آیا مصرف داروهای روانپزشکی تا آخر عمر باید ادامه یابد

آیا مصرف داروهای روانپزشکی تا آخر عمر باید ادامه یابد

کسانی که در خود علائم اختلالات روانی مانند اضطراب ، ترس، خشم و یا افسردگی می بینند، برای درمان باید به چه متخصصی مراجعه کنند

 

در قسمت اول مصاحبه در مورد اینکه آیا دارو درمانی اعتیاد آور است صحبت کرده و انواع داروها را طبقه بندی کردیم ، اکنون به قسمت دوم مصاحبه می پردازیم .

صدای زندگی : آیا مصرف داروهای روانپزشکی تا آخر عمر باید ادامه یابد؟

دکتر علیوردی : یکی دیگر از دغدغه های مراجعین روانپزشکی که باعث می شود از آمدن به روانپزشک و شروع مصرف دارویی که برای آنها ضرورت دارد امتناع کنند، همین می باشد که آنها تصور می کنند در صورت شروع هر یکی از داروهای اعصاب، باید آنها را تا آخر عمر یا برای سال های طولانی ادامه دهند.

که البته این مطلب در مورد بسیاری از اختلالات اشتباه است و در واقع یک شایعه است.

به عنوان نمونه باید خدمت شما عرض کنم که طول دوره درمان اختلال افسردگی عمده که یکی از شایع ترین بیماری های روانپزشکی در جامعه ما می باشد، حدود ۶ ماه است و ما بعد از اتمام این دوره، داروی بیمار را به آهستگی کم کرده و بعد آن را قطع می کنیم.

و یا در مورد اختلال هراس که در واقع یک اضطراب بسیار شدید و ناتوان کننده می باشد، طول دوره درمان حدود ۹ ماه می باشد و حتی در مورد اختلال وسواس که خصوصیت چسبندگی و تدوام را نیز دارد، طول دوره درمان حداکثر دو سال است.

 دکتر پرویز علیوردی - مرکز مشاوره صدای زندگی

 

صدای زندگی : برای رسیدن به حداکثر نتایج درمانی یا به عبارتی ، گرفتن نتیجه قطعی ، چه توصیه هایی برای مراجعین دارید ؟

 

دکتر علیوردی : به نظر می رسد چنان که بیمارن دستورات پزشک خود را در مورد مصرف صحیح دارو به میزان تجویز شده و برای مدت زمان تعریف شده، به طور کامل اجرا نمایند و همچنین اگر بیماران برای درمان اختلالات خود، علاوه بر درمان دارویی از سایر روش های غیر دارویی نیز بهره گیرند و آنها را به طور موازی اجرا نمایند، نتیجه درمانی به حداکثر میزان بهره وری خود برسد.

صدای زندگی : اگر ممکن است در مورد درمان های غیر دارویی نیز توضیحاتی را ارائه فرمایید

 

دکتر علیوردی : خدمتتان عرض می کنم که درمان های غیر دارویی را می توان به این دو دسته کلی تقسیم بندی کرد :

الف ) درمان های روانشناختی

ب ) درمان های تکنولوژیک

 

الف – درمان های روانشناختی

درمان های روانشناختی شامل روش هایی می باشند که بر اساس تئوری ها و دانش گسترده روانشناسی پایه ریزی شده و شامل موارد زیر است :

۱ ) روانکاوی یا درمان روان پویشی

در این روش بوسیله ارجاع به گذشته و دوران کودکی بیمار و یافتن احساسات اولیه وی نسبت به افراد مهم زندگی خود که شامل پدر و مادر وی می باشد و همچنین بررسی مکانیسم های دفاعی وی که به طور ناخودآگاه از وی سر می زند، ریشه مشکلات و ناکامی های روانی فرد مورد کنکاش قرار می گیرد و دادن آگاهی و بینش به وی ، سطح تحمل او را برای تحمل رنج و ناکامی بالا می برد.

به نظر می رسد که این روش صرفا برای افرادی به کار می رود که دارای سطح بالایی از هوش و تحصیلات بوده باشند و همچنین قابلیت درک مفاهیم عمیق روانشناسی را دارا باشند و با آگاهی از مشکلات خود ، دچار تشدید اضطراب درونی و یا آشفتگی و فروپاشی روانی نگردند.

 

۲ ) درمان های شناختی و رفتاری

در این روش، به جای تاکید بر ناخودآگاهی فرد و گذشته وی، بر وجه آگاه شخصیت او و شرایط اش در زمان و مکان حاضر تاکید می گردد.

تصحیح باورهای غلط و خطاهای ذهنی و افکار ناکارامد و همچنین ، ارائه تمرینات و تکنیک های عملی برای مقابله با آنها و نیز اجرای بعضی دستورات به صورت رفتاری مانند مواجه شدن با عامل استرس زا و یا آموزش رفتارهایی برای مقابله با استرس و کسب آرامش، از شایع ترین روش های درمان های شناختی-رفتاری محسوب می گردد.

به نظر می رسد که اینگونه از درمان ها که تحت عنوان CBT (درمان شناختی-رفتاری) معروف است ، در بین مردم ما از قابلیت اجرای بیشتری نسبت به درمان روان پویشی برخوردار باشد.

ب ) درمان های تکنولوژیک

در این دسته از درمان ها، با استفاده از ابزارهای مدرن تکنولوژیک به مقابله با بعضی از انواع محدود تر از اختلالات پرداخته می شود. از مزایای این روش، نداشتن عوارض جسمانی که در مصرف داروها ممکن است دیده شود، می باشد و از معایب آن، هزینه بالای اجرای آنها می باشد.

درمان با دستگاه نوروفیدبک که در کاهش علائم بیش فعالی کودکان و همینطور، اختلالات اضطرابی بزرگسالان کاربرد دارد، از مهم ترین نمونه های درمان تکنولوژیک است.

برای رزرو وقت درمان با نوروفیدبک کلیک کنید

تحریک مغناطیسی با مغز (TMS) نیز یکی از این روش هاست که مخصوصا برای درمان اختلال افسردگی، در عمل امتحان خوبی را پس داده است.

در این روش که نیاز به بستری شدن بیمار در بیمارستان ندارد، بیمار در حالت کاملا هوشیار قرار دارد و بوسیله یک وسیله ای که از خود احواج مغناطیسی (نه امواج برقی) ساطع می کند، بخشی از نواحی مغزی وی مورد تحریک واقع می گردد تا به تدریج در طی ۱۵ الی ۲۰ جلسه، مغز وی از حالت خمودگی و افسردگی خارج گردد و خلق وی به خلق عادی تبدیل شود.

 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   آدرس بهترین روانشناس و مشاور کودک و نوجوان در تهران

صدای زندگی : کسانی که در خود علائم اختلالات روانی مانند اضطراب ، ترس، خشم و یا افسردگی می بینند، برای درمان باید به چه متخصصی مراجعه کنند؟

دکتر علیوردی : این سوال به جا و خوبی است. چون که به نظر می رسد در این مورد خاص، نوعی سردرگمی در جامعه ما وجود دارد.

به عنوان نمونه، تعدادی از مراجعین ما، با تصور اینکه اختلالات روانی ناشی از به وجود آمدن یک مشکل و آسیب جسمی در مغز می باشد، برای بار اول به اشتباه به متخصصین جراح مغز و یا به متخصصین مغز و اعصاب (نورولوژیست) مراجعه می کنند و شاید این تصور را دارند که درست مانند بیماری های جسمی (و نه روحی و روانی) با انجام روش هایی مانند جراحی و یا آندوسکوپی و غیره، ریشه مشکلات آنها به صورت عینی و بوسیله روش های پزشکی تشخیص و درمان می شود.

در صورتی که باید آگاه باشیم که متخصصین فوق، برای درمان اختلالات ساختاری مغز که بخشی از بافت مغز دچار آسیب شده است، آموزش دیده اند و نه اختلال هایی که ریشه در روان فرد دارد و به طور چشمی و عینی قابل ملاحظه نیست.

به عنوان مثال، تومورهای مغزی، بیماری ام اس (Ms)، صرع یا تشنج مغزی و ضربه های مغزی بیماری هایی هستند که ما برای درمان آنها باید به متخصص مغز و اعصاب (نورولوژیست) مراجعه کنیم.

ولی در مورد اختلالاتی مانند اضطراب، ترس بیمارگونه، هراس، بدبینی، افسردگی، کج خلقی، وسواس، خشم غیر قابل کنترل، اختلالات رفتاری کودکان، بیش فعالی کودکان و … مراجعین را باید در وهله ی اول به روانشناس بالینی و یا روانپزشک ارجاع داد.

به نظر می رسد، با انجام یک کار خوب تیمی توسط روانشناس بالینی و روانپزشک، مشکل بیمار به خوبی درک ، فهمیده و درمان گردد.

نوشته شده توسط :

دکتر پرویز علیوردیدکتر پرویز علیوردی - متخصص اعصاب و روان

جهت اطلاع و رزرو وقت مشاوره حضوری بر روی گزینه تماس با ما کلیک کنید

جهت اطلاع و ثبت نام کارگاه های آموزشی – درمانی  ثبت نام نمایید


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید