تمرین‌ های توجه‌ آگاهی برای بهبود روابط زوج‌ها
تمرین‌ های توجه‌ آگاهی برای بهبود روابط زوج‌ها

تمرین‌ های توجه‌ آگاهی برای بهبود روابط زوج‌ها

 تمرین‌ های توجه‌ آگاهی برای بهبود روابط زوج‌ها

این تمرین توجه‌آگاهی ویژه‌ی زوج‎ها است و به شما و شریک زندگی‌تان کمک می‌‌کند صمیمیت را در زندگی مشترکان افزایش دهید. گاهی، زمانی که چند قدم از شریک زندگی‌تان دور می‌شوید با او احساس نزدیکی بیشتری می‌کنید. در این تمرین شما دقیقاً همین کار را انجام خواهید داد.

 

یکی از شما می‌تواند دستورالعمل را در حین تمرین بخواند یا می‌توانید از کسی بخواهید آن را برایتان بخواند.

برای شروع تمرینِ ‌توجه‌آگاهی برای زوج‌ها، وسط اتاق- پشت به پشت هم بایستید. طوری که پشتتان با هم تماس داشته باشد. نفس بکشید. به احساسی که از پشت به پشت ایستادن با شریکتان دارید، توجه کنید. به افکاری که درونتان پدید می‌آید، توجه کنید.

بعد از چند دقیقه پشت به پشت ایستادن، هر دو نفر یک قدم به جلو (به دور از یک دیگر) بردارید. در مکان جدید، یک دقیقه بایستید و به اینکه چه احساسی دارید توجه کنید. آنچه را که در بدن خود احساس می‌کنید مشاهده کنید. توجه کنید که در موقعیت جدید چه چیزی در شما برانگیخته می‌شود. توجه را به‌طور خاص به پشت خود معطوف کنید، به همان ناحیه‌ای که لحظاتی قبل با پشت شریکتان در تماس بود. چه حسی در این ناحیه دارید. هر احساس دارید، قابل قبول است. به سادگی آنچه را که در این لحظه در بدنتان احساس می‌کنید بپذیرید.

بعد از توقف آگاهانه در این موقعیت جدید – این مرحله را سه بار دیگر تکرار کنید. شما یک قدم بیشتر از شریک زندگی خود دور می‌شوید و او نیز همین کار را انجام خواهد داد. در هر مکان جدید، توقف کنید تا به آنچه درونتان می‌گذرد توجه کنید. چه افکاری بوجود می‌آیند؟ چه حس‌هایی بروز می‌کنند؟ چه خاطراتی پدیدار می‌شوند؟

بعد از انجام هشیارانه این چهار گام دور شدن و توقف کردن از شریک‌تان، بچرخید و رو به روی هم قرار بگیرید. اگر چیزی درونتان حین چرخیدن و رو به رو شدن با او تغییر کرد، به آن توجه کنید. به آنچه پدیدار می‌شود توجه کنید. بعد از یک توقف آگاهانه زمانی که رو به روی هم قرار گرفتید، یک قدم به سوی هم بردارید و توجه کنید چه اتفاقی در بدنتان هنگام انجام آن رخ می‌دهد. توقف کنید تا آن را احساس کنید و آن را بپذیرید. به یاد داشته باشید هر چه در درونتان هنگام انجام تمرین بوجود می‌آید قابل قبول است.

این گام برداشتن‌ها و توقف‌های هشیارانه را به سوی شریکتان تکرار کنید تا زمانی که هر دوی شما سینه به سینه‌ی هم بایستید. به‌ احساسی که در بدنتان دارید توجه کنید. به یاد داشته باشید که از تمام احساس‌ها، هیجان‌ها وحس‌ها می‌شود. توقف کنید تا آنها را احساس کنید و آن را بپذیرید. به احساستان زمانی که این قدر نزدیک در برابر شریکتان ایستاده‌اید توجه کنید.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   روانشناس خوب در تهران کیست ؟ آیا درمان قطعی در روان درمانی وجود دارد؟

در ادامه تمرین توجه‌ آگاهی

 تمرین‌ های توجه‌ آگاهی برای بهبود روابط زوج‌ها
تمرین‌ های توجه‌ آگاهی برای بهبود روابط زوج‌ها

این تمرین می‌تواند احساسات و هیجانات قدرتمند را برانگیزد. و به شما کمک کند تا ببینید که در کجا ممکن است درونتان دیوار ساخته شده باشد و کجا ممکن است آسیب‌پذیر باشید. بعد از این تمرین، شاید شما و شریکتان بخواهید چند دقیقه صرف جمع‌آوری و ثبت بعضی از پاسخ‌های شخصیتان به تمرین کنید. من دریافتم نوشتن آزادانه برای ثبت احساسات، هیجانات و حس‌هایی که برانگیخته می‌شود بسیار سودمند است. بعضی افراد ترجیح می‌دهند چیزی را که برای آن برانگیخته می‌شوند ترسیم کنند. آنچه را که فکر می‌کنید برای شما مناسب است انجام دهید.

زمانی که احساس راحتی می‌کنید بسیار مهم است که چند دقیقه زمان صرف کرده و با شریکتان درباره‌ی تمرین صحبت کنید. آنچه را که با به اشتراک گذاشتنش احساس راحتی می‌کنید با یکدیگر سهیم شوید. بدانید همان طور که با وجود آسیب‌پذیری، به این کار ادامه می‌دهید، صمیمیت را افزایش می‌دهید. توجه کنید که با چه سطحی از آسیب‌پذیری، احساس راحتی می‌کنید و تا همان نقطه، آنچه بر شما گذشته را با هم سهیم شوید.

 


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید