چگونه به درمان قطعی افسردگی کمک کنیم
چگونه به درمان قطعی افسردگی کمک کنیم

چگونه به درمان قطعی افسردگی کمک کنیم

افسردگی معمولا در اثر عوامل فیزیکی، عاطفی و روانی به وجود می آید. مطالعات اخیر نشان می دهد که موثرترین راه برای درمان افسردگی ترکیبی از دارو و مشاوره درمانی است. در این مطلب به روش هایی برای کمک به درمان هر چه سریع تر افسردگی اشاره می کنیم:

 

زمان اثر بخشی داروهای افسردگی

اثر بخشی داروهای افسردگی حداقل حدود ۲ هفته زمان می برد و پزشک مربوطه معمولا پس از گذشت ۱۲ هفته متوجه خواهد شد که آیا داروهای درمانی موثر بوده اند یا خیر. در واقع پزشک ممکن است که پس از ۱۲ هفته با انجام آزمایش هایی دور مناسب داروها را پیدا کرده و یا حتی از ترکیب چند دارو استفاده کند.

 

مصرف داروها را متوقف نکنید

شما نمی توانید به داروهای افسردگی خود معتاد شوید، اما ممکن است که به محض بهبودی نسبی به صورت خودسرانه اقدام به ترک مصرف داروهای خود کنید. اما باید به یاد داشته باشید که ترک ناگهانی داروهای ضدافسردگی می تواند عوارضی از قبیل سردرد، درد عضلانی، ناراحتی معده و یا دیگر مشکلات را به دنبال داشته باشد. بنابراین به هیچ عنوان مصرف داروهای درمانی خود را متوقف نکنید، تا زمانی که پزشک معالج به شما توصیه کند و شما را در چگونگی و باید و نبایدها بیشتر راهنمایی کند.

چگونه به درمان قطعی افسردگی کمک کنیم
چگونه به درمان قطعی افسردگی کمک کنیم

 

درست مصرف کنید

در مورد زمان مصرف داروها و یا اینکه چه دارویی را باید با غذا مصرف کرد و اینکه در حین مصرف دارویی خاص باید از مصرف چه داروهای دیگری اجتناب کنید، حتما سوال کنید. زیرا انواع ویتامین ها، مکمل ها و یا حتی شربت سینه نیز می تواند بر داروهای ضدافسردگی تاثیر بگذارد.

 

توجه به عوارض جانبی

بسیاری از عوارض جانبی داروها ضد افسردگی ممکن است که طی یک یا ۲ هفته کاملا از بین بروند اما برخی دیگر از قبیل بی خوابی، تهوع، افزایش وزن و سرگیجه نیاز به تنظیم مجدد دوز داروها توسط پزشک معالج دارد.

چگونه به درمان قطعی افسردگی کمک کنیم
چگونه به درمان قطعی افسردگی کمک کنیم

 

بهترین روش درمان افسردگی

افسردگی معمولا در اثر عوامل فیزیکی، عاطفی و روانی به وجود می آید. مطالعات اخیر نشان می دهد که موثرترین راه برای درمان افسردگی ترکیبی از دارو و مشاوره درمانی است. در واقع از طریق مشاوره توسط یک روانپزشک می توان از عوارضی از قبیل خودکشی و درگیری که باعث تشدید بیماری می شوند، جلوگیری کرد.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   ۱۰ راه برای درمان افسردگی که می‌تواند جایگزین داروهای ضد‌افسردگی باشد

یک رژیم غذایی سالم را انتخاب کنید

مصرف غذاهای سالم نه تنها باعث می شود که بدن شما عملکرد بهتری داشته باشد بلکه موجب می شود تا تناسب اندام خود را نیز حفظ کنید، که این حس رضایت از تناسب اندام، خود به تنهایی یکی از عوامل تاثیر گذار در درمان افسردگی است. اما در مورد عواملی که باعث تشدید افسردگی می شوند می توان به نارسایی مواد معدنی ضروری و ویتامین ها اشاره کرد. مطالعات اخیر حاکی از این موضوع بوده است که غذاهایی که برای قلب شما مفید نیستند همانند چربی های اشباع، می توانند خطر ابتلا به افسردگی را در شما افزایش دهند.

چگونه به درمان قطعی افسردگی کمک کنیم
چگونه به درمان قطعی افسردگی کمک کنیم

ورزش کنید

ورزش و هرگونه فعالیت فیزیکی می تواند علایم افسردگی را کاهش دهد. جالب است بدانید که ورزش هایی که ضربان قلب شما را بالا ببرند می توانند موثرتر باشند. در واقع، گاهی اوقات ورزش می تواند برای افسردگی های خفیف یا متوسط همانند داروهای ضدافسردگی عمل کند. ورزش به شما کمک می کند تا حس بهتری را تجربه کنید بنابراین با ورزش تمام انرژی های منفی و افکار بد را از خود دور کنید.

 

ویتامین ها و دیگر مواد مغذی

به نظر می رسد افرادی که سطح ویتامین D بدن آنها کمتر از میزان طبیعی است بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی هستند. اما باید توجه داشت که مصرف بی رویه و بیش از حد این ویتامین نیز کمک خاصی در این زمینه نمی کند. مطالعات جدید نشان می دهد که روغن ماهی نیز در درمان افسردگی نقش بسزایی را ایفا می کند. در حقیقت کمبود بعضی از ویتامین ها و مواد معدنی در بدن انسان می تواند باعث کاهش نشانه های افسردگی در فرد شود. بنابراین چنانچه افسردگی به این علت باشد، خوردن مکمل های غذایی حتما به شخص کمک می کند و برعکس، اگر افسردگی شخص دلایل دیگری داشته باشد، خوردن ویتامین ها و مکمل های غذایی نیز کمکی نخواهد کرد.

 


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید