برای تقویت اعتماد به نفس چه کنیم ؟
برای تقویت اعتماد به نفس چه کنیم ؟

اعتماد به نفس چیست و برای تقویت اعتماد به نفس چه کنیم ؟

اعتماد به نفس از جمله مسائلی است که تمامی افراد با هر رده سنی را توانسته تحت تاثیر خود قرار دهد ، همه ما در زندگی از کلمه اعتماد به نفس به کرات استفاده کرده ایم اما منظور ما از تقویت اعتماد به نفس برخورداری از احساسات و طرز فکر مثبت و خوشایند نسبت به خود است ، اگر شما خود را یک فرد توانمند قلمداد می کنید می توان گفت شما فردی هستید که از اعتماد به نفس قابل قبولی نسبت به خود برخوردارید .

 

شاید شما هم جز همان افرادی باشید که در یک بازده زمانی دچار عدم اعتماد به نفس و یا کمبود آن شده اید و به سبب همین امر نتوانسته اید موفق عمل کنید شما باید بدانید که اعتماد به نفس همانند تمام توانایی ها در زندگی نیازمند تمرین مداوم و بی وقفه است.

شاید شما این اصطلاح کار نیکو کردن از پر کردن است را زیاد شنیده اید این همان جمله ای است که کاملا با تقویت اعتماد به نفس تطابق دارد به بیان راحت تر اگر خواستار تقویت اعتـماد به نفس خود هستید باید تمرین مداوم در این زمینه را فراموش نکنید .

توجه داشته باشید که صفت اعتماد به نفس را فقط خود شما می توانید در خود به وجود بیاورید و پرورش دهید در واقع برای افزایش اعتماد به نفس خیلی روش و راهکار وجود دارد که شما می توانید از آن بهره ببرید اما بیشتر این روش ها موقتی هستند و در صورت عدم تکرار و تمرین ممکن است از بین بروند اما باز هم باعث می شوند که شما نسبت به خود احساسات خوشایند و مثبتی داشته باشید .

راهکارهای تقویت اعتماد به نفس

به صحبت های غیر کلامی خود توجه کنید

برای موفقیت در هنگام صحبت با افراد مختلف باید به صحبت های غیر کلامی خود توجه کنید اگر گفته می شود در هنگام صحبت با افراد به نحوه ی ایستادن خود توجه کنید و یا ارتباط چشمی خوبی با آنان برقرار کنید در واقع به طور غیر مستقیم به شما گفته شده که به صحبت های غیر کلامی خود که از طریق زبان بدن به افراد منتقل می کنید توجه داشته باشید .

زبان بدن یکی از راه هایی است که از طریق آن می توان متوجه طرز فکر و اطمینان افراد به خود شد مثلا شاید تا به حال با افرادی مواجه شده باشید که در همان ملاقات اول بر اساس چهره و یا نحوه ایستادنشان متوجه اعتماد به نفسشان شده باشید در این مواقع شما از تحلیل زبان بدن استفاده کرده اید .

بسیاری از راهکارهای افزایش اعتماد به نفس به زبان بدن شما باز می گردد وقتی شما صاف می ایستید و شانه هایتان را به عقب می برید ، محکم دست می دهید ، ارتباط چشمی مناسبی برقرار می کنید و از انگشتان دستتان به عنوان وسیله ای برای بازی استفاده نمی کنید در واقع شما از زبان بدن استفاده کرده اید و از طریق همین زبان بدن افراد مقابل خود را متوجه میزان اعتماد به نفس خود کرده اید .

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   آدرس و معرفی بهترین روانشناسان و متخصصین روانشناسی تهران

ظاهر آراسته

یکی از عواملی که به تقویت اعتماد به نفس شما می تواند کمک کند این است که در کار خود از نظم خاصی برخوردار باشید و از لوازمی استفاده کنید که در خور شخصیت شما باشد ، در واقع ظاهر آراسته به افراد کمک می کند تا علاوه بر این که موجه به نظر می رسند نسبت به خود نیز احساس رضایت کنند و در نتیجه همین احساس رضایت با اعتماد به نفس بیشتری به ارتباط با دیگران بپردازند .

برای تقویت اعتماد به نفس چه کنیم ؟
برای تقویت اعتماد به نفس چه کنیم ؟

پیروزی های کوچک به دست آورید

افرادی که از اعتماد به نفس پایینی برخوردارند همواره به دنبال انجام کارهای بزرگ و موفقیت در آن می باشند در صورتی که تقویت اعتماد به نفس و دست یابی به یک اعتماد به نفس مناسب از طریق موفقیت های کوچک به وجود می آید ، به عبارت دیگر انجام کارهای کوچک و یا تقسیم یک کار بزرگ به چند کار کوچک می تواند احتمال موفقیت شما را افزایش دهد و در نتیجه این موفقیت احساس مثبت و خوشایند را به شما منتقل می کند و باعث افزایش و تقویت اعتماد به نفس شما می شود البته توجه داشته باشید که برای دست یابی به موفقیت نباید برنامه ریزی در امور را فراموش کنید شما ابتدا باید تمام موارد پیرامون کار خود را در نظر بگیرد و بعد با توجه به آن ها وارد مرحله انجام امور شوید .

با فکر مثبت خود را تشویق کنید

افرادی که در برابر موفقیت سریع به خود بازخورد مثبت می دهند از اعتماد به نفس بالاتری برخوردارند پس یکی از بهترین و موثر ترین روش ها برای تقویت اعتماد به نفس این است که هر زمان کاری را هر چه قدر کوچک با موفقیت به پایان رساندید با گفتن جملات مثبتی مانند آفرین ، تو بهترین هستی و … خود را تشویق کنید ، در واقع می توان گفت هیچ چیز به اندازه این افکار مثبت و تکرار آن ها نمی تواند موجب تقویت اعتماد به نفس شما شود .

با ترس هایتان روبرو شوید

ترس و تردید از انجام کارها تنها موجب انزوا و تنبلی شما می شود اگر می خواهید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید باید با ترس های خود مواجه شوید مثلا فردی که به دلیل عدم اعتـماد به نفس از صحبت در جمع هراس دارد باید با آدم هایی که نمی شناسد در مورد موضوعات کم خطر مانند آب و هوا و … صحبت کند و به تکرار این امر بپردازد .

در واقع اگر فرد مورد نظر با ترس هایش روبرو شود آرام آرام متوجه بی مورد بودن ترس هایش می شود و در نهایت مطمئن باشید که با رویارویی فرد با ترس هایش خیلی زود به اعتماد به نفس دست پیدا می کند البته توجه داشته باشید که این رویارویی و مواجه با ترس ها باید با حضور افراد توانمند و متخصص صورت بگیرد وگرنه ممکن است نتیجه عکس داشته باشد و شما را بیشتر از قبل به حالت انزوا بکشاند .

 


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

یک دیدگاه

  1. ممنون از این مطلب مفید که واقعا در چند سطر مهارتهای مفیدی در مورد ارتقای اعتماد به نفس را به خوبی لیست کرده اید.