دپاکین
دپاکین

دپاکین فقط داروی ضد تشنج نیست

متخصصین اعصاب و روان (روانپزشکان – psychiatrists) ممکن است در نسخه ای که برای مراجع خود می نویسند، داروی دپاکین (DEPAKINE) را هم تجویز کرده باشند و بیمار پس از تهیه آن از داروخانه و خواندن بروشور دارو که در آن درج شده است که این دارو برای بیماری صرع (تشنج) مصرف می شود شوکه شوند و به تجویز روانپزشک خود شک کنند و تصور کنند که یا این دارو اشتباهی تجویز شده و یا روانپزشک آنها اساسا در موردشان تشخیص اشتباهی داده است.


ولی باید توجه داشت که هر دارویی موارد مصرف چندگانه در زیرشاخه های مختلف پزشکی دارد که ممکن است در بروشور دارو قید نشده باشد و در آنجا صرفا به شایعترین بیماری که این دارو برای آن به کار می رود اشاره شده باشد. بنابرین به تجویز روانپزشک خود اعتماد کنید و در جریان باشید که دپاکین داروی بسیار موثر و کم خطر و امتحان پس داده ای در این موارد است:

 1. خشم انفجاری (Intermittent explosive disorder)
 2. عدم کنترل تکانه (impulse control disorder)
 3. تحریک پذیری – پرخاشگری (aggression)
 4. هر نوع رفتاریا تکانه ی (جنسی) غیرقابل کنترل
 5. خلق ادواری (دوره ای بیش از حد شاد و دوره ای بیش از حد افسرده بودن)
 6. آشفتگی (agitation) و بیقراری های شدید و غیر قابل تحمل
 7. اضطرابهای مزمن  و مقاوم که با داروهای معمول ضد اضطراب کنترل نگردند
 8. اختلالات سلوک و رفتار درکودکان (Conduct Disorder)
 9. درمان کمکی در بیش فعالی کودکان (ADHD)
 10. درمان کمکی در اختلالات اوتیسم (autistic disorder)
 11. درمان کمکی در افسردگی های مزمن یا مقاوم (Treatment-resistant depression)
 12. درمان اختلال دو قطبی (BMD)
 13. درمان انواع دردهای عصبی (tension headaches)
 14. درمان انواع سردردهای میگرنی (migraine headaches)
  و موارد بسیار دیگری که ممکن است روانپزشکِ معالج شما تجویز این دارو را به صلاح شما بداند.

در صورتی که این دارو توسط متخصص اعصاب و روان برای شما تجویز گردیده، اشخاص متفرقه ی پیرامون شما و یا فرد نسخه پیچ داروخانه و حتی متخصصین سایر رشته های پاراکلینیکی حق اظهار نظر و به شک انداختن شما را ندارند.

ولی اگر شما هرگونه شک و دودلی در مورد این دارو دارید فقط با روانپزشک خود تماس بگیرید تا از علت تجویز این دارو مطلع گردید. خوشبختانه اغلب روانپزشکان در مواقع اورژانس راهی برای تماس با خودشان برای شما در نظر گرفته اند.

خوشبختانه، بر خلاف شایعات و نگرانی های که در مورد این دارو و عوارض آن گفته می شود در واقعیت این دارو بسیار مفید و کم عارضه بوده و عوارضی مانند ناراحتی کبدی بسیار بسیار نادر بوده اند. البته برای اطمینان بیشتر بهتر است در شش ماه اول مصرف این دارو آزمایشات کارکرد کبدی (liver function test) بصورت مرتب انجام گیرد و به بیمار در مورد هرگونه آلرژی دارویی(لکه ها و بثورات پوستی) زردی (یرقان) و بی اشتهایی و استفراغ ناگهانی (کاهش پلاکت یا گلبولهای سفید خون) پیشاپیش آگاهی داد. هرچند که احتمال این عوارض خیلی کم است و چندان جای نگرانی نیست.

اما بیشترین عارضه ای که در عمل گریبانگیر مراجعین مخصوصا خانمهای مصرف کننده ی این دارو بوده است: عارضه ی افزایش وزن و چاقی بوده که بیش از هر عارضه ی دیگری موجب عدم تمایل آنها به ادامه مصرف دپاکین بوده است. که برای حل این مشکل هم هر روانپزشکی بنابر تجربه و مهارت بالینی خود تمهیداتی همچون تنظیم دوزاژ دارو (همراهی با داروهای کاهنده ی وزن) توصیه های غذایی و ورزشی را در نظر می گیرد.

توجه داشته باشید که سود و زیان دارو را باید در مقایسه با یکدیگر  بسنجید و به صرف وجود یک عارضه ی کوتاه مدت، خودتان را به اشتباه از مصرف دارویی که می تواند سرنوشت خلق و رفتار و شخصیت شما را به سمت یک زندگی سالم و پر از آرامش سوق دهد، محروم نکنید.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   هالوپریدول فقط یک داروی ضد روان پریشی نیست

 

نیاز به یک روانشناس خوب برای درمان اضطراب بدون دارو و عوارض جانبی آن دارید؟ همین حالا روانشناس خود را انتخاب و با ما تماس بگیرید.

مشاهده بهترین روانشناسان تهران


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

۳ دیدگاه

 1. سلام آقای دکتر
  بنده به علت اضطراب و نگرانی و استرس به روانپزشک مراجعه کردم ایشون برای من دپاکین تجویز کردند
  حدود ۳ هفته است که دارم میخورم اما اضطرابم کم نشده
  سوال من اینه که آیا اصلا این دارو برای اضطراب به کار میره

  • صدای زندگی

   سلام
   بسیاری از داروها در یک دوره درمانی کوتاه مدت اثر چندانی ندارند و نیاز به مدت زمان بیشتری برای مشخص شدت تاثیرات آنها است. در مورد اضطراب هم توصیه می شود شما حتما بجای دارو درمانی با مراجعه به یک روانشناس بالینی مشکل اضطرابی خود را با روش های درمانی غیر از دارو درمانی و بصورت ریشه ای حل کنید.

  • شما یخورده باید بیخیال باشی زیاد غصه دنیا رو نخور پیر میشی
   من صرع دارم دپاکین میخورم ۲ ساله و جواب داده به من دیگه تشنج
   نکردم دپاکین برای هورمون های دیگه مغزم هست کلونازپام اگر این ها جواب
   نمیده سراغ مخدر نرو تحمل کن هر دوره درمانی حداقل ۱۰۰ روز باید بخوری
   نتیجه بگیری یک شب درمان نمیشه ولی خودتو بزن به بیخیالی فکر زیاد
   مغز رو نابود میکنه زیاد فکر نکن به زندگیت میرسی