عزت نفس در کودکان و نوجوانان

عزت نفس در کودکان و نوجوانان

نوشته شده توسط :

دکتر یعقوب اسماعیلی – پریسا وحیدی

امروز روز به ارزیابی و پرورش احساس عزت نفس ، تقویت اعتماد به نفس و مهارتهای فردی و اجتماعی در مشاوره و درمان بسیاری از اختلالات شخصیتی و رفتاری کودکان و نوجوانان می پردازند به این دلیل که کودکان و نوجوانان بتوانند از حداکثر ظرفیت ذهنی و توانمندی های بالقوه خود بهره مند شوند ؛ زیرا تحقیقات نشان داده است که بین عزت نفس و پیشرفت تحصیلی نیز رابطه زیادی وجود دارد . اگر کودک از سوی معلمان ، والدین و یا همسالان خود به علت موفقیت در انجام تکالیف و یادگیری آنها تشویق گردد ، نگرش او به آموزشگاه و یادگیری آموزشگاهی مثبت بوده و باز هم مشتاق است تا تجارب بیشتری را در این زمینه کسب کند . پس همینجا میتوانیم به والدین و معلمان این نکته را گوشزد کنیم که اگر می خواهند شاهد پیشرفت تحصیلی در کودکان و نوجوانان و یا دانش آموزان باشند باید ابتدا روی عزت نفس آنها کار کنند .

عزت نفس علاوه بر اینکه تآثیر زیادی بر روی پیشرفت تحصیلی کودکان و نوجوانان دارد به عنوان یک سپر مقاوم دربرابر اضطراب نام برده شده است . درواقع کودکان برخوردار از عزت نفس بالا در بزرگسالی افرادی خواهند شد که با احساس اعتماد به نفس و بهره گیری از استعداد و خلاقیت خود به ابراز وجود می پردازند و به راحتی تحت تآثیر عوامل محیطی قرار نمی گیرند و در مقابل انواع مشکلات و مسائل زندگی مقاوم و پایدار خواهد بود .

در ذهن ما این سوال بوجود می آید که عزت نفس چیست؟ درابتدا کودکان از خودآگاهی برخوردار نمی باشند و امنیت و آرامش آنان در گرو مراقبت والدین است اما به تدریج این شناخت برایشان حاصل می شود که آیا دختران یا پسران خوبی هستند یا خیر و می خواهند از طریق والدین خود که از نظر آنها قدرت مطلق هستند پیامدهای خوب دریافت کنند .

عزت نفس از خودپنداره متفاوت است ، فرد مجموعه ای از وی‍‍ژگی ها را برای توصیف خود بکار می برد ( یک نویسنده خوب ، یک عکاس ماهر و … ) که هرکدام از این ویژگی ها محتوای درونی خودپنداره را تشکیل می دهند اما زمانی فرد به داشتن این ویژگی ها افتخار می کند و به نوعی عزت نفس دارد که به اینها ارزش زیادی بدهد . به عبارت ساده تر عزت نفس عبارت است از ارزشی که اطلاعات درون خودپنداره برای فرد دارد .

می توان شکل گیری عزت نفس را از طریق تفکر درمورد ( خودایده آل ) و ( خود ادراک شده ) مورد آزمایش قرار داد .

نوشته شده توسط :

دکتر یعقوب اسماعیلی – پریسا وحیدی یعقوب اسماعیلی ترکانبوریپریسا وحیدی

جهت اطلاع و رزرو وقت مشاوره حضوری بر روی گزینه تماس با ما کلیک کنید

جهت اطلاع و ثبت نام کارگاه های آموزشی – درمانی  ثبت نام نمایید


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید