آیا ماده مخدر Flakka را می شناسید؟
آیا ماده مخدر Flakka را می شناسید؟

آیا ماده مخدر Flakka را می شناسید؟

ماده مخدر فلاکا (Flakka) به‌تازگی در غرب ساخته‌شده و به‌زودی به مرزهای ایران نیز می‌رسد، این ماده مخدر آثار مخرب بیشتری داشته و فرد را در توهم همیشگی نگه می‌دارد، ترکیبات PVP این ماده شبیه به LSD و دی آمفتامین‌ها است. ظاهر فلاکا شبیه دانه های کوچک و رنگی داخل گلدان های دکوری است، به آن سنگریزه نیز می گویند. این ماده می تواند از طریق تزریق، بلعیدن و دود کردن استعمال شده و موجب مشکلات رفتاری خطرناک و حتی کشنده گردد.

 

در ماه گذشته مردی بعد از کشیدن ماده مخدری شبیه کریستال با هجوم از خانه خود خارج شد. در حالیکه لباس خود را از روی عصبانیت پاره کرده بود، شدیداً نعره می زد. برای گرفتن او به پنج افسر پلیس تنومند نیاز بود زیرا نیرویی مافوق انسانی را به معرض نمایش گذاشته بود. عرق کرده و اشیای مقابل خود را بصورت پارانوئید، اوهام و توهم می دید …..

در هفته گذشته، پلیس مردی را دستگیر کرد که برهنه در یک تقاطع می دوید و فکر می کرد افراد خیالی در حال تعقیب او هستند. بعد از تحقیقات مشخص شد که وی از روانگردان فلاکا استفاده کرده است. در ماه فوریه، پلیس فلوریدا مردی را در دوربین های مدار بسته مشاهده کرد که بر اثر مصرف فلاکا قصد داشت شیشه های مقر مرکزی پلیس را خرد کند. در نهایت، در ماه مارس فردی اهل فلوریدا، پس از استعمال فلاکا با یک فنس فلزی خود را سوراخ سوراخ کرده بود!

آیا ماده مخدر Flakka را می شناسید؟
آیا ماده مخدر Flakka را می شناسید؟

اگر این وقایع شما را به یاد اخباری می اندازد که چند سال پیش با شیوع ماده مخدری به نام «نمک حمام» اتفاق افتادند، پر بیراه فکر نکرده اید. فلاکا و نمک حمام از نظر ترکیبات به هم مرتبط اند. در هر دوی این مواد، ترکیبات «آلفا PVP» به کار رفته که یک ماده مخدر شبه آمفتامینی است. این ماده مخدر فلاکا Flakka نامیده می شود و اگر دارای یک نوجوان هستید، بسیار مهم است که درباره این ماده مخدر طراح جدید بیشتر بدانید.

آیا ماده مخدر Flakka را می شناسید؟
آیا ماده مخدر Flakka را می شناسید؟

مصرف این ماده مخدر بدواً در ایالات فلوریدا، تگزاس و اوهایو گزارش شده است اما احتمالاً در بسیاری از شهرهای دیگر آمریکا نیز تولید و مصرف می شود. اشتیاق به مصرف این ماده مخدر از این حقیقت ناشی می شود که هنوز به طور رسمی ممنوع نشده است و در تولید آن معمولاً همانند نمک های حمام دیگر که حاوی MDPV است از کاتینون استفاده می شود. تولیدکنندگان مواد مخدر همواره یک مرحله جلوتر هستند و از مواد مخدر ممنوع شده قبلی استفاده نموده و نمونه جدیدتری را می سازند.

 
 

این مطلب را هم مشاهده کنید :   جوانان و مصرف دخانیات

عوارض مصرف ماده مخدر فلاکا

ماده مخدر فلاکا که بصورت سنگ های کریستالی به بازار می آید، می تواند بلعیده شود، از بینی بالا کشیده شود (snort)، تزریق شود و یا در یک سیگار الکترونیکی تبخیر و دود شود. مدت اثر ماده مخدر می تواند ۳ تا ۴ ساعت طول بکشد اما تا چندین روز هم می تواند به تأخیر بیافتد. این ماده هم از لحاظ فیزیکی و هم روانی شدیداً اعتیاد آور است. از آنجاییکه توانایی آنرا دارد که در یک کارتریج مانند سیگارهای الکترونیکی قرار گرفته و دود شود، می توان آنرا از دید مردم پنهان کرد و به خیلی ها اجازه می دهد که بدون برانگیختن هرگونه سوء ظن، براحتی مصرف کنند.

 

ترکیبات فلاکا

فلاکا از ترکیبی بنام آلفا- پی وی پی (alpha-pvp) تولید می شود که این ماده بصورت صنعتی از ماده ای شبیه آمفتامین به نام کاتینون مشتق می گردد. فلاکا معمولاً در چین، هندوستان یا پاکستان تولید و بسته بندی شده و به آمریکا ارسال می شود. در آمریکا مجدداً بر حسب گرم بسته بندی شده و ممکن است که با مواد مخدر دیگر مانند هروئین، کوکایین و یا آمفتامین مخلوط شود.

ترکیبات فلاکا
ترکیبات فلاکا

گیاه خات (khat) (خط یا قات نیز نامیده می شود) که در قسمتی از خاور میانه و آفریقا مانند یمن و سومالی رشد می کند منبع تولید کاتینون است. در نواحی فوق اغلب برگ های این گیاه برای رسیدن به سرخوشی و یا نشئگی جویده می شود.

 

 


شماره های تماس با صدای زندگی

نیاز به مشاوره دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید