جرأت مندی (۲)

نوشته شده توسط :

یعقوب اسماعیلیپریسا وحیدی

درجرأت مندی (۲) به تفاوت بین جسارت و پرخاشگری میپردازیم و تکنیک هایی در رابطه با نحوه مکالمال و درخواست ها و پاسخ مثبت یا نه گفتن به آنها آموزش میدهیم . در آموزش رفتار جسورانه ابتدا ما باید زمینه ی اینکه چرا این رفتار جرأت مندانه را یاد بگیریم ، بدانیم و طبق جدول قبلی ( در مهارت های اجتماعی ۱ ) تفاوت بین رفتار جرآت مندانه را با پرخاشگرانه و منفعلانه دانسته تا به حقوق شخصی خود واقف گشته و بدانیم در کدام موقعیت ها کدام رفتار جرأت مندانه مناسب است.

موقعیت های فرضی را در ذهن خود در نظر گرفته و سه رفتار (جسورانه ، غیرجسورانه و پرخاشگرانه ) را در رابطه با آن موقعیت ها را با هم مقایسه کرده دایما پاسخ های جسورانه خود را افزایش دهیم . عناصر کلامی و غیر کلامی پاسخ های جسورانه و تفاوت آنها را تحلیل کرده و آنها را در زمینه ها و موقعیت های اجتماعی تمرین کنیم .

در موقعیت های اجتماعی افرادی که جسورانه رفتار می کنند را از افرادی که پرخاشگرانه و منفعلانه برخورد می کنند تفکیک کرده و از رفتارهای جسورانه درس بگیریم .

از دیگران خواسته های خود را بخواهیم و تلاش کنیم آنهایی که جواب رد به خواسته های ما می دهند ، نظر منفی آنها را به نفع خود (مثبت) تغییر دهیم ، چگونه دعوت های دیگران را بقبولانیم، چگونه خواست های دیگران را رد کنیم و این رفتارها را با چه ویژگی های کلامی و غیر کلامی توأم نماییم و از چه عبارت های جایگزین استفاده کنیم و چگونه از دیگران به موقع معذرت خواهی کنیم .

تلاش کنیم در مقابل درخواست های غیر منطقی دیگران نه بگوییم ، بخواهیم ، بپذیریم و رد کنیم تا رفتار جسورانه را یاد بگیریم . چگونه تعارف را بپذیریم ، با تأکید روی پیشنهادات مناسب و جایگزین ، علامت های کلامی و غیر کلامی مثبت را یاد بگیریم.

مهربانی و عاطفه و علاقه مندی را با نشان دادن روی تفسیرهایی از سرنخ هایی همچنین آزمودن عناصر مناسب کلامی و غیر کلامی در نشان دادن عاطفه و حسادت و آرزومندی هایی که نسبت به دیگران  که داریم . عاطفه و مهربانی  به دیگران را در محیط های اجتماعی در منزل و اجتماع نشان دهیم واز آنها بازخورد بگیریم .

آگاهی از اینکه در مکالمه های خود چگونه رفتاری داشته باشیم ، با تأکید روی لمس کردن ، مقدار مجاورت ، تن صدا ، محتوای صحبت و… دریافت توصیه های مثبت یا دادن توصیه ها به دیگران تا آنجایی که می توانیم .

نگاه جستجوگرانه به ظاهر افراد به منظور سرکار داشتن با بازی نقش ها در موقعیت هایی که به افراد مربوط می شود  مثل مصاحبه های شغلی ، اختلافات خانوادگی ، مشکلات بین فردی در کار و توانمندی در برآمدن در نهادهای اجتماعی ، عناصر محیط های اجتماعی مربوط را به شکل مناسب برجسته کردن .

جهت اطلاع و ثبت نام کلاس و کارگاه های آموزشی کلیک کنید


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

کودکان خجالتی - سکوت بچه‌ها زیر سایه خجالت

کودکان خجالتی – سکوت بچه‌ها زیر سایه خجالت

حتما کودکانی را دیده‌اید که وقتی به آنها سلام می‌کنید خود را پشت والدین‌شان پنهان می‌کنند، کم حرفند و درخواست‌هایشان را نمی‌گویند. معمولا به این کودکان صفت خجالتی داده می‌شود. خوب است بدانید رفتار والدین تاثیر بسزایی روی شکل‌دهی رفتار کودکان خجالتی دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *