تاثیراتی که رابطه جنسی بر بدن ما می گذارد
تاثیراتی که رابطه جنسی بر بدن ما می گذارد

تاثیراتی که رابطه جنسی بر بدن ما می گذارد

 

یکی از مخاطبان سایت، درباره این پیام تلگرامی پرسید: « از سن ۳۵ سالگى به بعد روزانه ۷۰۰۰ سلول مغز از بین میرود. رابطه جنسى باعث ساخت سلولهاى جدید در مغز می شود. هر چقدر دفعات رابطه منظم باشد سلولهاى بیشترى در مغز تولید می شود ». این را بهانه می کنم تا چند نکته علمی درباره تاثیراتی که رابطه جنسی در سیستم عصبی ما ایجاد می کند و تفاوت هایی که زنان و مردان در این باره دارند را بگویم.

 

اول درباره پرسش دوستمان بگویم: من هر چه جستجو کردم، در منبع معتبری (دقت کنید که می گویم منبع معتبر) این را نیافتم که بعد از ۳۵ سالگی روزانه ۷۰۰۰ سلول مغز از بین می رود. اما این را هم به خاطر بسپارید که مغز ما، ۱۰ به توان ۱۱ یعنی صد میلیارد سلول دارد و ۷۰۰۰ سلول هم اگر روزانه به فنا برود، در عرض ۳۰ سال، ما حدود ۷۰ میلیون سلول از دست می دهیم، که عدد قابل توجهی نیست.

اما این را یافتم که محققان دانشگاه مریلند و دانشگاه پرینستون در ۵-۶ سال گذشته نشان داده اند جفتگیری های متعدد موشها، باعث می شود میزان تکثیر سلول های عصبی در هیپوکامپ مغز، یعنی جایی که مرکز حافظه و یادگیری است، بیشتر شود. پیش از آن معلوم شده بود که ورزش کردن و فلوکستین هم همین اثر را دارد؛ همچنان که در مقابل، استرس و افسردگی باعث تخریب هیپوکامپ می شود.

نکته ای که شاید برایتان جالب باشد این است که برخلاف باور قدیمی، از دهه ۸۰ این موضوع به اثبات رسیده که سلول های مغز می توانند تکثیر پیدا کنند. تا قبل از این تصور می شد که تعداد سلول های عصبی ما در طول زندگی مان ثابت است و نورون ها نمی توانند تقسیم سلولی داشته باشند. بگذریم.

 

تاثیراتی که رابطه جنسی بر بدن ما می گذارد
تاثیراتی که رابطه جنسی بر بدن ما می گذارد

درباره اثرات سکس بر مغز دیگر چه مطالعاتی صورت گرفته؟

سال ۲۰۱۱ محققان دانشگاه راتگرز نیوجرسی، فعالیت مغز گروهی از زنان را طی فعالیت جنسی بررسی کردند. آنها نشان دادند طی این فعالیت بیش از ۳۰ ناحیه مغز برانگیخته می شود. چند دقیقه قبل از ارگاسم، نواحی مربوط به «پاداش» (سیستم لیمبیک که در ادامه توضیح خواهم داد) فعال می شود. بلافاصله قبل از ارگاسم، بیشترین فعالیت مربوط می شود به قشر حسی مغز، و بعد از آن هیپوتالاموس فعال می شود که مرکز کنترل مغز است؛ آنجا که دمای بدن، حس های تشنگی و گرسنگی و خستگی را کنترل می کند. (بعد از ارگاسم، احساس خستگی، گرسنگی یا تشنگی نکرده اید؟)

در مطالعات قبل تر، معلوم شده بود در سکس، مغز افراد و بویژه زنان، پیام های مربوط به حس درد را به صورت ضعیف شده دریافت می کند. یعنی در این دوره، نوعی مقاومت نسبت به درد ایجاد می شود.

 

تاثیراتی که رابطه جنسی بر بدن ما می گذارد
تاثیراتی که رابطه جنسی بر بدن ما می گذارد

یکی دیگر از هورمون هایی که بعد از سکس آزاد می شود، اندورفین است که همان طور که از اسمش پیداست، پسرخاله مورفین است و آرامش بخش و نشاط آور و البته خواب آور. اندورفین اثر ضد افسردگی دارد و جالب است بدانید ورزش هم باعث ترشح اندورفین می شود. برای همین ورزش ضد افسردگی ست و برای همین می گوییم قبل از خواب ورزش کنید تا بهتر بخوابید.

درباره خواب آوری اش هم، محققان می گویند یک ارگاسم خوب، در یک مرد می تواند اثری معادل ۲-۳ میلی گرم دیازپام داشته باشد (دلیلی برای اینکه مردان بعد از ارگاسم مرده خوابند!).

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   پورنو گرافی به خشونت علیه زنان دامن می‌زند؟

بعد از ارگاسم دیگر چه اتفاقاتی می افتد؟

یکی از مهم ترین اتفاقات، ترشح اکسی توسین است. هورمونی که بعضی ها به اشتباه آن را هورمون عشق می نامند؛ اما درست است که آن را «هورمون آغوش» بنامیم. تاثیر اکسی توسین روی ما چیست؟ گارد دفاعی ما را باز می کند و به دیگران اعتماد می کنیم؛ یعنی همان پذیرش دیگران با آغوش باز. این هورمون، همچنین کلید دلبستگی و همدردی ست. مادری که زایمان می کند هم در بدنش اکسی توسین زیادی تولید می شود، همچنان که با تحریک نوک پستان هم، اکسی توسین ترشح می شود.

 

تاثیراتی که رابطه جنسی بر بدن ما می گذارد
تاثیراتی که رابطه جنسی بر بدن ما می گذارد

به دلایلی که هنوز معلوم نیست، اکسی توسین در زنان بسیار بیشتر و سریع تر از مردان ترشح می شود. و این توجیه کننده همان پدیده ای ست که با آن آشنا هستیم: زنان به دنبال تجربه رابطه جنسی با یک مرد، سپرشان را می اندازند و دلبسته او می شوند. و به همین دلیل، برای زنان، ترک یک رابطه کوتاه مدت، دشوار است و احساس درماندگی در آنها ایجاد می کند.

 

اما در مردان چه رخ می دهد؟ در مردان، بعد از سکس، بسیار بیشتر از اکسی توسین، دوپامین آزاد می شود. دوپامین هورمون لذت است و همان ماده دردسرسازی ست که زمینه ساز اعتیاد می شود. پس بعد از یک سکس لذتبخش، چه تغییری در ذهن یک مرد انتظار داریم؟ تمایل بیشتر مرد به تکرار تجربه لذت بخش. (دقت کنید که هر دو هورمون در زنان و مردان هست اما نسبت آن متفاوت است)

 

تاثیراتی که رابطه جنسی بر بدن ما می گذارد
تاثیراتی که رابطه جنسی بر بدن ما می گذارد

ساختاری در عمق مغز هست به نام سیستم لیمبیک. درک لذت مربوط می شود به این سیستم. یعنی مشخص شده هروقت ما از هرچیزی لذت می بریم، از غذا گرفته تا حتی مواد مخدر یا قمار بازی، فعالیت این قسمت مغز بیشتر می شود. نورون های این سیستم، هورمون دوپامین ترشح می کنند و دوپامین، خودش فعالیت سیستم لیمبیک را بیشتر می کند. این چرخه، همان چیزی ست که باعث اعتیاد می شود. و لابد شنیده اید که ما می توانیم حتی به شیرینی گل محمدی هم معتاد شویم. سکس که جای خود دارد.

تفاوت دیگری که در شکل برانگیختگی زنان و مردان توصیف شده، مربوط می شود به پاسخ مراکز ترس و اضطراب در مغز. با کمک fMRI فعالیت مغزی در سکس بررسی و نشان داده شده که همزمان با برانگیختگی جنسی، مراکزی از مغز زنان که مسئول ترس و اضطراب هستند، رو به خاموشی می روند. یعنی هرچه برانگیختگی جنسی بیشتر می شود، آرامش بیشتری بر یک زن حاکم می شود. این تفاوت منطبق است بر رفتارهای زیستی جانوران؛ چرا که در جفتگیری، نر است که فعالیت می کند و ماده صرفا باید آرامش و پذیرش داشته باشد.

 

تاثیراتی که رابطه جنسی بر بدن ما می گذارد
تاثیراتی که رابطه جنسی بر بدن ما می گذارد

و آخرین هورمون: سروتونین؛ هورمون شادی. همان که باعث احساس خوشبختی در ما می شود و آدم های افسرده آن را کم دارند. جالب است که افسرده ها انگیزه ای برای سکس ندارند؛ اما اگر بدانند سکس تا چه حد باعث افزایش سروتونین آنها می شود، شاید نظرشان عوض شود.

 


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

۲ دیدگاه

  1. سلام . این از آن مقاله های نادریه که خیلی بی طرفانه و به روزه . امیدوارم از این مقاله ها بیشتر تهیه بشه . البته انتظار داشتم در قسمت نظرات بیان بنویسن که آقا پسرعموی دوست برادرزن دوست بابام زیاد سکس داشت چهار تکه شد تو تشک . به هر حال ممنون و خسته نباشید