اختلال دو قطبی را بیشتر بشناسیم
اختلال دو قطبی را بیشتر بشناسیم

علائم جسمی افسردگی

آیا احساس خستگی دائمی دارید؟

آیا دیر خوابتان می برد؟

آیا تمایلی به انجام کارهای مفرح و لذت بخش ندارید؟

آیا احساس افسردگی و نا امیدی دارید؟

این ها سوالاتی هستند که روانپزشک از بیمارخود می پرسد تا از وجود افسردگی اطمینان یابد. افسردگی، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی، سکته، مشکلات تنفسی و یا مشکلات عصبی را افزایش می دهد. در ادامه برای شناخت سایر علائم جسمی افسردگی با ما همراه باشید. 

علائم جسمی افسردگی

در این مقاله، به بررسی علائم فیزیکی افسردگی می پردازیم:

  • مشکلات خواب

افسردگی، بر روی بدن و ذهن تاثیرات منفی می گذارد. اختلال در خوابیدن، یکی از شایع ترین علائم جسمی این اختلال است. با این که  افراد افسرده، انرژی کمی دارند و همواره احساس خستگی می کنند، اما به هنگام خواب با مشکل مواجه می شوند.

 

  • افزایش و یا کاهش وزن

افسردگی با تاثیر بر روی هورمون های تنظیم کننده اشتها، می تواند باعث افزایش و یا کاهش اشتها شود. در واقع، هنگام افسردگی فرد نمی داند که چه زمانی گرسنه است، و یا چه زمانی باید غذا بخورد. به همین خاطر، افراد افسرده یا بیش از حد معمول غذا می خورند و یا اشتهایشان را از دست می دهند.

کم خوابی ناشی از افسردگی، یکی دیگر از دلایلی است که اشتهای فرد کاهش می یابد.

 

  • مشکلات گوارشی

تهوع، سوزش معده، و یبوست از جمله علائمی هستند که با افسردگی مرتبط هستند و در صورتی که فرد از اختلالات هیجانی رنج ببرد، این علائم شدت نیز می گیرد. معده و روده، قسمت هایی هستند که به شدت تحت تاثیر استرس و یا سایر شرایط روانی قرار می گیرند.

 

  • درد قفسه سینه

افراد مبتلا به بیماری های قلبی، که افسردگی هم دارند، بیشتر با علائم  و نشانه هایی هم چون درد قفسه سینه رو به رو هستند. افسردگی و هیجان، ریتم ضربان قلب را تغییر می دهند، باعث می شوند فشار خون بالا برود، سطح انسولین و کلسترول خون بالا می رود، و تولید هورمون استرس نیز افزایش می یابد.

افزایش ضربان قلب و درد قفسه سینه، از جمله علائم افسردگی می باشد.

افسردگی، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی، سکته، مشکلات تنفسی و یا مشکلات عصبی را افزایش می دهد.

چگونه به درمان قطعی افسردگی کمک کنیم

برخی دیگر علائم و نشانه های فیزیکی افسردگی عبارتند از:

  • دردهای عضلانی
  • سر درد و میگرن
  • پشت درد
  • عدم تمایل به برقراری رابطه جنسی

ورزش و تمرینات بدنی از جمله اقداماتی است که از سوی روانپزشک توصیه می شود. ورزش باعث ترشح بیشتر هورمون ها و مواد شیمیایی در مغز می شود، در نتیجه، باعث می شود تا شما احساس بهتری داشته باشید و درد و خستگی از بدن شما دور شود. علاوه بر این، ورزش، به تنظیم خواب شما نیز کمک می کند.


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید