اضطراب

نوشته شده توسط :

آتوسا اسد زاده

اضطراب

اصطلاحی است که در حوزه روانشناسی و روانپزشکی خیلی وسیع به کار گرفته میشود.

این حالت بطور کلی با انتظار وقوع یک پیش آمد ناگوار مشخص میشود، در تفکیک ترس واضطراب می توان گفت که اضطراب واکنش در مقابل خطری است که از درون شخص وی را تهدید می نماید، در حالیکه ترس واکنش نسبت به یک خطر واقعی خارجی است که ممکن است زندگی شخص را در مخاطره اندازد، البته ممکن است گاهی اضطراب و ترس در یک شخص تواماً وجود داشته باشد.

اضطراب هم به صورت حاد و هم به شکل مزمن مشاهده می شود،اختلال هراس و اضطراب منتشر فرمهای بالینی اضطراب هستند.حملات اختلال هراس بطور ناگهانی،در مکانهای عمومی و گاهی در منزل رخ میدهد.ترس از مرگ،ترس از ابتلا به جنون و از دست دادن کنترل، از خصوصیات حملات هراس است.علایمی مثل تنفس سطحی و سریع،تپش قلب،احساس خفگی،تار شدن دید،لرزش و ضعف نیز همراه اضطراب مشاهده می گردد.

علایم اضطراب مزمن متنوع و متعدد است.فرد اکثراٌ از تحریک پذیری، زود هراسان شدن،تنش و ناآرامی در رنج است. کشش عضلانی علامت شایعی است به خصوص در ناحیه سر،پشت گردن وپشت،تعریق به خصوص در کف دستها و خشکی دهان.

احساس دایم نگرانی و دلواپسی برای اتفاقی مبهم در آینده اغلب منجربه این میشود که بیمار دایماٌ بترسد که رویدادی نامشخص و ناگوار در کمین او و خانواده او است و همین امر گاهی منجر به بیخوابی و به دنبال آن خستگی روزانه او می شود.

اضطراب موقعیتی :

گروهی از واکنشهای مربوط به محرکها و موقعیتهای استرس آمیز نظیر مصاحبه،امتحان،اعمال جراحی و نظایر آنها است. چنین اضظراب هایی اغلب کوتاه مدت بوده وبا ورود در موقعیت اضطراب انگیزشروع و تقریباٌ همیشه پس از ختم آن از بین می رود.

اضطراب فراگیر :

در این نوع اضطراب بیمار تقریباٌ به طور مداوم در یک حالت نگرانی خفیف قرار دارد.این اضطراب به هر وجه زندگی،سلامت روانی و جسمی فرد میتواند مربوط باشد.فرد مبتلا نگران جسمش   هست،نگران شغلش هست،نگران همسر و فرزندانش هست،بطور کلی هر موضوع جزیی مدام وی را در حالت اضطراب نگاه میدارد.

اضطراب تروماتیک :

نوعی خاص از اضطراب است که در بازماندگان اتفاقات وحشتناک و غیر منتظره مثل سوانح طبیعی(سیل،زلزله و …) ویا پس از بمباران و تصادفات شدید مشاهده میگردد.این اضطراب با اختلال شدید خواب،تحریک پذیری،سردرد،بیقراری،احساس ترس و بی کفایتی،کابوسهای وحشتناک و محدود کردن تماس و فعالیتهای اجتماعی مشخص است.

بطور کلی اضطراب ریشه بسیاری از اختلالات است که درمان ان از اهمیت زیادی برخوردار است.

اصولاٌ روشها و رویکردهای متفاوت و گوناگونی در جهت رفع این مشکل به کار گرفته میشود که میتوان به روشهایی از قبیل ریلکسیشن،رفتار درمانی، شناخت درمانی،هیپنوتراپی و در مواقعی روانکاوی اشاره کرد.

هریک از این روشها طی تعداد جلساتی که درمانگر با توجه به کلیه شرایط مراجع در نظر میگیرد انجام میشود که برخی از روشها نیازمند انجام تکالیف و تمریناتی توسط مراجع میباشد،این تمرینات میتواند عملی و یا ذهنی باشد که خود مراجع با گذشت چند جلسه و انجام تکالیف متوجه تغییراتی که درحال صورت گرفتن است می شود ومی تواند نقش موثر خود را در جریان درمان حس کند.

نوشته شده توسط :

آتوسا اسد زادهآتوسا اسدزاده کارشناس ارشد روانشناسی عمومی ( دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات تهران)

جهت اطلاع و رزرو وقت مشاوره حضوری به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید

جهت اطلاع و ثبت نام کارگاه های آموزشی کلیک نمایید


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید