درمان افسردگی بدون مصرف دارو امکان پذیر می باشد!
درمان افسردگی بدون مصرف دارو امکان پذیر می باشد!

درمان افسردگی بدون مصرف دارو امکان پذیر می باشد!

راههای درمانی زیادی برای اختلال های مربوط به خلق و خو یا اختلال افسردگی وجود دارد، برای مقابله با اندوه و افسردگی برخی رژیم غذایی میگیرند و یا دارو مصرف می کنند، یا از روش هایی مثل ورزش، مدیتیشن، طب سوزنی و یوگا و … استفاده می کنند اما جدیدترین و جالبترین روش درمان افسردگی که به تازگی مطرح شده است را در ادامه به شما معرفی می کنیم.

بیماری افسردگی یک الگوی خاص و واحد ندارد و مانند اختلالات پوستی و یا بیماری های قلبی می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. همانطور که در ادامه نیز به آن اشاره خواهیم کرد، یک مجموعه علائم کلی برای افسردگی وجود دارد اما اغلب تجربه افسردگی اشخاص مختلف با هم متفاوت است. تعاریف افسردگی و روش های درمانی طراحی شده برای هر کدام از انواع آن نیز با هم متفاوت هستند.

 

درمان افسردگی بدون مصرف دارو امکان پذیر می باشد!
درمان افسردگی بدون مصرف دارو امکان پذیر می باشد!

درمان افسردگی بدون مصرف دارو

مطالعات جدید دانشگاه هاروارد نشان می دهند شواهد محکمی مبنی بر تاثیر ذهن آگاهی بر مغز و رفتار وجود ارد که این امر به طور بالقوه بر درمان افسردگی تاثیر گذار است. درمان مبتنی بر ذهن آگاهی (MBCT) به اندازه داروهای ضد افسردگی برای جلوگیری از عود بیماری برای افرادی که آن را تجربه کرده اند، موثر است.

گروه محققان در این مطالعه ۴۲۴ نفر که از داروهای ضد افسردگی برای درمان افسردگی استفاده می کردند را بررسی کردند. برخی از این افراد از قرص ها برای جلوگیری از بازگشت بیماری استفاده کردند و گروهی دیگر از جلسات آموزش ذهن آگاهی (mindfulness) استفاده کردند تا یاد بگیرند چطور درباره خود عمل کنند و در طی یکسال این روش برای هر شخص ۴ بار استفاده شد.

نتایج حاصل از این مطالعه بسیار موثر بود و بعد از دو سال پیگیری این روش، تاثیر آن برابر با داروهای ضد افسردگی بود.

هم چنین محققان مطالعه این موضوع را یادآوری کردند که برخی از افراد به دلایل شخصی ترجیح می دهند از روش های درمانی روانی به جای درمان های دارویی استفاده کنند و با ارایه کنندگان خدمات بهداشت روانی درباره توقف یا ادامه درمان صحبت میکنند.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   بوسپیرون را بهتر بشناسیم | داروی ضد اضطراب بوسپیرون

اهمیت درمان های غیر دارویی

از آنجایی که ۳۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان تحت تاثیر افسردگی هستند که یکی از علل اصلی ناتوانی در جهان به شمار می آید. یافتن راه های جایگزین برای جلوگیری از بازگشت بیماری می تواند بسیار موثر باشد.

 

درمان افسردگی بدون مصرف دارو امکان پذیر می باشد!
درمان افسردگی بدون مصرف دارو امکان پذیر می باشد!

به عنوان مثال در نظر داشته باشید برخلاف تصور قدیمی، زنان باردار نیز همچون سایر زنان در معرض ابتلا به افسردگی هستند، به خصوص در صورتی که سابقه این بیماری را در پرونده داشته باشند. در اکثر موارد، عود بیماری به دلیل توقف مصرف داروها در دوران بارداری رخ می دهد.

متخصصین معتقدند مصرف داروهای افسردگی مثل SSRIs در طول بارداری می تواند منجر به سقط یا اختلال در رشد جنین شود. دسته ای دیگر معتقدند جنینی که در سه ماه آخر بارداری در معرض این داروها قرار می گیرد، ممکن است با اختلالاتی نظیر اختلالات تنفسی، حساسیت، سوءتغذیه، عصبانیت، و کاهش قند خون متولد شود. 

سردرد، تهوع، بی خوابی و عصبانیت، حساسیت، مشکلات در روابط جنسی نظیر بی میلی جنسی، خشکی دهان که با نوشیدن مایعات بیشتر برطرف می شود، یبوست که با مصرف میوه، سبزیجات و لبنیات مرتفع می شود، مشکلات مثانه از جمله کاهش شدت ادرار، تاری دید، گیجی در طول روز که می تواند مانع رانندگی شود و ضرورت مصرف شبانه داروها را بیشتر می کند؛ همگی از عوارض جانبی مصرف داروهای ضدافسردگی هستند. از سوی دیگر، پژوهشی بلندمدت نشان داد که تأثیرات مطلوب این داروها بر عوارض نامطلوب آن غلبه دارد. با این حال پژوهشگران همواره در تلاش هستند تا با کمک سایر روش ها مانند روان درمانی و شوک الکتریکی به درمان افسردگی بپردازند تا اثرات جانبی داروهای افسردگی را از بین ببرند. 

 

 

 

 

 


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید