آموزش راه های درمان افسردگی بعد از زایمان
آموزش راه های درمان افسردگی بعد از زایمان

آموزش راه های درمان افسردگی بعد از زایمان

مادران پس از زایمان احساسات شدیدی را تجربه می کنند. احساسات آن ها از خوشحالی کامل و بی نظیر به غم و اندوه ناگهانی و نا امیدی مبدل می شوند. هورمون های مختلف بدن دچار نوساناتی می شوند که به همراه آن با موجی از وقایع غیر منتظره مواجه می شوند. این خصوصا در مورد مادرانی است که برای اولین بار حس مادر شدن را تجربه می کنند. در ادامه به بررسی راه های درمان افسردگی بعد از زایمان از دید روانشناسی می پردازیم.

راه های درمان افسردگی بعد از زایمان کدامند؟

در واقع حدود ۸۰ درصد از مادران امروزه به نوعی به افسردگی پس از زایمان مبتلا می شوند. این در حالی است که انتظار می رود چنین مرحله از زندگی یکی از بهترین زمان ها در طول زندگی باشد. پس چگونه می توانید همه چیز را مدیریت کنید؟

صحبت کردن درباره آن

در مورد آن صحبت کنید و حرف دلتان را در سینه خفه نکنید. هنگامی که دوستان یا خانواده  با مشاهدهافسردگی از کودکتان فاصله می گیرند، و از خود می پرسند چگونه از او مراقبت می کنید، باید این مشکل را به آن ها بگویید.

زیرا احساس راحتی خواهید کرد. در این صورت به احتمال زیاد متوجه خواهید شد که برخی از زنان در زندگی خود با این احساسات روبه رو می شوند.

می توانید خود را دلداری بدهید که تنها شما دچار این احساس نیستید. بلکه دیگران هم چالش های مشابهی را متحمل شده اند.

 

در صورتی که بین خانواده و دوستان احساس راحتی نمی کنید، به دنبال یک متخصص بهداشت و روان بگردید، به ویژه متخصص در درمان PPD باشد.

پذیرفتن کمک یکی از راه های درمان افسردگی بعد از زایمان است

می توانید پیشنهادات کمک از طرف دیگران را بپذیرید. در چنین مواقعی پس از این که کودک را به دنیا آوردید، خانواده و دوستان آماده هستند تا هر چند وقت یک بار از شما خبر داشته باشند.

پس در این هنگام در مورد همه چیز می توانید کمک بگیرید و راهنمایی های آن ها را بپذیرید.

مثلا: می پرسند” آیا می توانیم برایتان هر چه که بخواهید بیاوریم؟می خواهید بچه را بگیرم تا شما کمی بخوابید؟ ” و یا می پرسید ” می توانم هر چیزی بخورم؟” بله به تمام این کمک ها پاسخ مثبت بدهید و سعی نکنید خود را منبعی از اطلاعات بروز دهید یا خود را در مقابل مشکلات  ببازید.

اگر مردم مشتاقند تا کمک خود را ارائه دهند، آن ها بپذیرید

 هنگام پذیرش کمک از جانب خانواده و دوستان هیچ مشکلی پیش نمی آید. در چند وقت اخیر زندگی تان تغییر کرده است.

برای کارهای جدیدی که لازم است انجام شود، نیاز است تا زمان زیادی را صرف کنید. به غیر از این که یادگیری مسائل در مورد نوزاد جدیدتان هم ممکن است  کمی طول بکشد.

مشغول نگه داری باشید

پذیرفتن یک نوزاد درزندگی ممکن است برایتان کمی طعنه آمیز به نظر برسد ( که باید مشغول نگه داری آن شوید ).

آموزش راه های درمان افسردگی بعد از زایمان
آموزش راه های درمان افسردگی بعد از زایمان

گرچه به نظر می رسد نوزادان قدری می خوابند ولی این زمان کوتاه نمی تواند راه حل مشکلتان باشد تا بخواهید به دنبال اندکی تنهایی و آرامش باشید.

منزوی شدن فقط افسردگی پس از زایمان را بدتر می کند. بنابراین برخی از استرس های ذهنی خود را کم کنید

به موقع غذا بخورید و یا هر کاری را که دوست دارید، انجام دهید. مانند مطالعه کردن، تماشای تلویزیون و یا انجام هر گونه کاری که ذهن شما را درگیر نکند. همچنین بر احساسات و افکار منفی خود غلبه کنید.

در نظر بگیرید که یک سرگرمی را انتخاب می کنید که ذهن را با ذوق و اشتیاق به خود مشغول کرده است.

در این هنگام اگر احساس می کنید که ذهنتان را از افکار و احساسات عصبی آرامش داده است، پس به دنبال همان سرگرمی بروید.

مثلا کتاب های رنگ آمیزی شده ضد استرس مخصوص بزرگسالان وجود دارند که به آن ها احساس برتری و موفقیت می دهند. بنابراین هنر درونی خود را تحسین کنید و شروع به رنگ آمیزی کنید.

احتمالا به گریه نیاز دارید

می توانید گریه کنید. آیا احساس غم و اندوه دارید؟ گاهی اوقات گریه کنید. یک گریه آرام می تواند احساس سبکی داشته باشد.

در درمان افسردگی بعد از زایمان شاید به شما کمک کند که احساسات منفی را حتی کمتر کنید. باز هم هیچ چیز بدتر از آن نیست که حزن و اندوه را به نوزاد انتقال دهید و سعی می کنید برای فرونشاندن احساسات آن را انجام دهید.

تشخیص احساسات یک راه برای از بین بردن ناراحتی است. وقتی احساس می کنید به حفظ مواد شیمیایی سمی مانند کورتیزول که از سیسیتم درونی تان رها می شود، نیاز دارید، گریه کردن را متوقف کنید.

اشک ها در واقع حاوی سمومی هستند که هنگام گریه آزاد می شوند. آزادسازی این سموم باعث انتشار نهایی مواد شیمیایی حساس در مغز می شود.

پس این مواد را برگردانید و بگذارید اشک جریان یابد و به خودتان اجازه دهید تا هر نوع احساس دلسوزی و ناامیدی را احساس کنید. تشخیص احساسات، اولین گام برای بهتر شدن است.

عاشق خودت باش

برای غلبه و درمان افسردگی بعد از زایمان باید مهربان و صبور باشید. بله ما می دانیم کودک شما را دوست دارد. داشتن احساس غم و اندوه پس از زایمان، عشق شما را نسبت به نوزاد کم نمی کند. زیرا این شادترین زمان در زندگی تان است. ( بزرگ کردن یک نوزاد کوچک ).

در واقع بدنتان دچار یک تکان شدیدی شده است که تا به حال تجربه نکردید. برای رسیدن به این مرحله نه ماه را پشت سر گذاشته اید.

باید متوجه این امر باشید که آن چه را که انجام داده اید کاری بس قهرمانانه بوده است.

اندکی به بدن و ذهن تان اجازه دهید تا خود را در طول زمان به بهبودی و التیام برسانند.

بیرون بروید

سعی کنید هوای تازه به دست بیاورید. یک پیاده روی خوب و قدم زدن زیر نور خورشید می تواند به بهبود وضعیت کمک کند.

آموزش راه های درمان افسردگی بعد از زایمان
آموزش راه های درمان افسردگی بعد از زایمان

همچنین نور خورشید و هوای تازه حتی به اندازه چند دقیقه می تواند فواید بسیار مفیدی داشته باشد.

در حقیقت تغییر چشم اندازها چیزی باشد که به آن نیاز دارید. استشمام هوای تازه و مقداری قدم زدن آرام کمک می کند تا اندروفین و مواد شیمیایی شادی بخشی را در مغز خود تولید و رها کنید.

ما نمی گوییم که برای درمان افسردگی بعد از زایمان باید پیاده روی شدید داشته باشید، ولی برخی از حرکت های خارج از منزل می توانند به بهبود روحیه تان کمک شایانی کنند.

مراقب خودتان باشید

سعی کنید مراقب خود باشید. در آن چند هفته اول مادر بودن آسان است. از کارهایی مانند خشک کردن موها و رسیدگی به خود غافل نشوید.

اما گاهی اوقات همچنین کارهای اساسی مانند دوش گرفتن و پوشیدن لباس های ساده به جای رسمی، را پیشنهاد می کنیم.

این کارهای عادی چیزی است که واقعا می تواند دنیای متفاوتی را در درمان افسردگی پس از زایمان داشته باشد.

نوشیدن مقدار زیادی آب را به ویژه در دوران شیردهی فراموش نکنید.

از خودت پذیرایی کن

آیا عاشق شکلات، بستنی و یا قهوه مخصوص از کافه محلی خود هستید؟ پس خودتان را بدین وسیله درمان کنید. به احتمال زیاد در طول دوران بارداری خود را از خوراکی های خاصی محروم کرده اید.

بنابراین وقت آن رسیده است تا پول نقد داشته باشید. کاپوچینو و قهوه یخ زده شاید چیزی است که برای یک انتخاب سریع می توانید داشته باشید.

ممکن است از مصرف غذاهایی در دوران بارداری اجتناب کرده اید

اما در حال حاضر آزاد هستید که غذاهایی مانند مرغ و تخم مرغ و غیره را که در حین بارداری دوست داشته اید ولی نتوانستید مصرف کنید، اکنون میل کنید و لذت ببرید.

برای درمان افسردگی پس از زایمان زد و خوردها را کاهش دهید

آیا واقعا ضروری است که در حال حاضر طبقات تمیزی داشته باشیم. احتمالا نه.

تمرکز روی چیزهایی مانند مراقبت از خود و نوزاد تازه رسیده اهمیت بیشتری دارد.

در درمان افسردگی بعد از زایمان کارهایی را که در اولویت قرار دارند و همجنین کارهای خانه را در کنار هم می توانید به درستی انجام دهید. برای حفظ هر چیزی خود را تحت فشار قرار ندهید. ا

این نیاز به درخواست و پذیرش کمک بر می گردد. اگر کسی به شما پیشنهاد کمک می کند، در قبال کمک نکردن به او مجبور نیستید خود را گناه کار بدانید.

اگر یک خانه تمیز برایتان مهم است، می توانید در هفته یک کارگر خانه استخدام کنید تا کارهایی را که قادر نیستید، انجام دهد.

بدین ترتیب برخی از زنان پس از زایمان افرادی را استخدام می کنند تا به آن ها کمک کند و خانواده بتوانند در کنار نوزاد جدید به خوبی و بدون هیچ دغدغه ای زندگی کنند.

بنابراین در مورد مدیریت و چگونگی برخورد با بچه ها و حفظ نظم و ترتیب کارهای خانه تان احساس نگرانی نمی کنید.

شب ها در کنار دیگران بگذرانید

وقت خود را با همسر خود صرف کنید. اگر بتوانید از نعمت وجود مادربزرگ، عمه خاله و یا خواهر و مادر و غیره بهره مند شوید، در حدی که گاهی اوقات بتوانند حتی یک ساعت شما را ملاقات کنند، در آن صورت می توانید با همسرتان اوقات خوشی را با هم بگذرانید.

همچنین پیوند مجدد با همسرتان می تواند عواطف و احساسات محبت آمیز را به محفل زندگی باز گرداند. این در واقع همان چیزی است که به آن نیاز دارید تا دیگر احساس تنهایی نکنید.

حرکت کنید

انجام هر گونه فالیت های ورزشی چیزی است که بعد از زایمان باید از آن لذت ببرید، این از بهترین روش های درمان افسردگی بعد از زایمان است.

اما زمانی که بدنتان آماده است، می توانید هر نوع فعالیتی را به خوبی انجام دهید. فقط پیاده روی، بعضی وقت ها نور خورشید، کشش و یا حتی کمی یوگا ، ذنیز می تواند ذهنیتتان را تغییر دهد.

صحبت نکنید

دنبال کردن درمان های جایگزینی مانند ماساژ، طب سوزنی و مدیتیشن، می تواند کمک بزرگی برای درمان افسردگی بعد از زایمان باشد.

اگر فکر می کنید با داشتن یک کودک نیاز به تغییر گفتار درونی خود دارید، می توانید یک قرار ملاقات با چنین درمان هایی داشته باشید.

این اقدامات دارویی سنتی می تواند گامی در مسیر درستی باشد که به آن نیاز دارید. در واقع چیزی را برایتان به ارمغان می آورد که ارزش آن را دارد.

خواب آسانترین راه در درمان افسردگی بعد از زایمان

محرومیت از خواب به شدت برای مادران جدید اهمیت فراوانی دارد. به خصوص اگر آن ها شیرده باشند. بنابراین همان طور که می گویند، هنگامی که کودک خواب است، شما هم سعی کنید بخوابید.

مشاوره یا دارو

یک درمانگر می تواند به شما کمک کند تا از طریق این احساسات قریب الوقوع کار کنید.

داروهای متعددی در بازار موجود هستند که مختص مادران امروزی می باشند ( که به تغذیه با شیر مادر) اهمیت نمی دهند. اگر این احساسات همچنان ادامه پیدا کرد، می توانید از مشاوره یا متخصص زنان و زایمان کمک بگیرید.

هرچه زودتر به رفع افسردگی پس از زایمان اقدام نمایید تا زودتر بهبودی یابید. پس به دنبال کمک باشید.


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید