواند باعث اجتماعی تر شدن کودکان و توانایی آن ها در نشان دادن نظرات و احساسات و نیز برقراری ارتباط با دیگران را افزایش دهد. موسیقی تمام حواس را تحریک کرده و زندگی را تحت شعاع قرار می دهد و باعث افزایش بسیاری از مهارت های او می شود.

معمولاٌ سوال های بسیاری در ذهن خوانندگان در مورد سازهای موسیقی درمانی وجود دارد. این که از چه سازهایی در موسیقی درمانی استفاده می شود؟ این سازها چه شکل ظاهری دارند؟ چگونه نواخته می شوند؟ آیا سازهای موسیقی درمانی همان سازهای رایج در ارکسترها هستند؟ در موسیقی درمانی از انواع سازهای کلاسیک، ملی و محلی و حتی سازها و ابزارهای صوتی دست ساز ، بر حسب نیاز استفاده می شود. هدف اصلی در موسیقی درمانی، توانبخشی بیماران و درمان بیماری است و قصد آموزش موسیقی و یا نوازندگی وجود ندارد. سازها، ابزارهای صوتی، نوارهای موسیقی و فعالیت های موزون همه وسیله و واسطه ای برای درمان است. از این رو موسیقی درمانگر می تواند بر حسب نیازهای درمانجو و اهداف و برنامه هایی که تنظیم کرده، از سازهای مختلف کلاسیک، محلی و فرهنگی خود استفاده نماید و حتی سازهای ساده ای بسازد که با کمک آن بتواند بهتر به اهداف درمانی دست یافت. هر چه صدای ساز ساده، زیبا و جذاب تر باشد، درمانجو ارتباط بهتری با آن برقرار می کند و درمان موثرتر واقع می شود.

نوشته شده توسط :

شیما ستاریشیما ستاری – کارشناس ارشد روانشناسی عمومی

جهت اطلاع و رزرو وقت مشاوره حضوری به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید

جهت اطلاع و ثبت نام کارگاه های آموزشی کلیک نمایید

 


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید