مقابله با اضطراب با رژیم غذایی صدای زندگی
مقابله با اضطراب با رژیم غذایی صدای زندگی

مقابله با اضطراب با رژیم غذایی صدای زندگی

استرس و اضطرابی که از منابع درونی و بیرونی ناشی می‌شود، می‌تواند عوارض جسمی و روانی زیادی در فرد برجای گذارد. خوردن غذاهای مناسب و به میزان متناسب باعث می شود که مواد مغذی لازم برای تجدید قوا و سوخت بدن را تامین کند. سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت کرده و قدرت بدن در مواجهه با موقعیت‌های تنش‌زا را افزایش می‌دهد. در ادامه با ما باشید تا برای مقابله با اضطراب با رژیم غذایی صدای زندگی را معرفی نماییم.

غذاهای خاصی وجود دارند که مصرف بیشتر آن‌ها تأثیرات سودمند زیادی بر واکنش‌های شیمیایی مغزی و انتقال‌دهنده‌های عصبی داشته و منجر به کاهش شدت واکنش فرد به استرس و در نتیجه کمک به آرامش روحی و روانی بیشتر می‌گردد.

 

مقابله با اضطراب با رژیم غذایی صدای زندگی
مقابله با اضطراب با رژیم غذایی صدای زندگی

مقابله با اضطراب با رژیم غذایی صدای زندگی

  • مصرف روزانه ۱ لیوان آب میوه طبیعی حاوی ویتامین C
  • نوشیدن حداقل ۸ لیوان آب در روز
  • برای صبحانه: یک عدد موز، مقداری مواد غذایی حاوی فیبر زیاد و ماست کم چرب استفاده کنید، چرا که موز منبع غنی ویتامین B6 است که برای سوخت و ساز لازم است، به خصوص زمانی که سوخت و ساز بدن مانند مواقع استرس سریع است.

توجه کنید که مصرف مکمل های اضافی ویتامین B لازم نیست، چون ممکن است استرس اضافی به بدن تحمیل کنید.

دستگاه گوارش شما، استرس وارد شده را احساس می کند، بنابراین دریافت موادغنی از فیبر در طول روز کمک می کند تا طوفان ایجاد شده در این دستگاه فروکش کند.

مصرف ماست کم چرب ۲ خاصیت مهم برای بدن دارد:

الف) حاوی پروتئین است که بدن در شرایط استرس به آن احتیاج دارد.

ب) وجود چربی کم موجود در آن به عنوان حامی خوبی برای سیستم ایمنی بدن می باشد.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   شیوه های اساسی کاهش استرس
مقابله با اضطراب با رژیم غذایی صدای زندگی
مقابله با اضطراب با رژیم غذایی صدای زندگی
  1. مصرف تنها یک فنجان قهوه در طول روز. از مصرف موادغذایی حاوی کافئین در بقیه روز خودداری کنید.باقی نوشیدنی های خود را از نوشیدنی غیر کافئینی انتخاب کنید.

نوشیدنی‌های گیاهی بدون کافئین، می‌تواند بهترین انتخاب برای کاهش استرس باشند، چرا که برخی گیاهان استعداد تسکین و آرامش‌بخشی را دارا می‌باشند. برای این منظور می‌توانید نوشیدنی‌های بابونه، گیاه ساعت، رزماری و سنبل‌الطیب را امتحان کنید.

  1. از مصرف شیرینی به عنوان میان وعده پرهیز کنید. به جای آن از غلات کامل، نان کم چرب تهیه شده با شیر و انواع کیک های ساده خانگی استفاده کنید. غلات کامل مانند: نان کامل، حبوبات، ماکارونی، سیب‌زمینی و برنج قهوه‌ای می باشد.
  2. وعده های غذایی خود را حذف نکنید.
  3. برای رفع خستگی پس از کار روزانه ورزش کنید. ورزش هایی را انتخاب کنید که مورد علاقه شما هستند و به شما آرامش می بخشند. ورزش کمک می کند تا کالری اضافه سوخته شود، سلامت قلب و ریه ها افزایش یابد و ذهن شما از چیزهایی که باعث ایجاد استرس هستند، دور نگه داشته شود.
  4. ماهی و غذاهای دریایی مقادیر زیادی از پروتئین را به بدن ما می‌رسانند که باعث تقویت عملکرد مغزی، تامین انرژی و تنظیم فشارخون می‌گردد. مصرف غذاهای غنی از تریپتوفان بهترین توصیه رژیمی برای کاهش استرس و اضطراب خواهد بود.

از غذاهای غنی از نظر تریپتوفان می‌توان به میگو، ماهی کد، ماهی تن، ماهی هالی بورت، سالمون و ساردین اشاره کرد.

  1. مصرف مواد غذایی حاوی منیزیم و کلسیم: سبزیجات برگ سبز، غلات کامل، نخودها، مغزها، لوبیاها و دانه‌های خشک شده، محصولات لبنی، آب میوه‌های غنی‌شده با کلسیم و پتاسیم، و میوه‌های تازه
  2. مصرف کافی میوه و سبزیجات در روز ( ۴-۵ سروینگ در روز)

شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید