با سکوت همسرم چه کنم ؟

با سکوت همسرم چه کنم ؟

نوشته شده توسط :

خانم پریسا وحیدی – کارشناسی ارشد روانشناسی

 

گاها ما در مرکز مشاوره مشاهده میکنیم که خانم ها شکایت دارن از این موضوع و میگویند با سکوت همسرم چه کنم؟!

دلیل سکوت او را متوجه نمیشوم !!

آیا از رفتار من ناراحت است که متوصل به سکوت شده؟!

وسوالهای مکرر دیگر که از شدت ناراحتی به ذهنشان هجوم می آورند . که معمولا خانم های جوانتر بدلیل اینکه تازه وارد زندگی مشترک شده و آگاهی چندانی از ویژگی ها و تفاوت آقایان نمیدانند بیشتر درگیر این موضوع میباشند .

از میان شگفتی هایی که وجود دارد در آفرینش میتوان به تفاوت ها بین زنان و مردان اشاره کرد.

بیولوژیست ها و پژوهشگران پس از بررسی های متعدد به این نتیجه رسیده اند که به صورت ذاتی رفتارهای ذهنی و فکری زنان و مردان در قسمت هایی از صفت های اصلی با هم فرق دارند و متفاوت عمل میکنند .

باید بگوییم که نه ؛ بانوهای گرامی این سکوت ها نشانه ی دوست نداشتن شما ، ناراحت بودن از شما و …. نیست بلکه این سکوت برمیگردد به تفاوت هایی که بین زنان و مردان وجود دارد .

یکی از ویژگی های شخصیتی آقایان اقتدار طلبی آنان است و همانطور که میدانید هورمون غالبی که در مردان ترشح میشود ، هورمون تستوسترون میباشد که به این ویژگی دامن زده که باعث میشود هیچ مردی شخصیت نصیحت پذیر نداشته باشد .

عصب شناسان معتقدند که مرکز عاطفه در آقایان فقط در نیمکره راست مغز است اما در زنان در هر دو بخش نیمکره راست و چپ مغز پراکنده است .

مرکز صحبت کردن و تفکر منطقی سمت چپ مغز است به همین دلیل آقایان خیلی خوب میتوانند این دو ( عاطفه و منطق ) را از هم جدا کنند . اما در زنان تفکر منطقی با عواطفشان در هم آمیخته است.

طبق آمارها میتوان گفت زنان روزانه ۶ تا ۸ هزار لغت به کار میبرند اما آقایان یک سوم این کلمات را بکار میبرند ، به این دلیل که مرکز تکلم در آقایان فقط در سمت چپ مغز و مرکز تکلم در خانم ها هم در سمت راست و هم در سمت چپ مغزشان وجود دارد .

زنان هنگامی که دچار مسئله ای میشوند تمایل دارند تا آنچه را که در دل دارند به سرعت به زبان بیاورند و نیاز به همدردی دارند اما معمولا آقایان در این موقع سکوت می کنند و روی آن موضوع بیشتر فکر می کنند و تمایل دارند تا کسی مزاحم سکوت آنان نشود .

زن بر حسب عاطفه اش برای اینکه به مرد کمک کند ، می کوشد تا او را به صحبت وا دارد و این بدترین کار ممکن است.

* زمانی که همسرتان سکوت کرده با سوال کردن های پشت سر هم سعی نکنید با او همدردی کنید و برای او تأسف نخورید.

* زمانی که همسرتان سکوت کرده با گفتن اینکه چه باید بکنی به فکر کمک کردن به او و حل مشکل او نباشید .

* زمانی که همسرتان سکوت کرده کارهایی انجام دهید که با انجام آن احساس خوبی پیدا کنید مانند مطالعه کتاب ، تماشای تلویزیون ، آشپزی و … تا همسر شما از آن حالت خارج شود .

چنانچه درک و آگاهی زن و مرد نسبت به ویژگی های یکدیگر ضعیف باشد مطمئنا آنان را دچار سوء تفاهمات جدی در زندگی مشترک خواهد کرد .

به همین دلیل پیشنهاد میکنیم تا زوج ها آگاهی خود را بالا برده ودر صورت لزوم از یک مشاور کمک بگیرند.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   روانشناس کودک خوب چگونه در کنترل خشونت در کودکان والدین را راهنمایی می کند؟

 


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید