مشاجره زن و شوهر

نوشته شده توسط :

فرزانه احمدی – دانشجوی دکتری مشاوره

مشاجره زن و شوهر

ازدواج یکی از عمیق ترین و شیرین ترین روابط بشری است. در عین حال می تواند یکی از بزرگترین سرچشمه های رنج و عذاب باشد. عشق و علاقه به شریک زندگی همواره با امید فراوان آغاز می شود؛ امید به اینکه بیشتر شناخته می شود؛ بهتر کشف می شود؛ مورد توجه قرار می گیرد؛تعلق خاطر بیشتری پیدا می کند؛ امید به اینکه مورد اعتماد قرار می گیرد و در نهایت پذیرفته و حمایت می شود. در آغاز هر زندگی مشترک سخن از یک عمر زندگی به میان می آید، سخن از عشق، وفا، صداقت، درک، توجه، گذشت و امثال اینهاست. سخن از پیوندی ماندگار ! اما چرا ؟ چرا پس از زمان کوتاهی تمام این سخن ها به شعاری تبدیل می شود؟ چه می شود که پس از زمانی کوتاه انتظارات و خواسته ها یکی پس از دیگری خودنمایی می کنند و کم کم تبدیل به بگومگو یا بهتر بگوییم مشاجراتی تبدیل می شوند که به قدری غیر قابل جبران است که« پیوند ماندگار» در ذهن طرفین بسان یک رویا می ماند؟

راستی می شود انتظارات خود را دور از هر گونه دلخوری، تعصب، خودخواهی، قضاوت ( آن هم از نوع عجولانه اش ) و در محیطی امن در قالب یک رابطه محترمانه،دلچسب و پایدار تنظیم و بیان کرد؟

رابطه کارآمد

در ایجاد رابطه موثر توجه به نکات زیر ضروری است:

زمان و مکان مناسب

هنگامی که حرفی برای گفتن دارید نگذارید آنقدر ناگفته بماند که احساس خوشایند شما را آسیب بزند. مهمترین قدم اینست که برای خود و طرف مقابل خود ارزش قائل شوید، و آنرا مطرح کنید. زمان و مکان مناسبی را برای گفتگو در نظر بگیرید. فضای دوستانه ای در خانه یا بیرون از خانه فراهم کنید. بدانید بعد از کار خسته کننده و یا هنگام تفریح زمان مناسبی برای گفتگو نیست. هر دو طرف باید آمادگی لازم را برای گفتگو داشته باشند.

به وضع ظاهر خود سر و سامان ببخشید و از همسرتان نیز بخواهید آراسته در گفتگوی جدی حضور داشته باشد.

موضوع گفتگو

رئوس مطالب مهم را مشخص و سپس آنها را دسته بندی کنید و در نهایت روی کاغذ بیاورید. به یاد داشته باشید در هر جلسه فقط به یک موضوع پرداخته شود و مراقب باشید پیام اصلی به مسیر انحرافی نرود و شما را از هدف مورد نظر دور نکند، ضمنا پرونده های قبلی دوباره باز نشود. موضوع قابل طرح باید روشن باشد و برای آن پیشنهادات قابل اجرایی در نظر گرفته باشید.

بیان احساس

با استفاده از «من» به جای «تو» مسئولیت احساس خود را بپذیرید. مثلا جملاتی شبیه« تو داری من را عصبانی می کنی» و «حرف زدن با تو بی نتیجه است» و «تو مرا درک نمی کنی»، بیشتر موجب تحریک طرف مقابل شده و شما را به سر منزل مقصود نمی رساند. شما احساس ناخوشایند خود را طوری بیان کنید که در او تاثیر بگذارد. در داستان فوق مینا در شرایط مناسب و در فضای آرام بهتربود احساس خور را اینطور بیان می کرد:«من از این که وقت زیادی برای تفریح کردن با هم نداریم خیلی ناراحت هستم»، «از این که تمام روز بی برنامه ام و در انتظار تو بنشینم خسته ام»، « از اینکه برای با هم بودن وقت نمیگذاری و تا دیر وقت حتی شب جمعه ها به کار مشغولی ناراضیم». و در تمامی ابراز این احساسات تسلط بر رفتار و گفتارخویش فراموش نشود. از هرگونه تهدید و تحقیر اجتناب شود.

اعلام تنفس

اعلام تنفس مهارتی است برای رفع تنش و خستگی احتمالی و یکی از مفیدترین روشها برای جلوگیری از خشم و بیراهه رفتن طرفین محسوب می شود. در صورتیکه احساس خستگس کردید جلسه گفتگو را به زمان دیگری موکول کنید.

ازدواج سرزمین جدیدی است که زبان آن را باید آموخت. در این سرزمین افرادی موفق هستند که در ایجاد ارتباط خلاقیت دارند و از خرد خود هنرمندانه استفاده می کنند.

نوشته شده توسط :

فرزانه احمدی – دانشجوی دکتری مشاورهفرزانه احمدی

جهت اطلاع و رزرو وقت مشاوره حضوری بر روی گزینه تماس با ما کلیک کنید

جهت اطلاع و ثبت نام کارگاه های آموزشی – درمانی  ثبت نام نمایید

 


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید