ترس از آسانسور را چگونه بطور قطعی درمان کنیم؟
ترس از آسانسور را چگونه بطور قطعی درمان کنیم؟

ترس از آسانسور را چگونه بطور قطعی درمان کنیم؟

مشکل واقعی تمام کسانی که ترس از آسانسور دارند این است که از گیر افتادن در آسانسور می ترسند و پس از آن دچار اضطراب و حملات هراس می شوند. اکثر افرادی که می گویند از آسانسور ترس و وحشت دارند، از حملات هراس رنج می برند. ممکن است که آنها در یک مرحله در این شرایط (حملات پانیک) گیر کرده باشند و تجربه یک حمله هراس را داشته باشند. بنابراین هر وقت که “به دوباره وارد آسانسور شدن” فکر می کنند، این هشدار ناامیدانه را دریافت می کنند.

درواقع به احتمال خیلی زیاد این افراد هرگز در هیچ آسانسوری گیر نیفتاده اند. در عوض تصور می کنند که وارد هر آسانسوری که بشوند، باعث می شود که احساس خجالت و ناراحتی از این حملات هراس کنند. این امکان را با جزئیات کامل بررسی می کنند و تصور می کنند کاملا واقعیت دارد. چه قدرت تجسم خارق العاده ای!

 

ترس از آسانسور را چگونه بطور قطعی درمان کنیم؟

۶ گام برای غلبه بر ترس از آسانسور

۱ باید واقعا بخواهید که با ترس تان درگیر شوید. اگر شما فقط بخاطر اینکه شخص دیگری از شما انتظار دارد یا می خواهد، این کار را انجام بدهید، بعید هست که موفق شوید.

۲ به خودتان آموزش دهید که صحنه های آرامش بخش تصور کنید. اگر شما یکی از آنهایی هستید که نمی توانید چنین صحنه هایی را تصور کنید، تکنیک های ذهنی ساده ای را در عوض تمرکز بر روی نفس کشیدن به خودتان یاد دهید.

۳ تکنیک وزن مرده (dead weight) را تمرین کنید.

۴ از ترس تان سلسله مراتبی را تنظیم کنید. (از زمان و موقعیت …… سوار شدن به آسانسور تا لحظه بعد از پیاده شدن از آسانسور)

۵ سلسله مراتب را از کارهای ساده تر در لیست انجام دهید. ممکن است فقط ایستاده در نزدیکی آسانسور و تماشای حرکت بالا و پایین رفتن آن تا زمانی که دچار اضطراب نشوید کافی باشد. هر زمان که احساس کردید که مضطرب می شوید، برای دقایقی کوتاه تصاویر آرامش بخشی را تصور کنید.

۶ مراحل را یکی یکی طی کنید. مطمئن شوید که تا زمانی که ذهن تان نمی تواند از افکار ترسناک گذشته رها شود، مراحله بعدی را آغاز نکنید.

ممکن است چندین جلسه طول بکشد. تا زمانی که به هدف خود برسید، اهمیتی ندارد که چقدر طول خواهد کشید. کلید این کار این است که قادر به تمرکز مجدد بر روی ذهن و دوری از افکار ترسناکی شوید که هر بار اتفاق می افتد. وقتی که این کارها انجام دهید سرانجام مغزتان فرستادن هشدارها را متوقف می کند زیرا شما دیگر به آنها توجهی نمی کنید.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   علائم وحشت زدگی چیست و چطور درمان می شود؟
ترس از آسانسور را چگونه بطور قطعی درمان کنیم؟
ترس از آسانسور را چگونه بطور قطعی درمان کنیم؟

گام های موثر برای مواجهه با ترس از آسانسور

ممکن است این کارها مناسب ترین گام هایی نباشد که انجام دهید. به هر حال چند مثال در ادامه آورده شده است.

 

گام اول:

در فاصله دوری بایستید و بالا و پایین رفتن آسانسور را تماشا کنید. فقط خودتان را آرام کنید و توجه کنید که دیگران چقدر آسان از آسانسور پیاده یا سوار آن می شوند. این موضوع در نظر بگیرید که اگر دیگران می توانند پس شما هم خواهید توانست بر ترس از آسانسور غلبه کنید.

 

گام دوم:

آسانسوری از همان نوع که از آن ترس دارید را پیدا کنید. ممکن است یک آسانسور بزرگ باشد یا یک مدل خیلی سریع یا یک آسانسور شیشه ای. شما تنها کسی هستید که می دانید کدام مدل آسانسور بیشتر باعث ترستان خواهد شد.

 

گام سوم:

قبل از اینکه واقعا این کار را کنید، تصور کنید که کوتاه ترین مسیر ممکن برای انتخاب آسانسور است. باید تصور کنید. باید مثبت فکر کنید و ترس هایتان را بخاطر نیاورید.

 

گام چهارم:

سوار آسانسور مورد نظرتان شوید و فقط یک طبقه حرکت کنید. اگر به شما کمکی می کند، می توانید کسی را با خود ببرید. ذهن تان را جای دیگری مشغول کنید و از احساس حرکت در آسانسور لذت ببرید.

 

گام پنجم:

زمانی که بتوانید یک طبقه را بدون مشکلی حرکت کنید پس می توانید کم کم تعداد طبقات را افزایش دهید. هدف کلی این است که وقتی در آسانسور هستید، فقط به این موضوع فکر نکنید که “چه می شود اگر؟” در عوض به چیزهای دیگری فکر کنید یا حتی با شخص دیگری صحبت کنید.

فقط به یاد داشته باشید سوار آسانسور شدن طبق آمار و ارقام خطر بسیار کمتری نسبت به مسافرت با اتومبیل دارد. اما از شما انتظار می رود که بتوانید به مرور زمان بدون فکر کردن به این چیزها سوار آسانسور شوید.

 

منبع y-esmaili.com

 


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید