استرس عاطفی مزمن چه بر سر سلامتی شما می آورد؟
استرس عاطفی مزمن چه بر سر سلامتی شما می آورد؟

استرس عاطفی مزمن چه بر سر سلامتی شما می آورد؟

آیا قطع روابط و از سرگیری مداوم آن ها شما را آزار می دهد؟ شاید دچار نوعی اختلال در خانواده هستید که باعث می شود شب ها نتوانید بخوابید.

صرف نظر از علت، استرس عاطفی مزمن و طولانی مدت فقط به سلامت روان شما آسیب نمی زند بلکه می تواند سلامت جسمی شما را نیز تحت تأثیر قرار دهد. مطالعه این مقاله با توضیح تاثیر منفی استرس مزمن بر سلامتی، شما را مجاب می کند به طور مرتب شروع به انجام ورزش های آرامش بخش مثل یوگا کنید و یا در مواقع عصبانیت شدید قبل از انجام هر کاری چند نفس عمیق بکشید.

 

استرس عاطفی مزمن چه بر سر سلامتی شما می آورد؟

بیماری های قلبی

تا به حال متوجه شده اید زمانی که استرس دارید فشار خون شما افزایش می یابد؟ این مشکلی است که گذشتگان نیز با آن دست و پنجه نرم کردند اما به اندازه زمان حال بر روی عملکرد افراد تاثیر نداشته است.

فشار خون بالا می تواند تاثیرات جدی بر روی شریان ها و عضلات قلب داشته باشد و به مرور زمان، احتمالا منجر به مشکلات بزرگی مانند حمله قلبی و سکته مغزی شود.

 

استرس عاطفی مزمن چه بر سر سلامتی شما می آورد؟
استرس عاطفی مزمن چه بر سر سلامتی شما می آورد؟

دیابت

محققان دقیقا علت ارتباط دیابت با استرس را نمی دانند، اما به نظر می رسد احتمال ابتلا دیابت نوع ۲ در افرادی که همواره استرس دارند بالاتر باشد.

ممکن است یکی از دلایل این موضوع همراه بودن استرس با سایر عادت های ناسالم مانند پرخوری، سیگار کشیدن و نداشتن خواب کافی باشد که می توانند تعداد زیادی از مشکلات مربوط به سلامتی را ایجاد کنند.

علاوه بر این، استرس ممکن است سطح گلوکز خون افراد به ویژه افرادی که قبلا دیابت داشته اند یا در معرض ابتلا به دیابت هستند را افزایش دهد.

 

چاقی

مطالعات متعددی ارتباط بین استرس عاطفی مزمن و چاقی را ثابت کرده اند که این ارتباط ممکن است ناشی از این موضوع باشد که افراد پر استرس، تمایل به مصرف “غذاهای راحت یا آماده” یا غذاخوردن عاطفی دارند و همچنین استرس، هورمونی به نام کورتیزول آزاد می کند.

ارتباط این هورمون با افزایش وزن و کاهش وزن دشوار بارها ثابت شده است. تولید بیش از حد این هورمون به علت استرس ممکن است باعث دشواری حفظ تناسب اندام برای کسانی که با مسائل عاطفی درگیرند، باشد.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   بهترین راه های غلبه بر استرس رانندگی

مشکلات گوارشی

استرس می تواند سوزش سر دل / ریفلاکس (GERD)، بیماری التهابی روده (IBD ) و سندرم روده تحریک پذیر(IBS) را تشدید کند. به علاوه، حتی اگر شما مشکل گوارشی مشخصی ندارید، استرس عاطفی مزمن به راحتی و به خودی خود می تواند باعث مشکلات گوارشی شود.

محققان بر این باورند که این موضوع به این دلیل اتفاق می افتد که مغز و روده در بسیاری از موارد مسیرهای عصبی مشابه ای دارند، به طوری که هنگامی که شما تحت تاثیر استرس احساسی قرار می گیرید، دستگاه گوارش و مغز شما سیگنال های مشترکی را دریافت می کنند.

 

مشکلات خواب

بی خوابی ناشی از استرس ممکن است مشکلی جزئی به نظر بیاید، اما نداشتن خواب کافی و یا داشتن خواب نا مناسب مشکلات زیادی برای سلامتی به وجود می آورند.

چاقی، بیماری های قلبی، و دیابت همگی با بی خوابی و خواب نامناسب ارتباط دارند اما این مشکلات تنها عواقب نداشتن خواب کافی نیستند. نداشتن خواب کافی خطرات بی شماری در پی دارد و فقط مربوط به سلامتی نمی شود. افرادی که خواب کافی ندارند در معرض خطر بالای حوادث در محل کار و تصادفات ماشین هستند.

هنگامی که تحت استرس قرار می گیرید چه واکنش های فیزیکی بروز می دهید؟ چگونه زمانی را به استراحت و مقابله با استرس مزمن اختصاص می دهید؟ پیشنهادات خود را در بخش نظرات به اشتراک بگذارید!

 


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید