حریم خصوصی در رابطه و مشکلات رایج زوج ها
حریم خصوصی در رابطه و مشکلات رایج زوج ها

حریم خصوصی در رابطه و مشکلات رایج زوج ها در مورد آن

حریم خصوصی در رابطه از اصلی ترین مواردی است که در بیشتر روابط بین زوج ها، مورد تحلیل قرار میگیرد. حریم خصوصی در رابطه، مبحثی است که به دلیل آگاهی ناکافی طرفین، ممکن است باعث به وجود آمدن مسائلی در روابط شود و در سمت مقابل، با اطلاع کامل دو طرف یک رابطه، به نزدیک شدن بیشتر و بهبود روابط آن ها تبدیل شود.

 

محلول بودن به جای مخلوط بودن حریم خصوصی در رابطه

اگر یادتان باشد، در درس علوم دوران راهنمایی تعریفی از محلول و مخلوط ارائه‌شده بود.

یک محلول، مانند حل کردن شکر در آب، پس از حل شدن، هویت جدیدی به خود می‌گیرد و جدا کردن شکر از آب به‌سختی صورت می‌پذیرد.

درواقع در روش محلول، ما دیگر نه آب‌ داریم و نه شکر. بلکه ماده جدیدی خواهیم داشت که هویت اولیه خود را از دست می‌دهد. هر چه هست یک آب شیرین است.

اما مخلوط کردن به معنای دیگری است. مخلوط کردن روشی است که در آن دو یا چند ماده مختلف را با یکدیگر ترکیب می‌کنند. با این تفاوت که در مخلوط کردن، هویت هر ماده به قوت قبل باقی می‌ماند.

هرچند در مواردی ممکن است تشخیص مواد اولیه از یکدیگر سخت باشد، اما هویت هر ماده مستقل است. با وجود آنکه در هر دو ترکیب ماده جدیدی شکل می‌گیرد اما هریک از آنها با یکدیگر تفاوت‌های مهمی دارند.

 

هویت مستقل و حریم خصوصی در رابطه

یکی از خطاهای رایج ارتباطی زوجین، محلول شدن است. در زمانی که دو نفر محلول می‌شوند، هویت مستقل خود را از دست می‌دهند. حریم خصوصی در رابطه، در چنین ترکیبی جایی ندارد و نداشتن حریم خصوصی به معنای یک مشکل جدی در رابطه است.

برخی از زوجین تصور می‌کنند که ازدواج به معنی نداشتن حریم خصوصی در رابطه است. برخی دیگر از زوجین نیز فکر می‌کنند که پس از ازدواج باید حریم‌ها و چارچوب‌های زیادی تعیین کنند. به بیانی دیگر برخی‌ بسیار محلول می‌شوند و برخی دیگر بسیار مخلوط!

ازدواج کردن به معنای شریک شدن در زندگی است و نه به معنای حصار کشیدن و به زنجیر بستن دیگری و یا برعکس بیش‌ از حد رها کردن طرف مقابل.

هر چقدر هم که عاشق همسرتان باشید، دلیلی بر نداشتن حریم خصوصی در رابطه نیست. اگر به دنبال رابطه‌ای پایدار و سالم هستید، حریم‌های خصوصی خود و همسرتان را حفظ کنید.

بهتر است پیش از ازدواج، در مورد حریم‌های خود و همسرتان صحبت کنید. بررسی کنید که از دید او چه چیزی جز حریم خصوصی است و چه چیزی جز حریم خصوصی محسوب نمی‌شود.

با اینکار از بروز مشکلات احتمالی در این خصوص پیشگیری خواهید کرد. اما به هر حال، اگر تاکنون اینکار را انجام نداده‌اید، بهتر است سریع‌تر دست به‌کار شوید.

پس از ازدواج هر کدام از طرفین دوست دارند که یکدیگر را بیشتر بشناسند. به بیانی دیگر همسران سعی در کشف دنیاهای یکدیگر می‌کنند. اما ممکن است یکی از طرفین به دلیل حساس بودن و یا پیش‌ روی بیش ‌از اندازه همسر، دچار نارضایتی در این رابطه شود.

این موضوع خیلی مهم است که هر کدام از طرفین با داشتن همدلی و همفکری، حریم خصوصی در رابطه خود را نیز حفظ کنند. حریم خصوصی در رابطه در اصل همان چارچوبی است که شما برای رابطه‌تان تعریف می‌کنید.

همان خط قرمزهایی که رعایت کردنش سبب تحکیم رابطه و عدم رعایت آن، سبب مشکلات جدی در رابطه خواهد شد.

 

از همسرتان هر سؤالی نپرسید حریم خصوصی در رابطه

مشکل دیگری که سبب نقض حریم خصوصی در رابطه می‌شود، پرسیدن سؤالاتی است که دانستن آنها ضرورتی ندارد.

در واقع پرسیدن هر سؤالی از همسرتان کار درستی نیست. برخی از سؤالات به‌ طور غیر مستقیم، حریم خصوصی طرف مقابل را نقض می‌کند.

این سؤالات فرد را بر سر یک ‌دو راهی غیرمنطقی قرار می‌دهد. او یا مجبور است پاسخ صحیح موضوع را بدهد که در این صورت حریم خصوصی‌اش نقض می‌شود و احساسات منفی زیادی را تجربه می‌کند؛ و یا مجبور است دروغ بگوید که این هم سبب مشکلات ارتباطی و همین‌طور احساس منفی خواهد شد. بنابراین سعی کنید همسرتان را بر سر دو راهی‌های بی مورد قرار ندهید.

ذکر این نکته ضروری است که حتی در عمیق‌ترین رابطه‌های عاطفی نیز داشتن چارچوب و حریم خصوصی در رابطه یک موضوع مهم و ضروری است. اینکه حریم‌های یک رابطه شامل چه مواردی می‌شود و یا چقدر ضخامت دارند، برای هر رابطه‌ای و برای هر شخصی متفاوت است. اما رابطه بدون حریم و چارچوب به معنای یک رابطه ناسالم و شکست‌ خورده است.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   روان درمانی | آشنایی با فرآیندهای روان درمانی پیشرفته

حریم‌ هایتان منعطف باشد

حریم‌ها و چارچوب‌هایی که تعیین می‌نمایید باید منطقی و انعطاف‌پذیر باشد.

منطقی بدین معنا که رفتارهای اشتباه طرفین را نمی‌توان به‌ عنوان چارچوب در نظر گرفت. مثلاً اینکه هر دو طرف با یکدیگر توافق کنند که به‌ طور مداوم روابط یکدیگر، دوستانشان، موبایل و … را چک کنند.

این چارچوب‌ها سالم نیست و در دراز مدت سبب مشکلات جدی در رابطه زوجین می‌شود. در واقع نباید چک کردن را به معنای داشتن چارچوب در نظر گرفت.

منعطف بودن چارچوب‌ها نیز بسیار حائز اهمیت است. این بدان معناست که در شرایط مختلف زمانی و مکانی، لازم است چارچوب‌هایمان را تعدیل کنیم. این چارچوب‌ها تفاهم‌هایی است که برای زندگی بهتر ایجاد می‌شود و نه یک خط مرزی جغرافیایی که انعطاف و جابجایی در آن سبب پیدایش جنگ و اختلافات جدی شود.

هر چقدر افراد انعطاف کمتر و هوش هیجانی پایین‌تری داشته باشند، مرزهای سخت‌تر و جدی‌تری دارند و موارد بی‌ اهمیت بیشتری را جزو حریم‌های شخصی دسته بندی می‌کنند. حتی در برخی مواقع، حریم‌های بسیار خشک نشان دهنده مشکلات روانی و اختلالات شخصیت است!

 

حریم خصوصی در رابطه و مشکلات رایج زوج ها
حریم خصوصی در رابطه و مشکلات رایج زوج ها

حریم خصوصی در رابطه را با پنهان‌ کاری اشتباه نگیرید

باید در نظر داشت که حفظ حریم خصوصی در رابطه با پنهان‌کاری تداعی نمی‌شود. به این معنا که نمی‌توانید با توجیه حفظ حریم خصوصی در رابطه، مسائل ضروری و مهم زندگیتان را از همسرتان مخفی کنید.

یکی از مواردی که معمولاً در این مورد اشتباه گرفته می‌شود، درآمدها و هزینه‌های خانواده است. اینکه درآمدتان و یا خرج‌هایتان را از همسرتان مخفی کنید، به معنی داشتن حریم خصوصی در رابطه نیست.

همچنین نگهداری رازهای کوچک و موضوعات بی اهمیت که دلیلی برای مخفی کردنش وجود ندارد، ممکن است سبب بی اعتمادی زوجین به یکدیگر شود.

مثلاً ملاقات با یک دوست قدیمی به طور اتفاقی و یا سر زدن به اقوامتان بدون همسر و… . مخفی کردن رازها و مسائل کوچک ممکن است سبب ایجاد سوتفاهم در زندگی مشترک شود.

اگر نمی‌دانید که از دید همسر شما این موضوع پر اهمیت است یا خیر، بهتر است خودتان را به جای او بگذارید، و احساسات همسرتان را بررسی کنید. آیا دانستن این موضوع برای او اهمیت دارد؟

 

حریم خصوصی در رابطه

در مورد حریم خصوصی در رابطه تان با همسرتان صحبت کنید. یکی از روش‌هایی که به میزان زیادی از سوتفاهم‌ها کم می‌کند، صحبت کردن مستقیم با همسر است. سعی کنید در زمانی مناسب، با حفظ احترام، به بیان اهمیت حفظ حریم خصوصی بپردازید.

توضیح دهید که داشتن حریم خصوصی در رابطه ، نه تنها سبب دور شدن شما و همسرتان نمی‌شود، بلکه سبب تحکیم رابطه و بهبود ارتباط نیز می‌گردد. برای او حریم‌های خصوصیتان را توضیح دهید و حریم‌های شخصی او را نیز بشناسید.

ممکن است در برخی از مواقع، حریم‌های طرفین گنگ و نامفهوم باشد و یا به طور مکرر نقض شود. در این حالت می‌توانید حریم‌های خصوصی خود و همسرتان را مکتوب کنید.

دفتری در مورد رابطه خود با همسرتان داشته باشید و در مورد حریم‌های خصوصی یکدیگر بنویسید. با اینکار موفقیت در رعایت حریم‌های یکدیگر و همچنین کاهش سوتفاهم‌ها محسوس خواهد بود.

 

ملاحظه کاری و عدم توانایی نه گفتن

ملاحظه‌کاری بیش‌ از حد و یا عدم توانایی در نه گفتن، یکی دیگر از مشکلات در نقض حریم‌های شخصی است. شکی نیست که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های خانواده سالم و مناسب، داشتن حس گذشت و فداکاری میان افراد خانواده است.

اما گاهی از اوقات این گذشت و فداکاری نه به دلایل منطقی، بلکه به دلیل عدم توانایی نه گفتن و یا داشتن مشکلاتی در تفکر صورت می‌گیرد.

فرد با گذشت و فداکار، با خواست قلبی و میل خود از برخی موضوعات عبور می‌کند و احساس خوشایندی را نیز تجربه می‌نماید. اما وقتی فرد توانایی نه گفتن را نداشته باشد و یا بیش از حد ملاحظه کاری به خرج دهد، در واقع خود و احساسات خود را سرکوب می‌کند.

در این حالت نه تنها احساس مناسبی را تجربه نمی‌کند، بلکه ممکن است در رابطه خود با همسرش دچار خودخوری و احساسات منفی گردد. بنابراین سعی کنید در رابطه، گذشت و فداکاری داشته باشید اما خود را خط نزنید.

 

فراموش نکنید که زندگی زناشویی، جایگاه براورده کردن نیازهای جسمی و روانی است، نه سرکوب خواسته‌ها، امیال و نیازها.

 

نیاز به مشاوره خوب داری؟ همین حالا از اینجا مشاور خودت پیدا کن.

 

 


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید