ترس از خون یا هموفوبیا چیست و چطور درمان می شود؟
ترس از خون یا هموفوبیا چیست و چطور درمان می شود؟

ترس از خون یا هموفوبیا چیست و چطور درمان می شود؟

خیلی ساده میشه توضیح داد. هموفوبیا یا ترس شدید از خون، یک واکنش به ترس بیجا در کسی که از دیدن خون بصورت فردی رنج می برد، ایجاد می کند. چه خون خودش باشد یا دیگران. اغلب ما بین ترس از آمپول و ترس از خون دچار اشتباه می شویم. شخصی که ممکن است از خون دادن بترسد که با ترس از تزریق اشتباه گرفته می شود. در واقع این ترس خاص و شایع، در گروه ترس از تزریق-جراحت-خونی طبقه بندی می شود. برخلاف ترس های خاص دیگر، فوبیای ترس از خون منجر به برخی علائم نسبتا متفاوتی می شود که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

در ابتدا اجازه دهید دلایل هوفوبیا را برسی کنیم. می توانید از اینجا درباره فوبیای خون بیشتر بخوانید.

 

دلایل فوبیای ترس از خون

همانطور که در بالا گفته شد بین ترس از خون و دیگر فوبیا ها ارتباطی وجود دارد. فوبیای ترس از آمپول و ترس از خون بصورت ترکیبی در اغلب افراد دیده می شوند. برخی از بیماران فوبیای ترس از دندان پزشک یا دکتر را با ترس از خون دارند.

 

  • بطور کلی، فوبیای ترس از خون باعث ترس از رشته پزشکی می شود. بخاطر اینکه اغلب با خون، تزریقات، زخم، درد و مرگ در ارتباط است.
  • تصاویر تلویزیونی و فیلم ها می تواند در این ترس مشارکت داشته باشد. فرهنگ هالووین، فیلم های جنایی خونین، داستان های قاتلین قتل های سریالی و …… اغلب به عنوان دلایل این ترس شناخته می شوند.
  • خونریزی اغلب علامت یا نشانه ای هست که مشکلی در بدن وجود دارد. ترس از بیمار بودن یا ترس از دست دادن سلامتی با ترس از خون در ارتباط هستند. حتی ترس از مرگ نیز با ترس از خون ارتباط دارد
  • ترس از میکروب و آلودگی هم می تواند موجب تحریک ترس از خون شود. بخاطر اینکه شخص از اینکه از خون فرد دیگری میکروب یا بیماری بگیرد، می ترسد.
  • دیدن خون اغلب موجب ضعف یا غش کردن شخص می شود. ممکن است ترس و نگرانی از احساس شرم بخاطر غش کردن باشد. درواقع این پاسخ دفاعی بدن برای محافظت از خود در برابر استرس بیشتر است.
  • مثل دیگر فوبیا ها، ترس از خون می تواند از تجربیات منفی گذشته یا زمان کودکی درباره خون باشد.

 

ترس از خون یا هموفوبیا چیست و چطور درمان می شود؟
ترس از خون یا هموفوبیا چیست و چطور درمان می شود؟

 

علائم ترس از خون

همانطور که گفته شده ترس از خون علائم نسبتا متفاوتی دارد که همراه با فوبیا های خاصی می آید. تشابهی که با دیگر فوبیاها دارد عبارتند از: اضطراب، حالت تهوع، افزایش ضربان قلب، لرزش یا رعشه هنگام مشاهده خون. این موارد با افت ناگهانی فشار خون و ضربان قلب که منجر به از حال رفتن فرد، رنگ پریدگی و ضعف می شود که در فوبیا های دیگر دیده نمی شوند.

غش کردن بخاطر اینکه مغز به میزان کافی خون دریافت نمی کند اتفاق می افتد. غش کردن یا حملات پانیک می تواند موجب خجالت زدگی در فردی شود که سعی در اجتناب از دیدن خون تحت هر شرایطی را دارد. ترس از خون فقط دیدن خون خود یا فرد دیگری نیست. در بعضی افراد، حملات اضطرابی حتی به محض دیدن خون حیوانات به آنها دست می دهد.

فوبیا گاهی اوقات به اندازه ای تاثیرگذار می شود که زندگی روزانه فرد را مختل می کند. ممکن است از رفتن به دکتر یا دندانپزشک منصرف شود یا حتی از دیدن تصویر چاپ شده یا فیلمی که در آن خون نمایش داده شود، منصرف شود. احتمالا منجر به این می شود که فرد شیوه زندگی کم تحرکی را برای جلوگیری از ورزش هایی که موجب مصدومیت می شوند در پیش بگیرد.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   فوبیای خون ( ترس از خون )
ترس از خون یا هموفوبیا چیست و چطور درمان می شود؟
ترس از خون یا هموفوبیا چیست و چطور درمان می شود؟

 

درمان برای غلبه بر فوبیای ترس از خون

روانشناسان تکنیک ریلکسیشن که اغلب برای غلبه بر فوبیاهای خاصی پیشنهاد می شود را در اینجا توصیه نمی کنند. در این روش برخلاف ریلکس کردن، از فرد خواسته می شود تا به منظور جلوگیری از غش کردن، عضلات بزرگ خود را در بازه های زمانی منقبض کند. این تکنیک مخصوصا برای بیمارانی که زمان تزریق غش می کنند مفید است.

یکی از اثرات بزرگ ترس خون بر فرد افسردگی یا اضطراب است. یک روان شناس بالینی می تواند با ارائه راه حلی برای غلبه بر این شرایط کمک کند.

افرادی که ترس از خون دارند تقریبا تشویق می شوند تا به تدریج با اتفاقات اخیر یا ورزش هایی که مربوط به نواحی که احتمال خون ریزی دارد مواجه شوند. این کار می تواند کمک کند تا کم کم با ترس خود کنار بیایند. درمان رفتار می تواند به افراد مبتلا به ترس از خون کمک کند تا به زندگی عادی باز گردند.

 

منبع


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید