بد غذایی کودکان

بد غذایی کودکان

نوشته شده توسط :

دکتر فرشته پناهی

تغذیه صحیح و مطلوب کودکان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. رشد طبیعی و بهنجار زیستی و ذهنی و حسی و حرکتی فرزندانمان ، بطور جدی بستگی به کمیت و کیفیت تغذیه آنان در مراحل مختلف رشد دارد.

در بسیاری از موارد ریشه اصلی پرخاشگریها،عصبانیت ها و بی حوصله گی های بچه ها، در تغذیه نا مطلوب آنهاست.چراکه بد غذایی یا نخوردن غذا باعث گرسنگی و کمبود قند طبیعی آنها شده که در ادامه بی حوصله گی ها را در بردارد. البته باید اذعان داشت در مواردی خاص نیز ، بی میلی یا بی اشتهایی به غذا ممکن است ناشی از برخی بیماری های داخلی،نارسایی معده و اختلالات گوارشی باشد.

گاهی نیز کودکانی که با وزن کم متولد شده اند و در دوران نوزادی به علت ضعف و نارسایی ، نتوانسته اند خوب شیر بنوشند و بدون آنکه سیر شوند خواب رفته اند، کم کم با سوء تغذیه مواجه گردیده اند. به هر علتی که کودکان و نوجوانان بی اشتهایی داشته باشند، پرهیز از حساسیت فوق العاده نسبت به نحوه غذا خوردن آنها،عدم اصرار بیش از حد والدین، برخورداری از چهره ای آرام، متبسم و آرامشگر،اجتناب از زبان و کلام پرخاشگرانه ، پرهیز از تعجیل در غذا خوردن بچه ها ( زود باش ، عجله کن ، دیگه نگویم ها …. ) خیشتن داری از نگاه کردن به بشقاب غذا و صورت بچه به هنگام غذا خوردن، استفاده از خوراکی های متنوع و میوه و مقوی به همراه آب یا آبمیوه در طول روز ( ساعات حضور مدرسه) ، تهیه غذا های کم ادویه ، سعی در خورن غذا به شکل خانوادگی، و جلوگیری از خرید خوراکی های با ارزش غذایی کم مثل ( چیپس و پفک و … ) پیشنهاد میگردد.

این مطلب را هم مشاهده کنید :   چاله های زناشویی ( قسمت دوم )

به خاطر داشته باشید وقتی سیب زمینی را بصورت پخته می خورید ظرف مدت ۱-۲ ساعت در معده هضم خواهد شد ولی سیب زمینی سرخ کرده ظرف ۱۲ ساعت تنها نیمی از آن هضم شده و باقی آن از معدخ خارج می شود. اگر پفک را با آب خیس کنید و با شصت دستتان به سرامیک آشپزخانه بچسبانید بعد از ۸ ساعت نمی توانید آنرا از کف چدا کنید حالا حساب کنید این پفک که با بزاق چسبنده خیس شود و وارد دیواره معده شود ، چه بلایی بر سر معده حساس کودک خواهد آورد.

در ضمن دکتر استفان مارک متخصص سرطان که مقالات متعددی را در اینترنت داده است، معتقد است که میوه باید با معده خالی خورده شود تا جذب بهتری صورت گیرد ، در غیر اینصورت اگر با غذا یا بلافاصله بعد از غذا خورده شود با مواد غذایی ترکیب بدی ساخته که موجب ناراحتی معده می شود .

نوشته شده توسط :

دکتر فرشته پناهی فرشته پناهی

جهت اطلاع و رزرو وقت مشاوره حضوری به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید

جهت اطلاع و ثبت نام کارگاه های آموزشی کلیک نمایید


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید