درمان افسردگی در خانه با داروهای گیاهی
درمان افسردگی در خانه با داروهای گیاهی

درمان افسردگی در خانه با داروهای گیاهی

مشکلات و مسائل دنیای ماشینی باعث شده که روز به روز افسردگی در میان افراد بیش تر شود. متاسفانه این پدیده به صورت خفیف، متوسط و یا شدید نه تنها در افراد مسن و میان سال بلکه در بسیاری از جوانان نیز دیده می شود. افسردگی می تواند بسیاری از عوامل زندگی از جمله فعالیت های روزانه، خوراک، لذت های زندگی، تفکرات خوب، تحرک، سلامت جسم و روان، تحصیلات و … را تحت تاثیر قرار داده که در نتیجه فرد افسرده نمی تواند به خوبی از زندگی خود بهره مند شود.

 

برای درمان انواع افسردگی، سالیان درازی است که از انواع داروهای ضد افسردگی شیمیایی استفاده می شود ولی چون درمان افسردگی گاهی چندین ماه و یا چندین سال طول می کشد، بنابراین مصرف کنندگان این داروها همیشه از عوارض جانبی آن ناراضی و نگران هستند، به همین دلیل در دو سه دهه گذشته تحقیقات وسیعی بر روی گیاهان دارویی ضد افسردگی، آرام بخش و ضد درد صورت گرفته و تعدادی داروی گیاهی موثر و دارای حداقل اثرات جانبی به بازارهای جهانی عرضه شده است که می تواند در بسیاری از موارد، جایگزین داروهای شیمیایی ضد افسردگی شود.

 

درمان افسردگی در خانه با داروهای گیاهی
درمان افسردگی در خانه با داروهای گیاهی

در حال حاضر یکی از بهترین داروهای گیاهی ضد افسردگی که دارای خاصیت دارویی و خواص ارزنده دیگری نیز می باشد ، دارویی است که از عصاره گیاهی با نام علمی HYPERiCUM PERFURMATUM، که در جهان با نام علمی St.JOH NS WORT مشهور است، تهیه می شود. این گیاه در ایران با نام های علف چای، گل راعی، علف هزار چشم و هوفاریقون شناخته می شود .

 

درمان افسردگی

قدمت مصرف این گیاه، بیش از دو هزار سال است و نزد بیشتر اقوام و ملل جهان به عنوان بهترین داروی بیماری های عصبی مورد استفاده بوده تا اینکه در حدود یک قرن پیش، برای اولین بار در آلمان از آن فراورده صنعتی تهیه شده و سپس در حدود سه دهه قبل در بیشتر کشورهای اروپایی و آمریکا محصولات زیادی از آن به بازار آمد. در حال حاضر بیش از ۵۰ کارخانه داروسازی جهان از گیاه علف چای، داروهای مختلف ضد افسردگی تهیه می کنند؛ در ایران نیز برای اولین بار در سال ۱۳۷۸ از عصاره این گیاه دارویی به شکل قطره و با نام «هایپیران» HYPIRAN، منطبق با استاندارد جهانی و با کیفیتی برابر با انواع خارجی تهیه و به عنوان داروی رسمی ایران شناخته شد.

 

درمان افسردگی در خانه با داروهای گیاهی
درمان افسردگی در خانه با داروهای گیاهی

با توجه به اینکه به طور اساسی و به علت شرایط آب وهوایی، گیاهان دارویی ایران دارای مرغوبیت خاصی می باشند، لذا علف چای ایران دارای بهترین کیفیت بوده و داروی ساخته شده از آن هایپیران نیز از کیفیت و استاندارد بالایی برخوردار است. این دارو در افسردگی، انواع مشکلات عصبی، میگرن، پر خوابی، مشکلات و دردهای دوران قاعدگی، ترس و دلهره، افسردگی دوران کهولت، شب ادراری کودکان و وزوز گوش استفاده می شود.

هایپیران دارای عوارض جانبی نبوده و فقط در موارد محدودی که ممکن است تداخلاتی با داروهای دیگر ایجاد کند در راهنمای دارو ذکر شده است. این دارو قابل مصرف درسنین مختلف می باشد (از کودکان، جهت شب ادراری تا افسردگی سنین کهولت)

نکاتی که در مورد اثرات ایده آل این دارو و اکثر داروهای گیاهی باید در نظر داشت این است که حداقل ۲ تا ۳ هفته پس از مصرف نباید انتظار اثر داشت چون داروهای گیاهی دیر اثر بوده و اثر آنها به طور اصولی پس از یک ماه ظاهر می شود و به تدریج به حداکثر می رسد، به علاوه مقادیر مصرف نوشته شده در راهنمای داروی گیاهی، باید به دقت رعایت شود و همچنین داروهای گیاهی را باید به طور منظم و مرتب مصرف کرد، چرا که مسئله مقدار، مدت مصرف و نظم در مصرف دارو شرط اصلی اثر بخشی داروهای گیاهی است. در حقیقت افرادی که دارای حوصله، نظم و دقت باشند به طور اصولی از داروهای گیاهی نتایج بهتری کسب می کنند.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   آدرس بهترین روانشناس و مشاور کودک و نوجوان در تهران
درمان افسردگی در خانه با داروهای گیاهی
درمان افسردگی در خانه با داروهای گیاهی

آمارهای تحقیقات کلنیکی نشان داده که رعایت مصرف صحیح هایپیران، بیش از ۹۰درصد اثرات ایده آل و مثبت را بر جای گذاشته است با توجه به بی ضرری هایپیران و داروهای مشابه آن در جهان، این دارو در لیست داروهای OTC (بدون احتیاج به نسخه) قرار گرفته و در همه جای دنیا می توان آن را از داروخانه ها خریداری کرد. همچنین مصرف طولانی هایپیران بدون مشکل بوده و در صورت احتیاج می توان ماه ها و حتی سال ها از آن استفاده نمود.

نکته ای که افراد دارای افسردگی باید بدانند این است که درمان افسردگی احتیاج به زمان داشته و باید امیدوار باشند که در صورت درمان صحیح، افسردگی آنها برطرف شده و می توانند زندگی شاد و خوبی را دنبال کنند.

 

نکته بسیار با اهمیتی این است که درمان با دارو های گیاهی به تنهایی نمی تواند مشکل اصلی افسردگی را کاملا برطرف کند بلکه تنهادر بهبود آن تاثیر گذار می باشد. شما همواره نیاز دارید تا با یک روانشناس بالینی مشاوره داشته و تحت نظرشان مشکلات را بصورت ریشه ای برطرف نمایید.

 


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید