رفتار سالم

نوشته شده توسط :

فرزانه احمدی

رفتار سالم

راستی چرا بعضی ها این حس درماندگی را به ما می دهند؟ چرا همیشه تسلیم می شویم؟ چرا هیچوقت نمی توانیم منظورمان را بیان کنیم؟ چرا هرگز این قدرت را نداشته ایم که از حق خود دفاع کنیم؟

افرادی که همواره ما را وادار به تسلیم می کنند، استثمارگران ماهری هستند که هر زمانی که توسط ما به خواسته هایشان می رسند، خودشان را به ما نزدیک می کنند، وبه تحسین ما برمی خیزند و اگر نه ، دست به تهدید می زنند، حرف هایشان را پس می گیرند و ما را زیر بار سنگینی از گناه مدفون می کنند و معمولا ما چنان مانند یک کودک، اسیر احساسات می شویم که فراموش می کنیم آدم بزرگسالی هستیم. اگر چه در بسیاری از موارد جایگاه موفقی داریم، اما متاسفانه در کنار این افراد احساس عجز و بی کفایتی می کنیم و در بسیاری از مواقع آلت دست آنها قرار می گیریم و تسلیم خواسته های نامعقول می شویم زیرا غیر از راضی کردن آنها کاری بلد نیستیم!

پیام آنها اینست: « اگر مطابق میل من رفتار نکنی، رنج خواهی برد» ، در واقع طرف مربوطه قضیه را طوری مطرح می کند که شما مجبور شوید آن را بپذیرید، از رد کردن آن لطمه ببینید، مدام در ذهن با خودتان درگیر شوید و خود را سرزنش کنید.

آنها تلویحا این مفهوم را تکرار می کنند: «تو به محبت من نیاز داری و اگر به میل من رفتار نکنی از محبت من محروم خواهی شد».

نقش خود را دست کم نگیرید

هر یک از ما با ویژگی خاصی وارد رابطه با دیگران می شویم. عواطف منفی بخشی از ویژگی ها محسوب می شوند، مانند:حس عدم امنیت، اضطراب، خشم، ناامیدی، ترس، پشیمانی، بدبینی و انواع دلخوری ها. این عواطف منفی که بر اثر تجربه های زندگی کسب شده است، برای فرد مقابل شناخته شده است. در واقع رفتار آنها محرکی است برای برانگیختن عواطف منفی. در نتیجه خود ما به دیگران یاد می دهیم که از ما باج گیری کنند و ما نیز با سازش و تسلیم آنها را به هدف مورد نظر می رسانیم.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   مهارتهای اجتماعی (۳)

 

چگونه می توانیم بر عملکرد چنین افرادی فائق آییم؟

مسلما آگاهی مهم ترین عاملی است که شما را مصون نگاه می دارد. بخشی از این آگاهی به رفتار خود و بخشی به رفتار دیگری مربوط می شود. توصیه های زیر شما را یاری خواهد کرد:

 • رفتارخود محورانه و مبالغه آمیز و پر از توقع دیگری را شناسایی کنید. این رفتار به شیوه ای ماهرانه، عاقبت به استثمار شما می انجامد.

 • به نقش خود در ارتباط پی ببرید. موقعیت خود را بدانید.

 • حد و مرز رابطه را مشخص کرده، از افراط در ارتباط پرهیز کنید.

 • ترس ها و نگرانی های خود را بیابید و با کمک مشاور بر آنها غلبه کنید.

 • نیاز های معقولانه خود را بشناسید و آنها را دسته بندی کنید.

 • عزت نفس خود را افزایش دهید.

 • رفتار جراتمندانه را تمرین کرده، او را از رفتار متوقعانه و غیر اصولی آگاه کنید.

 • قاطعیت را سرلوحه رفتار خود قرار دهید.

 • ضعف های خود را پررنگ نکنید. قدرت تصمیم گیری را افزایش دهید.

 • دوستی و محبت را نسبت به این افراد از یاد نبرید. علاوه بر آن برخورد شما باید در عین احترام، باشد.

 • موقعیت خود را درکمال آرامش تفهیم کنید. با بررسی همه جوانب بهترین راهکار را به اتفاق انتخاب کنید.

یادتان باشد احساسات ناشی از افکارند، هر چقدر هم که گذرا باشند. از آنجا که عواطف منفی پیامد افکار منفی هستند، به افکار منفی فرصت ابراز وجود ندهید بلکه این افکار را به چالش بگیرید و اجازه ندهید دیگران به آنها دامن بزنند زیرا راه سوءاستفاده عاطفی را برای آنان هموار می سازد و نهایتا شما را وادار به کرنش و تسلیم خواهد کرد.

نوشته شده توسط :

فرزانه احمدی – دانشجوی دکتری تخصصی روانشناسیفرزانه احمدی

جهت اطلاع و رزرو وقت مشاوره حضوری به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید

جهت اطلاع و ثبت نام کارگاه های آموزشی کلیک نمایید


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید