مواد غذایی مفید برای پوست : با این خوراکی ها پوستی شاداب داشته باشید
مواد غذایی مفید برای پوست : با این خوراکی ها پوستی شاداب داشته باشید

مواد غذایی مفید برای پوست : با این خوراکی ها پوستی شاداب داشته باشید

آیا می دانید مواد غذایی مفید برای پوست کدام هستند؟ باید توجه داشت که برنامه غذایی انسان نقش مهمی را در سلامتی وی و زیبایی و شادابی او ایفا می کند. خوردن غذاهای سالم در کنار دیگر روش های حفظ سلامتی، پیری زودرس را به تعویق می اندازد. پوست، بزرگ ترین عضو بدن انسان است و مطمئنا نگهداری از آن حایز اهمیت است. اگر شما تغذیه مناسب نداشته باشید پوست تان به روش های گوناگون تحت تاثیر این موضوع قرار می گیرد. بعضی از مواد مغذی هستند که از پوست در برابر نور ماورای بنفش محافظت می کنند. ویتامین های A ، C و D برای پوست بسیار مفید هستند و به علاوه از پوست در برابر نور ماورای بنفش نگهداری می کنند و درصد آسیب آن را کاهش می دهند.  اگر درباره تغذیه و مواد غذایی سوالاتی دارید این مطلب را بخوانید تا جواب آنها را بگیرید.

مواد غذایی مفید برای پوست

آواکادو:

حاوی موادمغذی است که به حفظ ساختار پوست و بهبود زخم ها کمک می کند. همچنین برای درمان جوش غرور جوانی، آفتاب سوختگی و تب خال مؤثر است. مهم ترین مواد مغذی آن ویتامین E و روغن حاوی اسیدهای چرب با یک باند دوگانه می باشد.

 

گوشت قرمز:

حاوی مواد مغذی است که به کاهش التهاب کمک می کند و باعث بهبود زخم ها می شود. همچنین برای سوختگی و رنگ پریدگی پوست (ناشی از کم خونی) مفید می باشد. مهم ترین مواد مغذی موجود در گوشت قرمز، پروتئین و آهن است.

 

تخم آفتاب گردان:

به بهبود پوست هایی که خشن، خشک و پوسته پوسته می شوند، کمک می کند و برای اگزما، پوست کم آب و زخم های خشک مفید است. مهم ترین موادمغذی آن، اسیدهای چرب اُمگا ۶ و ویتامین E و روی می باشد.

 

مرکبات ترش:

در ترمیم بریدگی ها، خراشیدگی ها و حفظ ساختار کلاژن (پروتئین مسئول نرمی، صاف و هموار بودن پوست) مفید است و باعث بهبود پوست آسیب دیده، پوست فرونشسته، چین و چروک شده و پیر می شود. مهم ترین ماده مغذی مرکبات ویتامین C است.

 

سیب زمینی شیرین:

به بهبود زخم ها و از بین رفتن جای زخم کمک می کند و پوست را در برابر آفتاب سوختگی حفظ می کند و برای درمان جوش غرور جوانی و بریدگی مفید است. مواد مغذی سیب زمینی شیرین بتاکاروتن، ویتامین C و E می باشد.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   ویتامین‌های تقویت کننده قدرت مغز را بشناسید

گوشت بوقلمون:

حاوی اسیدهای آمینه ای است که رشد ویروس ها را کاهش می دهد. میزان حساسیت زایی خیلی پایین آن برای افرادی که رژیم های غذایی انحصاری دارند، مفید است. این گوشت همچنین برای بهبود زخم ها،  سوختگی، تب خال و اگزما مفید است. مهم ترین ماده مغذی آن انواع اسید آمینه از جمله اسید آمینه لیزین است.

 

انواع ماهی:

محتوی اسیدهای چربی هستند که التهاب را کاهش می دهند و خاصیت ضد آبی پوست را بهبود می بخشند. مصرف ماهی برای بعضی از انواع خشکی پوست، پسوریازیس و التهاب ها مفید است. مهم ترین مواد مغذی آن اسیدهای چرب امگا ۳ می باشد.

 

زغال اخته:

غنی از آنتی اکسیدان هایی است که به تقویت مویرگ های خونی و فیبرهای کلاژن کمک می کند. این ماده برای پوست آفتاب سوخته و فرآیند پیری مفید است. مهم ترین ماده مغذی زغال اخته آنتوسیانیدرین است.

 

دانه کتان( بزرک):

به حفظ رطوبت، هموار و نرم بودن پوست، و کاهش التهاب کمک می کند و برای بیماری پسوریازیس و خشکی پوست نیز مفید است. مهم ترین مواد مغذی آن اسیدهای چرب امگا ۳ و ۶ و ویتامین E است.

 

هویج:

باعث حفاظت در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید می شود و به محو شدن جای زخم کمک می کند و برای درمان جوش غرور جوانی،بریدگی،خراشیدگی و آسیب های ناشی از خورشید مفید است. مهم ترین ماده مغذی آن بتاکاروتن است.

 

جگر:

محتوی مواد مغذی ای است که به بهبود و نوسازی پوست کمک می کند و برای پسوریازیس، بهبود زخم و محو شدن جای جوش غرور جوانی مفید است، و مهم ترین ماده مغذی آن ویتامین A است.

 

از جمله غذاهایی که مصرف آن ها باید محدود شود قهوه هست.

کافئین موجود در قهوه مدر (ادرارآور) است. نوشیدن مقادیر زیاد قهوه به صورت منظم، باعث کم آبی می شود که تظاهرات آن روی پوست، به صورت خشکی و عدم انعطاف پذیری آن است.


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید