اختلال بیش فعالی

نوشته شده توسط :

خانم فاطمه خوشپور

اختلالی است که در همان اوایل کودکی توسط والدین و اطرافیان قابل تشخیص است و کودکان دشوار خوانده می شوند. سالها تصور میشد وقتی کودکان و نوجوانان به بزرگسالی میرسند از نشانه های بیش فعالی خلاص می شوند در حالیکه چنین باوری صحت ندارد.در کودکان به ویژه پیش دبستانی، پر انرژی و پر نشاط بودن گاهی در خانواده ها ایجاد نگرانی می کند ، اما زمانی که کودکان سطوحی از فعالیت را که متفاوت با همسالان است را به نمایش می گذارند به طور مثال عدم توانایی در حفظ توجه و اتمام کارها ، میبایست مورد بررسی برای شناخت چنین اختلالی توسط روانشناسان باشند.

زمینه تاریخی: در زمان شکسپیر ، هنری پادشاه نهم دچار اختلال توجه بوده و به آدم نا آرام از او یاد میشود.

در هر حال کار بر روی این کودکان در اواخر ۱۹۵۰ از حالت سبب شناسی به سمت رفتارهای خاص بیش فعالی و کنترل تکانه ای ضعیف که از مشخصات اینگونه کودکان بود تغییر یافت. در اینجا به بحث وبررسی پیرامون حالتهای چنین اختلالی می پردازیم .

 

این اختلال دارای سه طبقه بندی به شرح زیر است:

نقص توجه :

در توجه به جزییات شکست میخورد، بر حفظ توجه بر روی تکلیف و یا فعالیتهای دیگر مرتکب اشتباه می شود، زمانی که مستقیم مورد خطاب قرار می گیرد به نظر میرسد نمی شنود، اغلب از تکالیفی که نیاز به چالش ذهنی دارد اجتناب می کند یا متنفر است، توسط محرکهای خارجی دچار حواسپرتی می شود، در فعالیتهای روزمره فراموش کارند و در حال نشسته زیاد وول می خورند .

پرجنبشی :

اغلب از فعالیتی به فعالیت دیگر می پردازند که به ظاهر ناشی از کاهش توجه به یک تکلیف ، به دلیل سرگرم شدن با یک تکلیف دیگر است.

بیش فعالی به بیقراری زیاد به ویژه در موقعیت هایی که نیاز به آرامش نسبی دارد می گویند بطور مثال پرجنب وجوشی کودک در فضای کلاس درس که نیاز به آرامش است .

اختلال پر جنبشی با آشفتگی فعالیت و توجه زمانی که ویژگی ضد اجتماعی اختلال سلوک وجود ندارد تشخیص گذاشته می شوند.

همچنین اختلال سلوک پر جنبشی زمانی که ملاک های اختلال سلوک و اختلال پر جنبشی هر دو وجود دارند تشخیص گذاشته می شوند .

سندرم مشکلات توجه :

کودک نمی تواند تمرکز کند، در مدرسه بی توجه است. مشکل یادگیری، شکست در اتمام رساندن تکالیف مدرسه ، نامرتب و کثیف بودن کارهای مدرسه، بی علاقگی به مدرسه، سردرگمی، خیال پردازی داشته و آرام نمی نشیند. بی قراری در مدرسه تکان خوردن دست و پا چلفتی و تکانه ایی بودن و عصبی و نگران بودن از علایم دیگر این سندروم است .

بیش فعالی یک ناکارآمدی عصب شناختی در مراکزی از مغز است که کنترل تکانه ها را بر عهده دارد. چنین کودکانی در مقایسه با همسالانش از مدرسه خارج می شوند و یا در یک پایه تحصیلی مردود شده و یا ترک تحصیل می کنند. از عوامل تاثیر گذار در ایجاد بیش فعالی میتوان از مسمومیت در دوران جنینی و مشکلات حین تولد، بیماری ها و جراحت مغز و همچنین عوامل محیطی که شامل مسمومیت با سرب است .

برای درمان چنین کودکانی باید از مداخلات چند بعدی انجام شود که شامل درمان دارویی و رفتار درمانی می باشد ، همچنین والدین جهت برخورد صحیح با چنین کودکانی آموزش داده میشوند .

متاسفانه برخورد والدین با درمان دارویی بسیار سخت و دشوار است زیرا چنانچه کودکی نیاز به دارو داشته باشد و به موقع درمان نشود در مدرسه و محیط های اجتماعی دچار سرخوردگی خواهند شد.

رایج ترین دارویی که برای درمان استفاده میشود محرکها هستند که موجب افزایش تولید انتقال دهنده های عصبی و مواد شیمیایی مغز به میزان مناسب در نواحی کلیدی مغز می شوند.

از فواید این داروها میتوان به این موارد اشاره کرد که این داروها به سرعت اثر می کنند و کودک با شروع مصرف بهبود قابل توجهی را دریافت میکند و از عوارض جانبی آن میتوان به کاهش اشتها ؛ سردرد و اختلال کمی در خواب نام برد .

جهت آشنایی و شرکت در کارگاه های آموزشی کلیک کنید


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید