مشکلات زوج‌ها و راه حل‌های آن
مشکلات زوج‌ها و راه حل‌های آن

مشکلات زوج‌ ها و راه حل‌ های آن

مشکلات زوج‌ها و راه حل‌های آن:

رابطه مزایای خارق‌العاده‌ای دارد اما هیچ رابطه‌ای بدون چالش نیست. این چالش‌ها می‌تواند فشار زیادی به زوجین وارد کند اما بسته به اینکه آنها چگونه با این چالش‌ها روبرو می‌شوند می‌توانند از طریق کار کردن بر آنها رابطه‌ی خود را تقویت کنند یا اینکه به سمت جدایی حرکت کنند. کار کردن روی مشکلات زوج‌ها نیز مزایای زیادی دارد زیرا هر گونه تغییر در این مشکلات باعث بهتر شدن رابطه می‌شود. 

 

تلاش کردن برای حل مشکلات ازدواج به شیوه‌ی سالم خیلی چالش‌برانگیز و دشوار است خصوصا به این علت که مشکلات ازدواج از منابع مختلف زیادی سرچشمه می‌گیرند. در ادامه به مهمترین منابع رایج استرس‌های زناشویی و مشکلات زوج‌ها می‌پردازیم. حل کردن این مشکلات باعث ایجاد زندگی و رابطه زناشویی شاد می‌شود.

 

پول

بارها ذکر شده که استرس و بحث راجع به پول یکی از مهمترین مشکلاتی است که زوج‌ها با آن روبرو می‌شوند. به طور کلی وقتی زوج‌ها درباره‌ی پول بحث می‌کنند، دعوای آنها در واقع نمادی از چیزها و مسائل مختلف است مانند کشمکش بر سر قدرت، ارزش‌های متفاوت یا موضوعات دیگری که پول مربوط است. به هر حال در شرایط دشوار اقتصادی، استرس‌های مالی در واقع می‌توانند دلیل بیشتر شدن استرس و تعارض‌ها درباره‌ی چیزهای دیگری شوند که ربطی به پول ندارد. برای مثال، وقتی شریک زندگی استرس خیلی زیادی راجع به پول دارد، صبر آنها کمتر می‌شود و به طور کلی استرس بیشتری دارند؛ آنها ممکن است با همسرشان درباره‌ی چیزهای نامربوطی شروع به دعوا کردن کنند بدون اینکه متوجه این مورد باشند!

 

فرزندان

ظهور فرزندان منبع بالقوه دیگر استرس برای مشکلات ازدواج است. کودکان فوق‌العاده هستند و به زندگی ما معنا می‌دهند. با وجود این، وجود فرزندان استرس را به زندگی ما اضافه می‌کند، زیرا مراقبت از فرزندان نیازمند مسئولیت‌پذیری بیشتر و تغییر نقش‌هاست، و باعث ایجاد عدم توافق‌ها و فشارها می‌شوند و زمان موجود برای با هم بودن زوج‌ها را کاهش می‌دهد. این موضوع حتی می‌تواند قویترین رابطه‌ها را به بوته‌ی آزمایش بگذارد. می‌توانید برای مقابله‌ی بهتر با چالش تربیت فرزندان سلسله مقالات راهنمای تربیت کامل کودک را مطالعه کنید.

 

استرس‌های روزانه

نیازی نیست که عوامل استرس‌زای روزانه مساوی مشکلات زوجین در نظر گرفته شوند اما آنها می‌توانند مشکلات موجود را تشدید کنند. همانند استرس‌های مالی، به طور کلی استرس‌های روزانه می‌توانند صبر و خوشبینی زوج‌ها را محک بزنند، و می‌تواند مراقبت هیجانی زوج‌ها از یکدیگر را کاهش دهد. ما برای کاهش استرس‌، مقاله‌ای برای شما آماده کرده‌ایم که می‌توانید آن را در اینجا مطالعه کنید.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   مشاور خوب و تاثیر آن در درمان قطعی وسواس ، اضطراب و استرس

برنامه پرمشغله

به چند دلیل مشکلات زوجین می‌تواند نتیجه‌ی پر مشغله بودن بیش از حد آنها باشد. اول اینکه زوجینی که بسیار پر مشغله هستند ممکن است همچنین استرس بالایی داشته باشند. در این شرایط اگر آنها با خواب خوب و تغذیه‌ی مناسب از خودشان مراقبت نکنند مشکلاتشان بیشتر نیز خواهد شد. علاوه بر این، آنها ممکن است کمتر باهم ارتباط داشته باشند چرا که زمان کمتری برای گذراندن وقت با هم دارند و در عوض زمان بیشتری را در جدایی از هم به سر می‌برند. در نهایت اگر زوجین مثل یک تیم با هم کار نکنند (حتی اگر آنها به طور کامل مسئولیت‌های جداگانه‌ای داشته باشند ولی به‌خوبی با هم هماهنگ نباشند نمی‌توانند تمام مسئولیت‌ها را پوشش دهند) ممکن است بر سر اینکه چه کسی باید کارهای خانه و مسئولیت‌های اجتماعی را انجام دهد با یکدیگر مشاجره کنند.

باز هم، در حالی که برنامه پرمشغله به طور خودکار منجر به مشکلات ازدواج نمی‌شود، چالش‌هایی هستند که باید روی آنها کار کرد.

 

ارتباط ضعیف

شاید بزرگترین پیش‌بینی‌کننده‌ی مشکلات ازدواج ارتباط ضعیف یا ارتباط منفی باشد که خط بطلانی در نگرشی مخرب و پویایی در رابطه است. جان گاتمن و همکارانش در یک تحقیق روابط زوجینی را که تازه ازدواج کرده بودند برای چند دقیقه‌ی کوتاه مورد مشاهده قرار دادند. آنها توانستند با همین مشاهده‌ی کوتاه با اطمینان بالایی زوج‌های را که در آینده طلاق خواهند گرفت پیش‌بینی کنند. داشتن ارتباط سالم حیاتی است زیرا رابطه‌ی غیر سالم می‌تواند به مشکلات اساسی و عمده در ازدواج منجر شود. برای بهتر شدن رابطه زناشویی نیاز به داشتن مهارتهای زناشویی دارید.

 

عادت‌های بد

گاهی زوجین مشکلاتی را در ازدواج تجربه می‌کنند که اگر به عادت‌های بدشان توجه می‌کردند و آنها را تغییر می‌دانند؛ می‌توانستند آنها را حل کنند. به عنوان مثال افراد معمولاً به صورت آگاهانه‌ای تصمیم نمی‌گیرند که بر سر چیزهای کم اهمیت بحث کنند، غر بزنند و سرزنش کنند، یا اینکه تمیز کردن خانه را به دیگری محول کنند. افرادی که الگوهای منفی ارتباط برقرار کردن را انجام می‌دهند دچار عادتهای شخصی بدی می‌شوند یا اینکه درگیر رفتارهایی می‌شوند که باعث تداوم آن عادت می‌شود.

خوشبختانه، روی این مشکلات ازدواج می‌توان کار کرد. حتی اگر فقط یکی از زوجین آگاهانه برای تغییر تلاش کند هر تغییری می‌تواند پویایی رابطه را تغییر دهد و می‌تواند نتایج مثبتی را به بار بیاورد.

 

مترجم: شادی شمس راد، کارشناس ارشد مشاوره

Common Marriage Problems and Solutions

 


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید